Edu-Art

A zene felemel - Ösztöndíjprogram a Snétberger Központnál

2014.02.10. 14:30
Ajánlom
Sikeresen zárult a Snétberger Zenei Tehetség Program tehetséges roma gyerekeket és fiatalokat célzó zenei képésének első éve. A Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében a 2013. február 4. és 2015. január 31. közötti időszakra 24.134.000 forint támogatást nyújtanak a Központnak.

A támogatásának köszönhetően az eddigi tizenkét hetes tehetséggondozó programot (amely hat héten át tartó nyári és három-három héten át tartó őszi és tavaszi szakaszból áll) 2013 februárjától két éven át egész éves képzési formában tudják tanítványaik számára biztosítani. A támogatott időszak most induló második szakaszának részét képezi a központ harmadik évfolyama diákjainak felkészülése a kurzuszáró koncertre, amelyre - egy jótékonysági est keretében - 2014. május 3-án a Zeneakadémián kerül sor. Ugyanígy e szakasz részeként kezdődnek február 28-án a felvételi meghallgatások az ország számos pontján, melynek során a nyáron induló 4. évfolyam diákjai kerülnek kiválasztásra.

A Központ Snétberger Ferenc roma származású, Liszt-díjas gitárművész szakmai irányításával 2011 nyara óta évente hatvan tehetséges, 12-20 éves roma fiatalnak nyújt lehetőséget zenei tehetsége kibontakoztatására a Felsőörsön létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központban. Nyertes ösztöndíjprogramunk célja, hogy zeneileg tehetséges, halmozottan hátrányos helyzetű roma gyerekek és fiatalok zenei tehetséggondozó képzését egész éves komplex mentori és tutori programmal egészítse ki, és ezzel adjon támogatást az ösztöndíjasok általános és középiskolai tanulmányainak sikeres elvégzéséhez, a továbbtanulást, illetve a pályaválasztást érintő döntések önálló, és egyéni életutat jobbító meghozatalához.

Az ösztöndíjban részesülő gyermekeket és fiatalokat kilenc mentor támogatja egész évben, folyamatosan figyelemmel kísérve és segítve fejlődésüket az egyéni fejlesztési tervprogramnak megfelelően. Az eddigi felsőörsi tizenkét hetes bentlakásos képzést a 2013 szeptemberében elindított budapesti hétvégi képzések egészítik ki, ahol a tanítványok egyéni hangszeres, zenekari, szolfézs és angol, illetve német nyelvórákat kapnak. A hétvégi képzéseket a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában és Gimnáziumban tartják.

Mindezek mellett a Központ mentorai havonta egy alkalommal közös szabadidős programokat (elsősorban koncert és színházlátogatásokat, városlátogatásokat, kirándulásokat) szerveznek mentoráltjaiknak.

A projekt közvetlen célcsoportját a zeneileg tehetséges, roma származású és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek és fiatalok adják (100 fő, évente 50 fő). A tanítványok többsége Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, illetve tágabban az Észak-Magyarországi és az Észak-Alföldi régiókban él. A projekt közvetett célcsoportja az egész roma közösség, melynek becsült létszáma 569.000 fő.

Programkereső

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.