Edu-Art

Hangszerek napja

2011.05.15. 15:32
Ajánlom
A 20 éves Hangszerészképző Iskola jubileumi rendezvénysorozatot szervez az Iparművészeti Múzeumban május 20-22. között.

Az eseményen nagyszabású hangszerkiállítással, előadásokkal, pódiumbeszélgetésekkel és záróhangversennyel ünnepel a magyar hangszerésztársadalom, de persze gyerekprogram is lesz: a legifjabb látogatók készíthetnek kisebb hangszereket. Lendvai Tamást, a Zeneakadémia Hangszerészképző Iskolájának igazgatóját idézve: "A Zene Világnapja mellett megjelölünk egy napot, a Hangszerek Napját, hagyományteremtő kezdeményezésként. A zenei élet három fő tartóoszlopa a zeneszerző, az előadó és a háttérbe szorult hangszer illetve készítője. Ezzel az ünnepel változtatni kívánunk a helyzeten." Az esemény célja, hogy reflektorfénybe helyezze a hangszerészetet, a hangszereket és a szűkebb szakmai és a szélesebb közvélemény számára ismertté tegye a magyar hangszerészet értékeit. Bartók, Kodály és Liszt országában hozzájuk méltó hangszerész mesterek alkottak, többek között Beregszászy, Nemessányi, Schunda és Stowasser nemzetközi szinten is maradandó és korszakalkotó eredményeket mutattak fel. Ezen eredményekhez szükség volt a közegre, az elismerésre és az elfogadásra, ennek a hagyományait kívánja az ünnep lefektetni.

A programon "Hangszerekkel a zene szolgálatában" címmel kerekasztal beszélgetésen ismert zenészek, hangszerészek keresik a hangszerészet helyét a zenei életben. A hangszerészettel kapcsolatos elméleti és történeti jellegű kérdésekről a szélesebb közvélemény számára is érthető és izgalmas előadásokat tartanak neves előadók. A mára már híressé vált sorozat, a Hangszercsodák egyik előadását hallhatja meg a közönség Mandel Róberttől, a theorba- és lantcsembalóról beszél Romanek Tihamér, hangszerakusztikai kutatásokról tart előadást Dr. Pap János, Szerényi Béla és Istvánfi Balázs a népi hangszerekről tartanak ismertetőt, az eseményen világhírű cremonai hangszerkészítő vendéget is várnak. Az ünnepi hangversenyen elhangzó gondolatokon keresztül középpontba kerül a 20 éves Hangszerészképző Iskola, a Hangszerek Napja, a kiállításon a közönségszavazatok alapján "A legszebb hangszer" oklevél átadására is sor kerül. A záró koncerten megszólal a legendás theorbacsembaló egy viola de gambával, szöghegedű, jazz együttes, hárfa, tekerő és más hangszerek kívétel nélkül neves művészek előadásában.



2011. május 20-21-22.

Iparművészeti Múzeum díszterme

Programkereső

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Klasszikus

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.