A XIII. kerületi Önkormányzat kiemelt figyelmet fordít az egykori angyalföldi zongoravirtuóznak: 2013-ban – egykori lakóhelyének közelében – parkot nevezett el Cziffra Györgyről, ahol 2021. november 5-én, születésének 100. évfordulóján szobrot avattak.
November 5-én ünnepli a zenészvilág a magyar származású zongoristalegendát, Cziffra Györgyöt, akinek bőségesen jutott az életében mindazokból a mélységekből és magasságokból, amelyeket a 20. század fel tudott vonultatni.
Zsigeri, őszinte tehetség. Igazi virtuóz, Liszt Ferenc méltó utódja, aki ennek ellenére szinte egész életében azért küzdött, hogy elismerjék. A hányatott sorsú Cziffra György számtalan igazságtalanságot szenvedett el, itthon a szakma kivetette, külföldön viszont végre megkapta azt az elismerést, amit egész pályafutása során érdemelt volna.
November 5-én , Cziffra György századik születésnapján, a Cziffra-emlékév kiemelt koncertjén mutatják be Eötvös Péter Cziffra Psodia című zongoraversenyét, a fesztivál művészeti vezetője, Balázs János közreműködésével. A zeneszerzővel az új művéről és a közeljövőbeli egyéb terveiről is beszélgettünk.
Két különleges koncerttel, kiállítással, külföldi programokkal folytatódik a Cziffra György-emlékév, a zongoraművész századik születésnapján Eötvös Péter erre az alkalomra írt műve is elhangzik
Fischl Mónika az évad végéhez közeledve többek között a Csárdáskirálynőben és a Marica grófnőben lesz látható a Budapesti Operettszínházban. A Liszt Ferenc-díjáról, tanításról, az operett és musical kapcsolatáról, valamint az előadásokról beszélgettünk.
Michael von Graffenried svájci fotós bejárta egész Magyarországot. Nagyméretű panorámafotói a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében, a Városháza Parkban láthatóak.
hírlevél
A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében
A születésnapját ünneplő Máthé Erzsi olykor úgy érzi, annyi figurát játszott már el élete során, hogy sokszor önmagát kell keresnie. Pedig mindegyik alakításában teljes lényével jelen volt. A színésznő néhány éve már a nyilvánosságtól visszavonultan él. Az alábbi interjút tizenöt éve, 2007-ben adta Canjavec Juditnak a Buda Lapjában, a másodközlés a szerző engedélyével történt.
A Scalában tartott ősbemutató után április 30-án a Párizsi Nemzeti Operában is színre került Kurtág György egyetlen operája, a Beckett nyomán írt A játszma vége. A kritikák remekműként írták le az alkotást.
A korábban Budapesten is díjazott vonósnégyesnek a Bordeaux-i Nemzetközi Vonósnégyesverseny zsűrije második helyezést, valamint egy különdíjat ítélt meg.
Megújult terekben, újrarendezve nyílt meg a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának új állandó kiállítási egysége. Immár hat évszázad európai művészeti irányzatairól és a legfontosabb alkotóiról kaphatunk átfogó képet, a korai gótikától egészen a klasszicizmus korának művészetéig.