Rudolf Buchbinder koncertje előtt idézzük fel Beethoven, a zongoraszólista alakját, aki kiemelkedett a korabeli, rendkívül kompetitív bécsi zenei szcénából.
A világhírű zongoraművészt Beethoven legavatottabb előadói között tartják számon. Budapesti hangversenyein a zeneszerző valamennyi zongoraversenyét hallhatjuk tőle, április 6-án és 7-én ad koncertet a Nemzeti Filharmonikusokkal a Müpában.
A Bécsi Egyetem kutatócsapata kiderítette, hogy már negyed óra alatt jobb kedvre derül, aki Beethoven IX. szimfóniáját hallgatja, miközben Klimt Beethoven-fríz című alkotását szemléli. Aki akarja, a múzeum jóvoltából most maga is kipróbálhatja a hatást.
A november 24-i hangverseny műsorába Farkas Róbert karmester három olyan nagy zeneszerzőtől választott műveket, akik azonos időkben is éltek és alkottak: Beethoven, Liszt és Schubert alkotásait Cyprien Katsaris francia-ciprusi zongoraművész közreműködésével hallhatjuk a Zenekadémián.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar meghívást kapott a bonni Beethoven Fesztiválra. Az együttes augusztus 21-én Beethoven VI. (F-dúr „Pastorale”), valamint IV. (B-dúr) szimfóniáját adja elő, a külföldön élő neves magyar származású Stefan Soltész vezényletével.
Beethovennel a szabadban címmel július 3-án, 10-én és 17-én a páratlan szépségű martonvásári Brunszvik-kastély kertjében adnak koncertet a Nemzeti Filharmonikusok, megidézve a bécsi klasszika lezárójának, valamint a romantika úttörője tekinthető német zeneszerző munkásságát.
Háborús károkra hivatkozva újítják fel a zeneszerző szülővárosában álló szobrot. Meg kell szilárdítani az alapzatot, és el kell távolítani néhány graffitit. Ez a szobor egyike lesz a több mint 400 emlékműnek, amelynek rekonstrukcióját rendelték el Németországban.
Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt meg a Néprajzi Múzeum új időszaki kiállítása, amelyet január közepéig láthatnak az érdeklődők. Az új tárlatról Wilhelm Gábor kurátorral beszélgettünk.
hírlevél
A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében
A fiatal tehetség halálhíréről az Egyetem tuba tanszéki csoportja számolt be. Szabó Benedek első albuma idén januárban jelent meg The Thousand-faced Construct címmel.
Új regényének szereplői a kulákperek kárvallottjait keresik, a gyújtogatással vádolt parasztgazdák igazsága és a vérbírók hamissága után nyomoznak a rendszerváltás idején. A Lírástudók új epizódjában a Pernye és fű önéletrajzi hátterére is kíváncsi volt podcastunk műsorvezetője, Grisnik Petra.
Nemrég két koncerten is vezényelte a MÁV Szimfonikus Zenekart a világhírű zongoraművész-karmester, Christoph Eschenbach. A mesterrel a Zeneakadémián tartott főpróba után tudtunk röviden beszélgetni.
November 6-án az Open Books kiadó gondozásában jelenik meg Csáki Judit kötete, amelyben betekintést nyerhetünk a magyar filmművészet és színházi élet egyik legnagyobb alakjának életútjába.
Április 4. és 13. között ismét kihagyhatatlan programokkal várja a nézőket a Bartók Tavasz: közös koncertet ad Diana Damrau és Jonas Kaufmann, miközben Kelemen Barnabás a Münchner Philharmoniker, Pusker Júlia pedig a Kammerorchester Basel vendége lesz.