A Nemzeti Filharmonikus Zenekar meghívást kapott a bonni Beethoven Fesztiválra. Az együttes augusztus 21-én Beethoven VI. (F-dúr „Pastorale”), valamint IV. (B-dúr) szimfóniáját adja elő, a külföldön élő neves magyar származású Stefan Soltész vezényletével.
Beethovennel a szabadban címmel július 3-án, 10-én és 17-én a páratlan szépségű martonvásári Brunszvik-kastély kertjében adnak koncertet a Nemzeti Filharmonikusok, megidézve a bécsi klasszika lezárójának, valamint a romantika úttörője tekinthető német zeneszerző munkásságát.
Háborús károkra hivatkozva újítják fel a zeneszerző szülővárosában álló szobrot. Meg kell szilárdítani az alapzatot, és el kell távolítani néhány graffitit. Ez a szobor egyike lesz a több mint 400 emlékműnek, amelynek rekonstrukcióját rendelték el Németországban.
A Concerto Budapest és az Index.hu a Mozart-nappal és a Beethoven-nappal nemzetközi összehasonlításban is egyedülálló formátumot hozott létre. A kísérlet arról is szólt, hogy a járványidőszak fizikai és lelki korlátai között a rendkívüli nehézségekből lehet-e mégis előnyt kovácsolni, nyithat-e mindez új utat a szélesebb közönség irányába.
Egy fiatal pár jobb világról ábrándozik, de a rideg valóság az arcukba csap. Egyiküket bebörtönzik eszméiért. A másiknak meg kell találnia a módját, hogy kiszabadítsa. Gyerekek is megnézhetik a Beethoven egyetlen operájából készült animációs kisfilmet.
Újabb világrengető felfedezés, s ráadásul nem a brit tudósok az elkövetők. Spanyol kutatók állítják, hogy megfejtették Ludwig van Beethoven szimfóniáinak gyors tempómegjelöléseinek titkát. Egy új vizsgálat szerint a zeneszerző rosszul olvashatta le a metronómot. A fene gondolta volna!
Egészen friss felvétel a frissen alakult Los Azulejos zenekartól: Beethoven klasszikusának, a Holdfény-szonáta harmadik tételét adják elő. De nem a szokásos felrakásban, hanem gitárral, basszussal és cajonnal.
A balettkar tagjaként Kapitány Dorottya az elmúlt évek szinte összes darabjában fellépett a Budapesti Operettszínházban. Tavasszal új szerepben debütált, a Jekyll és Hyde koreográfus-asszisztenseként.
hírlevél
A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében
Június 27-én, a reggeli órákban leomlott egy ház tetőszerkezete a 6. kerületi az Aradi utca és Jókai utca sarkán. A leeső szerkezeti elemek a Jókai utcára zuhantak, maguk alá temetve a Budapesti Operettszínház egyik táncművészét, aki éppen próbára tartott.
Hamarosan a Nemzeti Színházban is látható lesz Blaskó Péter „családi előadása”, a GRANE – Képzelgések a Peer Gynt nyomán, amelyet lánya, Blaskó Borbála rendezett, és fia is szerepel a Bethlen Téri Színház produkciójában. A színművésszel ősztől Hubay Miklós Ők tudják, mi a szerelem című drámájában is találkozhatunk, Udvaros Dorottya oldalán.
Régi és új zene, különleges hangszeres művek és egész estés operaprodukciók, beavatókoncertek és kórushangversenyek várják a közönséget a 2022/23-as évadában a Nemzeti Filharmonikusok koncertjein.
Ezúttal olyan ritkaságszámba menő csoportos és egyéni tárlatokra hívjuk fel a figyelmet, amelyek ezen a héten még megnézhetők. A válogatásban szerepel vadonatúj kiállítótér rég nem látott művésszel, jól ismert galéria 24 kortárs művész munkáját bemutató tárlattal, valamint digitális művészeti triennálé.
Ki volt Elvis? És miért lehet fontos nekünk, itt és most? Egyáltalán mit tudunk a Királyról – teszi fel a kérdést Baz Luhrmann rendező, aki hollywoodi szuperprodukcióban dolgozta fel Elvis Presley életét. A vibráló, feszítő, eksztatikus alkotást a nyár egyik legjobb filmjének tartjuk.