Jolán

A Bartók rádió 47. heti ajánlata

2006.11.20. 00:00

Programkereső

A Bartók rádió 2006 negyvenhetedik hetében a következő programokat ajánlja hallgatói figyelmébe.
d1b97df1-40b2-43a9-b3e4-fd5024f9168c

November 20., hétfő
11.35 A hét zeneműve - Csajkovszkij: a-moll zongoratrió
Papp Márta előadása (1994)
(A teljes mű elhangzik: szerda, Kossuth, 23.04, péntek, Bartók, 14.52)

12.06 Hangverseny délidőben - Bogányi Gergely (zongora) és az Angelica Leánykar Bartók-hangversenye
Improvizációk magyar parasztdalokra, op. 20; Válogatás két és háromszólamű kórusművekből; Szonáta; Válogatás két és háromszólamű kórusművekből; Szvit, op. 14; Falun
(2006. Budapest, Olasz Kultúrintézet, március 23.)

18.05 Hangversenyciklus Mozart kamarazenéjéből – ÉLŐ - Kapcsoljuk a Magyar Rádió Márványtermét
Mozart: F-dúr szonáta, K 376; B-dúr divertimento, K 254; C-dúr szonáta, K 296; G-dúr trió, K 496
Km.: Szenthelyi Miklós (hegedű), Faludi Judit (gordonka), Szenthelyi Judit (zongora)

20.05 Közvetítés a montreáli Wilfrid Pelletier Hallból
Schönberg: Gurre-dalok; szövegét Jens Peter Jacobsen versei nyomán németre fordította Robert Franz Arnold
Km.: Stephen Gould, Christine Brewer, Doris Soffel, Richard Paul Fink, Stephan Rügamer, Donald McIntyre (ének), a Montreáli Szimfonikusok Ének- és Zenekara
Vez.: Kent Nagano
(2006. november 17.)

22.45 A jazz klasszikusai - Eddie Lockjaw Davies együttese játszik
Schertzinger: I'll remember you
Csík Gusztáv: We are here
Woode: The man from Potter's Crossing
Porter: Love for sale,
Cahn: Day by day
Tagjai: Eddie Lockjaw Davies (tenorszaxofon), Csik Gusztáv (zongora), Jimmy Woode (bőgő), Alvin Queen (dob)

November 21., kedd
8.30 Pódium - A Bécsi Filharmonikus Zenekar játszik
Liszt: Les Préludes - szimfonikus költemény
Schumann: III. (Rajnai) szimfónia
Smetana: Az eladott menyasszony - zenekari részletek az operából - Nyitány, Polka, Furiant, Skocná
Vez.: Giuseppe Sinopoli, Leonard Bernstein, James Levine

15.30 Fiatalok – Bartókról
A kékszakállú herceg vára

19.05 Dvořák: Ruszalka
Háromfelvonásos opera; szövegét Jaroslav Kvapil írta
Km.: a Cseh Filharmonikus zenekar és a Kühn Vegyeskar (karig.: Pavel Kühn), Ruszalka - Renée Fleming, Herceg - Ben Heppner, Vízimanó - Franz Hawlata, Boszorkány- Dolora Zajick, Az idegen hercegnő - Eva Urbanová, Erdőőr - Ivan Kusnjer, Kukta - Zdena Kloubová, Erdei tündérek: Lívia Ághová, Dana Buresová, Hana Minutillo, Vadász - Ivan Kusnjer
Vez.: Charles Mackerras

22.23 Zenei emlékcsillámok - Találkozás Albi Rosenthal zenei antikváriussal

22.53 Jazz-pillanatkép - Harmóniában a Magyar Telekommal
A 75 éves Garai Attila

November 22., szerda
10.54 Lukács Gyöngyi operaáriákat énekel
Verdi: Nabucco - Abigél áriája a II. felvonásból; Macbeth - Lady Macbeth áriája a III. felvonásból
Boito: Mefistofele - Margit áriája a III. felvonásból
Catalani: La Wally - Wally áriája az I. felvonásból
Cilea: Adriana Lecouvreur - Adriana áriája az I. felvonásból
Giordano: André Chénier - Madeleine áriája a III. felvonásból
Puccini: Turandot - Turandot áriája a II. felvonásból
Km.: Fried Péter (ének), Magyar Állami Operaház Zenekara
Vez.: Kovács János

