Emma

Nyílt nap a Zeneakadémián

2005.04.25. 00:00

Programkereső

Újra megnyílnak a Zeneakadémia kapui, hogy bizonyítást nyerjen: a komolyzene szentélyébe nem kizárólag Musziké felkent papjai nyernek bebocsátást. Az E.ON Hungária támogatásával Magyarország legszebb szecessziós épülete ingyenes családi programmal vár május 1-jén, vasárnap délután mindenkit, aki szereti a zenét.
7de6a44d-dff6-487e-8cc7-5c72052672c9

A zakNap_2005 névre hallgató rendezvény valódi happening, melynek célja, hogy a látogatók megismerjék a Zeneakadémia épületét, s a Zeneakadémia ifjú titánjai segítségével közelebb kerüljenek a klasszikus zenéhez.

Délután fél háromtól fél négyig zenetudós hallgatók által vezetett túrákon vehetnek részt a látogatók az épületben, melynek során megtekinthetik többek között a Nagytermet a Kisteremmel összekötő titkos folyosót, a termeket, ahol Bartók és Kodály tanított, s számos kulisszatitok mellett megtudhatják, hogy milyen funkciót hordoznak a lépcsőfordulókban található rejtélyes kék gömbök.

Négy órától hat óráig az épület tíz különböző pontján – a Nagyteremben, a Kisteremben és különböző tantermekben – párhuzamos koncertek keretében a zeneakadémisták előadásában „testközelből” lesznek meghallgathatóak a zenetörténet ismert vagy éppen ritkán hallható művei. Az egyes termekben hallható műsorokat tematikusan állítottuk össze. Így aki kizárólag Bach műveket hallgatna két órán keresztül az egy helyben üldögélve is megteheti ezt, de lesz olyan terem is, ahol kizárólag Liszt és Chopin lesz a főszereplő, vagy éppen a XVIII. század zenéje, korhű hangszereken. S mivel az egyes műsorszámok általában 15-20 percnél nem hosszabbak, azok, akik sokszínűségre vágynak, szabadon vándorolhatnak a koncertek között: átsétálhatnak egy másik terembe, ha úgy érzik, hogy mondjuk Bach D-dúr csellószvitje után meghallgatnák Liszt h-moll szonátáját, vagy Beethoven Appassionatája után Bartók Allegro barbaróját. A két óra alatt, a tíz teremben több mint negyven mű hangzik el, s külön termet kapnak a Zeneakadémia jazz tanszakának végzős növendékei.

Aki pedig arra kíváncsi, hogy miként próbál egy vonósnégyes vagy egy szimfonikus zenekar, annak sem kell csalódottan távoznia: az egyik teremben az ACCORD QUARTET tart nyilvános próbát, a Nagyteremben pedig a ZENEAKADÉMIA ZENEKARA tekinthető meg munka közben.

Zeneakadémisták által szervezett zeneovi fog vigyázni a koncertek alatt azokra a csemetékre, akiknek a szülei nyugodtan szeretnék meghallgatni kedvenc műveiket, s ezek a szerencsés szülők, miközben átadják magukat a műélvezetnek, biztosak lehetnek abban, hogy ez alatt gyermekük éppen zenével fertőződik meg.

Részletes programterv

NAGYTEREM – földszint

16:00 BACH-VIVALDI d-moll concerto (BWV596)
Bencze Bulcsú (orgona)
16:15 CÉSAR FRANCK Pastorale
Bencze Bulcsú (orgona)
16:30 BACH g-moll fantázia és fúga (BWV542)
Somogyi-Tóth Dániel (orgona)
16:45 HANDEL 2 ária a Messiásból
Somogyi-Tóth Dániel (orgona)
Komlossy Gábor (trombita)
16:55 VIVALDI G-dúr concerto (op.3, no.3)
Somogyi-Tóth Dániel (orgona)
17:05 TELEMANN Suite hérioique
Somogyi-Tóth Dániel (orgona)
Komlossy Gábor (trombita)
17:30 A ZENEAKADÉMIA SZIMFONIKUS ZENEKARÁNAK NYILVÁNOS PRÓBÁJA
(Karmester: Pál Tamás)

I. terem (JAZZ) – 1. emelet
16:00-17:00 OLÁH SZABOLCS QUARTET
Oláh Szabolcs (gitár)
Mester Dániel (szaxofon)
Soós Márton (bőgő)
Majtényi Bálint (dob)

Kisterem (CHOPIN-LISZT) – 1. emelet
16:00 CHOPIN g-moll ballada (op.23)
Horváth Barbara (zongora)
16:15 CHOPIN: f-moll etűd
Somogyi-Tóth Dániel (zongora)
16:20 LISZT Mazeppa
Horváth György (zongora)
16:30 LISZT Erdőzsongás etűd
Bonnyai Apolka (zongora)
16:35 LISZT Wilde Jagd
16:40 LISZT Manók Tánca
Mándi Ákos (zongora)
16:45 LISZT Weinen, Klagen
16:55 LISZT-SCHUBERT: A Pisztráng
17:00 LISZT La Campanella
17:05 LISZT Die Gräberinsel der Fürsten zu Gotha
17:15 LISZT Scherzo és induló
Báll Dávid (zongora)
17:15 LISZT I. Mefisztó-keringő
17:30 LISZT h-moll szonáta
Lajkó István (zongora)

