dohnányi ernő

2022 szeptember 14., 14:55
Klasszikus interjú Szerző: Filip Viktória

Dohnányi Oliver: „Megtaláltuk a közös hangot”

A jeles karmester néhány hónapon belül másodszor vezényli a Nemzeti Filharmonikusokat. Az újbóli találkozás számos ok miatt örömteli: az egyik ilyen, hogy a szeptember 25-i, a Müpában rendezett évadnyitó koncert műsorán Bartók-mű mellett Dohnányi-darab is helyet kap.
2020 február 9., 12:55
Klasszikus magazin Szerző: Fidelio/MTI

„A legteljesebb pihenést a komponálás jelentette számomra” – 60 éve halt meg Dohnányi Ernő

Dohnányi Ernő különösen Beethoven, Schubert, Schumann és Brahms műveinek ihletett előadója volt, de a zeneirodalom minden nagy komponistájának műveit játszotta, beleértve Bartókot és Kodályt is. Zongoraművészként, zeneszerzőként, karmesterként és zongorapedagógusként is maradandót alkotott.
2020 január 7., 14:35
Klasszikus kötet Szerző: (csm)

Angol nyelvű kötet jelent meg Dohnányi Ernő amerikai éveiről

A kaliforniai egyetem adta ki Kusz Veronika monográfiáját, amelyet a Rózsavölgyi Kiadó 2015-ös kiadása alapján fordítottak angol nyelvre.
2018 május 15., 09:39
Klasszikus hubay jenő Szerző: Figaro, Laskai Anna

Solti György Weiner Leóról és Dohnányi Ernőről anekdotázik

A Figaro magazin májusi Elődeink másképp rovata Solti György emlékirataiból válogat. A nemzetközi hírnevet szerzett karmester memoárjában zeneakadémiai tanulmányairól és a számára meghatározó tanáregyéniségekről – Weiner Leóról, Dohnányiról –, illetve a hazai zeneélet akkori fontos figuráiról, például Hubayról is elmeséli legemlékezetesebb élményeit.
2017 december 5., 09:30
Klasszikus évforduló Szerző: Laskai Anna, Figaro

Bartók zongorázott először a Zeneakadémia nagytermében

Idén 110 éves a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri épülete. 1907-ben a megnyitó ünnepségsorozaton Bartók Béla és Dohnányi Ernő is fellépett. De a szecessziós, lenyűgöző koncertterem nem tetszett mindenkinek. A FIGARO cikke.
2017 július 27., 09:10
Klasszikus évforduló Szerző: Fidelio/MTI

„Mindig csak napfényre vágytam!” – Dohnányi Ernő születésnapjára

A 20. század egyik legnagyobb előadóművésze, Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann, Brahms és Liszt műveinek egyik legnagyobb előadója volt.
2017 március 7., 16:13
Klasszikus európa Szerző: Óbudai Danubia Zenekar

Hernádi Judittal folytatódik az Óbudai Danubia sorozata

Az Otthon vagyunk sorozat 3. koncertje az Európa címet viseli Kosztolányi azonos című verse nyomán, amit Hernádi Judit mond el a március 30-án 19:30-kor kezdődő koncerten, a Zeneakadémián.
2017 február 25., 10:43
Klasszikus kodály zoltán Szerző: Tóth Endre

„Itt az ideje, hogy változtassunk Kodály megítélésén”

Kodály halálának 50. évfordulóján a Nemzeti Filharmonikusok élén Madaras Gergely vezényli a zeneszerző műveit, valamint a híres tanár, Koessler János egy darabját, a Szimfonikus változatokat. A koncert apropóján Kodályról, Dohnányiról és évfordulókról beszélgettünk a fiatal karmesterrel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink