Sámuel, Hajna

Megvannak a Színikritikusok Díjának jelöltjei

2010.09.07. 11:43

Programkereső

Idén 15 kategóriában 51 jelölt várhatja a szeptember 26-i díjkiosztó gálát. A legtöbb jelölésben az Örkény Színház érdekelt.

A Színikritikusok Díja 2009/2010 jelöltjei kategóriánként (ábécésorrendben, szavazategyenlőség esetén több jelölt)

A legjobb új magyar dráma

Esterházy Péter: Harminchárom változat Haydn-koponyára

Háy János: Völgyhíd

Podmaniczky Szilárd: Albert Einstein paprikáskrumpli

Tasnádi István: Kupidó

Harminchárom változat Haydn koponyára - Benedek Miklós (Bárka Színház - fotó: SzoFi)
Harminchárom változat Haydn koponyára - Benedek Miklós (Bárka Színház - fotó: SzoFi)

A legjobb előadás

A kétfejű fenevad - Katona József Színház - rendező: Máté Gábor

Az elveszett levél - Pécsi Nemzeti Színház - rendező: Mohácsi János

Kasimir és Karoline - Örkény Színház - rendező: Bagossy László

A kétfejű fenevad - Fekete Ernő, Ónodi Eszter (Katona József Színház - fotó: SzoFi)
A kétfejű fenevad - Fekete Ernő, Ónodi Eszter (Katona József Színház - fotó: SzoFi)

A legjobb rendezés

A Danton-ügy - Stúdió "K" - rendező: Koltai M. Gábor

Kasimir és Karoline - Örkény Színház - rendező: Bagossy László

Mein Kampf - Nemzeti Színház - rendező: Rába Roland

Oidipusz király - Csiky Gergely Színház, Kaposvár - rendező: Rusznyák Gábor

Mein Kampf - Törőcsik Mari (Nemzeti Színház - fotó: SzoFi)
Mein Kampf - Törőcsik Mari (Nemzeti Színház - fotó: SzoFi)

A legjobb zenés/szórakoztató előadás

Chicago - HOPPart Társulat - rendező: Zsótér Sándor

Maya - Gárdonyi Géza Színház, Eger - rendező: Zsótér Sándor

Naftalin - Radnóti Színház - rendező: Szabó Máté

Mátyássy Bence - Chicago
Mátyássy Bence - Chicago

A legjobb független színházi előadás

Kockavető - Szputnyik Hajózási Társaság  - rendező: Bodó Viktor

Trilógia-tanulmány - Gergye Krisztián Társulata, Bárka Színház, MU Színház, Budapesti Őszi Fesztivál - rendező: Gergye Krisztián

20/20 - Yorick Stúdió, Marosvásárhely & dramAcum, Bukarest - rendező: Gianina Cărbunariu

A kockavető (Szputnyik - fotó: SzoFi)
A kockavető (Szputnyik - fotó: SzoFi)

A legjobb gyerek-/ifjúsági előadás

Repülési lecke kezdőknek - ESZME, Vaskakas Bábszínház, Győr - rendező: Tengely Gábor

Keresztanya - Orlai Produkciós Iroda, Harlekin Bábszínház, Eger - rendező: Csató Kata

Völgyhíd - Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház - rendező: Bagossy László

A Keresztanya: Csákányi Eszter
A Keresztanya: Csákányi Eszter

A legjobb női főszereplő

Kerekes Éva - Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése - Örkény Színház

Pogány Judit - Macskajáték - Örkény Színház

Szorcsik Kriszta - Dogville - Bárka Színház

Törőcsik Mari - Naphosszat a fákon / Mein Kampf - Csiky Gergely Színház, Kaposvár / Nemzeti Színház 

Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése - Kerekes Éva (Örkény Színház - fotó: SzoFi)
Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése - Kerekes Éva (Örkény Színház - fotó: SzoFi)