18.05 Zongoraciklus 2006 - Kapcsoljuk a 6-os stúdiót – ÉLŐ - Hlavacsek Tihamér hangversenye
Goldmark: Románc, Részletek a Sturm und Drang ciklusból, II. Novellette, op. 29
Liszt: A Villa d'Este ciprusai II; Sunt lacrymae rerum
Bartók: II. sirató; III. sirató; Részletek a Tizennégy bagatellből - No.2.,4.,8.,10.,14.; Allegro barbaro

<iy20.05 Új kóruslemezeinkből
Alessandro Scarlatti: Vesperás Szent Cecília ünnepére
Km.: Susanne Rydén, Dominique Labelle, Ryland Angel, Michael Slattery, Neal Davies (ének),
Philharmonia Kórus és Barokk Zenekar
Vez.: Nicholas McGegan

November 23., csütörtök
12.06 Hangverseny délidőben - Komlós Katalin fortepiano hangversenye
Johann Christian Bach: E-dúr szonáta, op. 5 no.5
Ruttini: A-dúr szonáta, op. 8 no.5; G-dúr szonáta, op. 8 no. 6
Mozart: a-moll rondó, K 511; Változatok egy Paisiello témára, K 398; c-moll fantázia, K 396
Beethoven: C-dúr rondó, op. 51 no. 1; Változatok egy Paisiello témára
Km.: Gyarmati Eszter (ének)
(Régi Zeneakadémia, június 21.)

14.54 Megelevenedő legendák - fejezetek a BBC archívumából
Prokofjev: V. szimfónia
Km.: Leningrádi Filharmonikus Zenekar
Vez.: Gennagyij Rozsgyesztvenszkij
(1971. szeptember 10., London, Royal Albert Hall)
(Következő rész: szerda, Bartók: 19.26)

18.05 Koraesti hangverseny – ÉLŐ, nem nyilvános - Kapcsoljuk a 6-os stúdiót
Boismortier: Hat szonáta
Km.: Scholz Melinda (fuvola), Balog Zsolt (csembaló)

November 24., péntek
12.06 Hangverseny délidőben - A Berlini Rádió Szimfonikus Zenekara játszik
Liszt: Ünnepi hangok - szimfonikus költemény; Esz-dúr zongoraverseny
Godowsky: Triakontameron, No. 11
Chopin-Godowsky: c-moll etűd, op. 10 No. 12
Rahmanyinov: Szimfonikus táncok, op. 45
Km.: Borisz Berezovszkij (zongora)
Vez.: Robert Spano
(Berlini Filharmónia, 2006. január 29.)

13.25 Ifjú roma művészek a Magyar Rádió Márványtermében - Ifj. Kathy Horváth Lajos hegedül
Kathy Horváth Lajos: Hommage á Pierre Boulez
Paganini: XX. Caprice
Kathy Horváth Lajos: Bartók Béla emlékére
Stockhausen, mint Sequia a Himaláján
Paganini: Bevezetés és változatok egy Paisiello témára
Kathy Horváth Lajos: Örökmozgó
Bach: Sarabande a d-moll partitából BWV 1004
(2006. január 10.)