XVIII. terem (ZENEOVI) – 2. emelet
15:00-18:00 Gyerekfoglalkozások sok zenével.

X. terem (XVIII. század) – 2. emelet
16:00-18:00 TELEMANN, BACH, VIVALDI, RAMEAU, COUPERIN – Budapest Barokk Együttes (Papp Dániel-hegedű, Oláh Indira-gordonka, Oláh Aino-csembaló, Vámosi-Nagy Zsuzsa-fuvola, Szakács Ildikó-ének)

XIV. terem (SZONÁTA) – 2. emelet
16:00 MOZART a-moll szonáta (K310)
Asztalos Alíz (zongora)
16:30 BEETHOVEN f-moll szonáta „Appassionata” (op.57)
Fülei Balázs (zongora)
17:00 SCHUBERT D-dúr szonáta (D850)
Mózes Tamara (zongora)
17:30 SCHUMANN g-moll szonáta (op.22)
Bonnyai Apolka (zongora)

VI. terem (ROMANTIKA) – 2. emelet
16:00 SCHUBERT a-moll allegro „Lebensstürme” négy kézre (D947)
Mózes Tamara, Horváth György (zongora)
16:15 MENDELSSOHN Variations concertants (op.17)
Scholz Anna (cselló) Turcsányi Janka (zongora)
16:30 BRAHMS Variációk egy Haydn témára két zongorára (op.56b)
Mózes Tamara, Horváth György (zongora)
17:00 BRAHMS a-moll trió (op.114)
Tötös Krisztina (klarinét)
Helecz Dániel (cselló)
Horváth Barbara (zongora)
17:30 BRAHMS esz-moll scherzo (op.4)
Asztalos Alíz (zongora)

XXI. terem (VONÓSNÉGYES) – 3. emelet
16:00 ACCORD QUARTET (nyilvános próba)
Mező Péter (hegedű)
Veér Csongor (hegedű)
Kondor Péter (brácsa)
Ölveti Mátyás (cselló)

XXVI. terem (BACH) – 3. emelet
BACH:
16:00 d-moll partita (BWV1004)
Puskás Tícia (hegedű)
16:30 c-moll toccata (BWV911)
Birtalan Zsolt (zongora)
16:45 a-moll partita (BWV1013)
Csajági Veronika (fuvola)
17:00 e-moll partita (BWV830)
Horváth György (zongora)
17:30 D-dúr csellószvit (részletek) (BWV1012)
Rohmann Ditta (cselló)
17:45 E-dúr francia szvit (BWV817)
Somlai Petra (zongora)

XXXVII. terem (FORTEPIANO)
– 3. emelet
16:30 HAYDN C-dúr fantázia
Somlai Petra (fortepiano)
16:45 MOZART B-dúr trió
Somlai Petra (fortepiano)
Karasszon Dénes (cselló)
Zarári Máté (hegedű)

XXIII. terem (SZÁZADELŐ) – 3. emelet
16:00 BARTÓK Román népi táncok
Szuromi Fruzsina (zongora)
Szuromi Borbála (hegedű)
16:15 DEBUSSY Suite bergamasque
Németh András (zongora)
16:30 DEBUSSY Hegedű-zonogra szonáta
Puskás Tícia (hegedű)
Juan Pablo Pautista (zongora)
16:50 DOHNÁNYI C-dúr rapszódia
Horváth Barbara (zongora)
17:00 DOHNÁNYI c-moll kvintett op.1.
Deák Márta (hegedű)
Deák Anna (hegedű)
Szabó Réka (brácsa)
Deák György (cselló)
Fülei Balázs (zongora)
17:30 RACHMANINOV: g-moll prelűd
Somogyi-Tóth Dániel (zongora)
17:35 RACHMANINOV: a-moll etűd
Horváth György (zongora)
17:40 BARTÓK: Allegro barbaro
Somogyi-Tóth Dániel (zongora)
17:45 BARTÓK Improvizációk
Horváth György (zongora)

Kupolaterem (FÚVÓS) – 4. emelet
16:00 BARTÓK-KESZTLER Parasztdalok
Nagy Katalin (fuvola)
Jakab Ágnes (oboa)
Tötös Krisztina (klarinét)
Kiss Veronika (fagott)
Kováts Imre (kürt)
BARBER Summer Music
Nagy Katalin (fuvola)
Jakab Ágnes (oboa)
Tötös Krisztina (klarinét)
Kiss Veronika (fagott)
Kováts Imre (kürt)
16:15 JANACEK Mládi
Nagy Katalin (fuvola)
Jakab Ágnes (oboa)
Tötös Krisztina (klarinét)
Kiss Veronika (fagott)
Kováts Imre (kürt)
Marschall Tamás (klarinét)
16:30 KROMMER Esz-dúr klarinét-kettősverseny
Galavics Gábor és Rumy Balázs (klarinét)
16:45 KUHLAU D-dúr fantázia
Csajági Veronika (fuvola)
16:50 POULENC Szonáta két klarinétra
Galavics Gábor és Rumy Balázs (klarinét)
17:00 CAMMILIERI Hommage à M. de Falla
Galavics Gábor és Rumy Balázs (klarinét)