A legjobb férfi főszereplő

Fekete Ernő  - Othello / A kétfejű fenevad / Mennyekbe vágtató prolibusz - Vígszínház / Katona József Színház

Kovács Zsolt - Az elveszett levél - Pécsi Nemzeti Színház

Kuna Károly  - A Danton-ügy - Stúdió "K"

Az elveszett levél - Pál András és Kovács Zsolt
Az elveszett levél - Pál András és Kovács Zsolt

A legjobb női mellékszereplő

Hámori Gabriella - Kasimir és Karoline - Örkény Színház

Molnár Piroska - Ármány és szerelem / Vadászjelenetek Alsó-Bajorországból - Nemzeti Színház, Művészetek Palotája

Vicei Natália - Safe House - Szabadkai Népszínház Magyar Társulata

Kasimir és Karoline - Hámori Gabriella, Polgár Csaba (Örkény Színház - fotó: SzoFi)
Kasimir és Karoline - Hámori Gabriella, Polgár Csaba (Örkény Színház - fotó: SzoFi)

A legjobb férfi mellékszereplő

Epres Attila - Mindent anyámról - Pesti Színház

Máté Gábor - A szerelem diadala - Katona József Színház

Polgár Csaba - Bohémélet / Chicago - Örkény Színház / HOPPart Társulat 

A szerelem diadala - Máté Gábor, Szirtes Ági (Katona József Színház - fotó: SzoFi)
A szerelem diadala - Máté Gábor, Szirtes Ági (Katona József Színház - fotó: SzoFi)

A legjobb díszlet

Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése - Örkény Színház - tervező: Ambrus Mária

Kasimir és Karoline - Örkény Színház - tervező: Bagossy Levente

Mein Kampf / Bánk bán - junior- Nemzeti Színház - tervező: Daróczi Sándor

Oidipusz király / Az elveszett levél - Csiky Gergely Színház, Kaposvár / Pécsi Nemzeti Színház - tervező: Fodor Viola

Othello - Vígszínház - Árvai György

Othello - Béres Márta, Nagy Zsolt (Vígszínház - fotó: SzoFi)
Othello - Béres Márta, Nagy Zsolt (Vígszínház - fotó: SzoFi)

A legjobb jelmez

A kétfejű fenevad - Katona József Színház - tervező: Füzér Anni

Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése / Maya / Lorenzaccio - Örkény Színház / Gárdonyi Géza Színház, Eger / Maladype Társulat - tervező: Benedek Mari

Kasimir és Karoline - Örkény Színház - tervező: Ignjatovic Krisztina

Lorenzaccio (Maladype Színház - fotó: Udvardy Dávid)
Lorenzaccio (Maladype Színház - fotó: Udvardy Dávid)

A legjobb színházi zene

Az elveszett levél / A falu rossza / Úri muri - Pécsi Nemzeti Színház / Csiky Gergely Színház, Kaposvár / Nemzeti Színház - Kovács Márton

Kasimir és Karoline - Örkény Színház - Darvas Ferenc

Oidipusz király - Csiky Gergely Színház, Kaposvár - Rozs Tamás

Trilógia-tanulmány - Gergye Krisztián Társulata, Bárka Színház, MU Színház, Budapesti Őszi Fesztivál - Philipp György

Úri muri
Úri muri

A legígéretesebb pályakezdő

Bánfalvi Eszter - Nemzeti Színház

Ötvös András - Gárdonyi Géza Színház, Eger

Szalma Noémi - Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza

Maya - Ötvös András
Maya - Ötvös András

Különdíj

Alföldi Róbertnek a Nemzeti Színház arculatának megteremtéséért

Gál Tamásnak A nagyidai cigányok című produkciójáért a Dunaszerdahelyi Epopteia Társulás műhelyében

Gáspár Ildikónak dramaturgiai munkáiért az Örkény Színházban (Bohémélet, Macskajáték, Kasimir és Karoline)

Bohémélet (Örkény Színház - fotó: SzoFi)
Bohémélet (Örkény Színház - fotó: SzoFi)