Hedvig

Kiket díjaztak a kulturális életben?

2015.08.19. 16:55

Programkereső

Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter augusztus 20-a alkalmából szerdán, a Pesti Vigadóban állami kitüntetéseket és szakmai díjakat adott át. Az alábbiakban összegyűjtöttük a kulturális területen tevékenykedő díjazottakat.

Kiemelkedő színvonalú munkája elismeréseként Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetésben részesül:

ANTAL MÁTYÁS, Liszt Ferenc-díjas karmester, a Nemzeti Énekkar karigazgatója

BÉRESNÉ SZÖLLŐS BEATRIX, cimbalomművész, zenetanár,

FARAGÓ LAURA, énekművész, népdalénekes, zenepedagógus,

FRENREISZ KÁROLY, előadóművész, zeneszerző,

KALOCSAI ZSUZSA, Jászai Mari-díjas színművész, Érdemes Művész, a Budapesti Operettszínház magánénekese,

KOLLÁR ÉVA, Liszt Ferenc-díjas karnagy, az MMA rendes tagja, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi tanára,

VESZELI LAJOS, festőművész,

Magas színvonalú munkájáért Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:

ÁDÁM KÁROLY, gordonkaművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának nyugalmazott főiskolai tanára,

ERDÉLYI TIBOR, Erkel Ferenc-díjas táncművész, koreográfus, fafaragó művész, a Népművészet Mestere, a Magyar Állami Népi Együttes örökös tagja,

KERTÉSZ ISTVÁN, hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Vonós Tanszékének egyetemi tanára,

KULCSÁR EDIT, az Erdély Művészetéért Alapítvány ügyvezetője, a Vármegye Galéria vezetője,

NAGY ANDRÁS, grafikusművész, könyvtervező,

NAGY JÁNOS, orgonaművész, karnagy, a Szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola címzetes igazgatója,

NEMES LÁSZLÓ, a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetségének alapítója és tiszteletbeli elnöke, a Budafok-Tétény Budapest XXII. Kerületi Nádasdy Kálmán Művészeti Iskola alapítója és címzetes igazgatója,

RIEGER TIBOR, szobrászművész,

Dr. SZABÓ ANDRÁS, előadóművész,

SZAPPANOS ISTVÁN, festőművész, a Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Karának nyugalmazott főiskolai tanára,

SZENTMÁRTONI SZABÓ GÉZA, irodalomtörténész, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának egyetemi oktatója,

TUBARO RENATO, a Közép-európai Kulturális Találkozók Egyesületének alapítója,

Kimagasló tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:

BÁCSI MAGDOLNA, a Svéd Királyi Operaház és a milánói Scala nyugalmazott brácsaművésze,

FÁBIÁN LÁSZLÓ, író, költő, műfordító, újságíró,

GERA ATTILA, klarinétos, a Magyar Állami Népi Együttes tagja,

JÁVOR KATALIN, táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes táncosa és női tánckari asszisztense,

Dr. MAROSI ILONA, képzőművész,

MOHÁCSI LÁSZLÓ, a Rajkó Művészegyüttes prímása, a II. hegedű szólamvezetője,

SALAMON BEÁTA, a MÉTA magyar népzenei együttes zenekarvezetője, a Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola tanára,

Dr. SÁNDOR ILDIKÓ, a Hagyományok Házának osztályvezetője,

SEREGI ZOLTÁN, a Békéscsabai Jókai Színház igazgató-helyettese,

TARNAY GYÖRGYNÉ HEDRY MÁRIA, a Klebelsberg Kultúrkúria művészeti vezetője,

TÓBIÁS KLÁRA, szobrász- és tűzzománc művész,

VÁRADI ZOLTÁN, a Magyar Állami Népi Együttes tagja,

VENEKEI MARIANNA, Harangozó Gyula-díjas balettmester, a Magyar Nemzeti Balett vezető balettmestere.

Színvonalas szakmai munkájáért Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:

ENDRŐDI ANNA SAROLTA, a Honvéd Együttes táncosa, koreográfus, a Kertész Táncegylet művészeti vezetője,

FARKAS NÁNDOR, a 100 Tagú Cigányzenekar Országos Kulturális és Közművelődési Egyesület elnöke,

KIRÁLY RÓBERT, szobrászművész,

ÖKRÖS KÁROLY, klarinétművész,

TÓTH ISTVÁNNÉ, a Jósa András Múzeum nyugalmazott gazdasági igazgatója,

VAJNA KATALIN, zenetanár, karnagy, a szolnoki Ádám Jenő Zeneiskola - Alapfokú Művészeti Iskola igazgatóhelyettese,

Kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:

BALOGH ERNŐ, előadóművész,

BISTEI JUDIT, táncművész, az ExperiDance Tánctársulat táncosa, alapító tagja és tánckari asszisztense,

BODÓ LEVENTE, a Honvéd Férfikar tagja és menedzsere,

BOJCÁN ISTVÁN, a Békéscsabai Jókai Színház színpadi műszaki csoportvezetője,

BORDÁS CECÍLIA, nótaénekes, a 100 Tagú Cigányzenekar háziasszonya,

FARKAS JENŐ, a 100 Tagú Cigányzenekar alapító tagja, a Gezerigó Zene-Tánc Kulturális Egyesület zenekarának tagja,

IGAZ LÁSZLÓ TIBOR, a Rajkó Oktatási és Művészeti Alapítvány kuratóriumi alelnöke,

KÁLLAI JÓZSEF, hegedűs, a Magyar Állami Népi Együttes zenekari tagja,

Ifj. MAKA GYULA, a 100 Tagú Cigányzenekar alapító tagja, a Gezerigó Zene-Tánc Kulturális Egyesület zenekarának tagja,

MIHALOVICS MÁRK, táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes táncosa,

ONODI ATTILA, táncművész, a Vadrózsák Néptáncegyüttes vezetője, koreográfusa, Monori Strázsák Néptáncegyüttes művészeti vezetője,

PATONAI NORBERT, táncművész, az ExperiDance Tánctársulat táncosa és tánckari asszisztense,

RADICS TAMÁS, nagybőgős, a Magyar Állami Népi Együttes zenekari tagja,

TUNYOGI PÉTER, az egri Gárdonyi Géza Színház színművésze,

VÁRI ÁGOTA LOTTI, táncművész, az ExperiDance Tánctársulat alapító tagja, a Gárdonyi Géza Színház - GG Tánc Eger próbavezetője és koreográfus asszisztense.

Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere hosszabb időn át végzett kiemelkedő közművelődési tevékenysége, a korszerű művelődés és a művészi ízlés fejlesztése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként Bessenyei György-díjat adományozott:

Babicsné Hegedűs Katalin, a Nemzeti Művelődési Intézet osztályvezetője részére,

Bak Lajos, a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ ügyvezető igazgatója részére,

Groskáné Piránszki Irén, közösségfejlesztő, a Kelet-Magyarországi Közösségszolgálat Alapítvány kuratóriumának elnöke részére,

Hegedűs Lászlóné, Kunbaracs Község Önkormányzata Faluházának művelődésszervezője részére,

Joós Tamás, a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ igazgatója részére.

Kiemelkedő népművészeti alkotó- vagy előadóművészi teljesítménye elismerésére Népművészet Ifjú Mestere díjban részesült:

Antal Imola, a vászonszövő,

Dragony Gábor, citerás, a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola tanára,

Gyémánt Ádám és Gyémánt-Csontos Lívia, a Rege Táncegyüttes táncosai, táncpedagógusai megosztott díjként,

Horváthné Kovács Katalin, hímző, a Csornai Múzeum munkatársa,

Kecskeméti Róbert, iparművész, népi hangszerkészítő,

Salamon Soma, furulyás, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi hallgatója,

Tóth Zoltán, fafaragó.

Kiemelkedő muzeológiai tevékenysége elismeréseként Móra Ferenc-díjban részesült:

Ifj. Gyergyádesz László, a kecskeméti Katona József Múzeum gyűjteményvezetője,

Hegyi Katalin Éva, a fővárosi Petőfi Irodalmi Múzeum főmuzeológusa,

Koticsné dr. Magyari Márta, a debreceni Déri Múzeum tárvezetője, muzeológusa.

Könyvtári szakterületen hosszabb időn át végzett kiemelkedő teljesítménye elismeréseként Szinnyei József-díjban részesült:

Laki-Lukács László, a könyvtáros, helytörténeti kutató, néprajzi gyűjtő, vászonszövő,

Szilágyiné dr. Bánfi Szilvia, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos kutatója,

Strasszer Mihályné, az Óbudai Egyetem Könyvtárának könyvtárigazgatója,

Várterész Cecília, a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatóhelyettese.

A magyar kultúra értékeinek külhoni megismertetésében, valamint a magyar és olasz nemzet kulturális kapcsolatainak gazdagításában szerzett elévülhetetlen érdemei elismeréseként Pro Cultura Hungarica emlékplakettet vehetett át:

Gina Giannotti, az Olasz Kultúrintézet igazgatója.

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend Középkeresztje polgári tagozat kitüntetésben részesült:

FOLTIN JOLÁN, Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas táncművész, táncpedagógus, rendező, a Bihari János Táncegyüttes koreográfusa,

SOMFAI LÁSZLÓ, Széchenyi-díjas és Erkel Ferenc-díjas zenetörténész, az MTA rendes tagja, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professor emeritusa,

Dr. TAXNER-TÓTH ERNŐ, Széchenyi-díjas irodalomtörténész, az irodalomtudomány doktora, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének professor emeritusa.