18.05 Kritikus füllel - A magyar hanglemezpiac újdonságairól
A mikrofonnál: Mácsai János, Molnár Szabolcs és Újházy László

19.30 Kapcsoljuk a stockholmi Berwald-termet – ÉLŐ - A Svéd Rádió Szimfonikus Zenekarának hangversenye
Mozart: D-dúr szimfónia, K 297
Bartók-Serly: Brácsaverseny
Reger: Változatok és fúga egy Mozart-témára
Km.: Kim Kashkashian (mélyhegedű)
Vez.: Kazushi Ono

November 25., szombat
10.05 Hangfelvételek felsőfokon - A Camerata Bern játszik
Schönberg: A megdicsőült éj
Veress Sándor: Erdélyi táncok
Bartók: Divertimento
Vezényel és hegedűn közreműködik Thomas Zehetmair

12.06 Hangverseny-különlegességek délidőben
Mozart: A-dúr bécsi szonatina, No. 2 (Gregor Pjatigorszkij átirata)
Menotti: Szvit két gordonkára és zongorára
Pjatigorszkij: Változatok egy Paganini témára
Soszatkovics: d-moll szonáta
Km.: Varga Tamás, Christopher Hinterhuber, Konstanze von Gutzeit (gordonka)
(Bécsi Musikverein Brahms terme, 2003. árpilis 22.)
(Következő rész: december 6. szerda, B. 20.05)

13.24 Debussy: A játékdoboz – balett
Előjáték - A játékdoboz álma; A játékboltban; Csaták mezeje; Az eladó pásztorlányka; Szerencsés ünnep után; Epilógus
Km.: Londoni Szimfonikus Zenekar
Vez.: Michael Tilson Thomas

16.05 Klasszikus és jazz - Kapcsoljuk a 6-os stúdiót - Harmóniában a Magyar Telekommal
Hárs Viktor szerzői estje
Hárs Viktor: Cloudsound; Groundsound
Km.: Hárs Viktor (basszusgitár, számítógépes installációk és zajok), Bodrogi Éva (szoprán), Ventoscala Szimfonikus Zenekar, Nap Kincse Nőikar
Vez.: Meskó Ilona

18.05 Születésnapi beszélgetés Némethy Attilával
Művészetről, hivatásról, tanításról, muzsikáról, éjjelekről és nappalokról, valamint a rádióról
Beszélgetőtárs: Meixner Mihály
(Ismétlés)

20.05 Emlékezetes rádióelőadások a zenéről - Trisztán és Izolda, A nürnbergi mesterdalnokok
Wagner művészi pályája, V. rész
Kroó György előadása (1969)
(VI. rész: jövő vasárnap, Bartók 17.06)

November 26., vasárnap
8.05 Magyarország orgonái - Az Országúti Ferences templom orgonája
Km.: Nagy László Adrián (orgona)

12.05 Európa hangversenytermeiből - A Keller Vonósnégyes Bartók-műveket játszik az antwerpeni deSingel-teremben
IV. vonósnégyes; 44 hegedűduó – részletek; VI. vonósnégyes
Tagjai: Keller András, Pilz János (hegedű), Gál Zoltán (mélyhegedű), Szabó Judit (gordonka)
(2006. február 19.)

14.05 Lemezbemutató - Az Európa Kamarazenekar Bach-műveket játszik Daniel Hope hegedűművész közreműködésével és irányításával
E-dúr hegedűverseny, BWV 1042; d-moll kettősverseny, BWV 1043; V. brandenburgi verseny
Km.: Marieke Blankestijn (hegedű), Kristian Bezuidenhout (csembaló), Jaime Martin (fuvola)

18.05 Gyerekpáholy - Zenés mese gyerekeknek
Rossini: Hamupipőke
A szöveget Charles Perrault meséje nyomán Fráter Zoltán írta
Mesemondó: Őze Áron

18.25 Rossini: Hamupipőke
Kétfelvonásos opera; szövegét - Charles Perrault meséje nyomán - Jacopo Ferretti írta
Km.: a Capella Coloniensis és a Kölni Rádió Énekkara (karigazgató: Herbert Schernus), Don Ramiro - Francesco Araiza, Dandini - Domenico Trimarchi, Don Magnifico - Enzo Dara, Clorinda - Emilia Ravaglia, Tisbe - Marylin Schmiege, Angelina/Hamupipőke - Lucia Valentini Terrani, Alidoro - Alessandro Corbelli
Vez.: Gabriele Ferro