Az évtizedek óta sikeres magyar zeneoktatás fontos alkotóközösségei az ifjúsági zenekarok. A fúvószenélés több évszázadra visszatekintő, közösséget, embert formáló hagyománya virágzik a Dél-Dunántúli régió kulturális és társadalmi életében. Az ifjúsági fúvószenélés töretlen népszerűsége számos kiváló együttes létrejöttét, színvonalas működését tette és teszi lehetővé jelenleg is. Pécs városában és a régióban az iskolákra épülő fúvószenei együttesek fontos műhelyek, amelyek megteremtik zenei kultúránk továbbadásának lehetőségét, a fiatal fúvósok széleskörű és eredményes zenei nevelését.
A Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola a professzionális klasszikus zeneoktatás mellett törekszik arra, hogy biztosítsa a kortársművészet megismerésének, tanulmányozásának, ápolásának lehetőségét. Számos meghatározó művészeti alkotás, pedagógiai újítás született iskolánkban, és számtalan művésztanár képviseli ennek hagyományait szerte a világon. A zeneművészeti tagozat egy 2007-től 2010-ig tartó projekttel kapcsolódik a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa Programhoz, melynek keretében pályázatot hirdettek az intézmény zeneszerző szakos növendékei és tanárai részére új fúvószenei művek megalkotására.
„Nagyon fontos, hogy a régóta népszerű német induló- és táncmuzsika, valamint a főleg angolszász területről terjedő, gyakran könnyűzenei hatásoktól átitatott átirat-repertoár mellett egy jellegzetesen magyar hangvételű fúvószenekari irodalom is kialakuljon. Hiszen Európát is inkább saját arcunk érdekelheti, mint az, hogy milyen akcentussal beszélünk egy nemzetközi nyelvezetet." - ezekkel a gondolatokkal fejezte ki Győrffy István zeneszerző a 2009-ben megrendezett Wind Music „Mini" Fesztiválon azt az igényt, amely pontosan jellemzi a projekt értékteremtő törekvéseit is.
A 2010-ben készült művek ősbemutatójára „A Jövő Fúvószenéje" Fesztiválon Október 22. (péntek) 11 órakor kerül sor, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola a Takács Jenő hangversenytermében. Közreműködik a Pécsi Művészeti Symphonic Band vezényel: Szilágyi Lajos.
A 2010-ben született művek:
W. A. Mozart: Induló /hangszerelte: Győrffy István/
Kiss Szabolcs: Fanfar 2010 „Pécs Tornyai"
Keresztes Zoltán:Circus
Kiss Szabolcs: Pulover / „Being a Children in the Gymnasium of Arts
Beischer Matyó Tamás: Pécsi képek / Pécs Pictures for Concert Band
1. Ave Sopianæ!
2. Ókeresztény síremlék / Paleochristian Mausoleum
3. A Karolina külfejtés tava / The Lake of The Carolina's open mining
4. Memi pasa fürdője / Bath of Pasha Memi
5. Hommage à J.P.
Győrffy István: Ungaresca
A Fesztiválon továbbá a Dél-Dunántúli régióban működő kiemelkedő ifjúsági fúvószenekarok mutatkoznak be.
A részletes műsor:
Október 20. (szerda) 18:00 Nyitóhangverseny, közreműködik a Pécsi Művészeti Symphonic Band, vezényel: Szilágyi Lajos
Október 21. (csütörtök) 11:00 A Dél-Dunántúli régióban működő kiemelkedő ifjúsági fúvószenekarok hangversenyei.
Balatonföldvári Ifjúsági Fúvószenekar, karnagy: Kapus János
Balaton M. & K. Együttes Fúvószenekar, karnagy: Hajas Béla és Tóth Bence
Dombóvári Ifjúsági Fúvószenekar, karnagy: Kiszler András
Sopianae Ifjúsági Fúvószenekar előkészítő zenekara, karnagy: Denke János
Sopianae Ifjúsági Fúvószenekar, karnagy: Mátyás Tibor
Pécsi Művészeti Symphonic Band, karnagy: Szilágyi Lajos
Október 22 (péntek) 11:00 a 2010-ben a Wind Music Project pályázatára készült fúvószenekari művek ősbemutatója