A középiskolai irodalomórákon lehetőség van arra, hogy néhány tanórán kortárs szerzők munkáival ismerkedjenek meg a diákok. Ma élő írók és költők alkotásait tanítani azonban gyakran nehezebb, mint a már lezárult és kanonizált életművel bíró szerzőkéit. Nem meglepő tehát, hogy sokan úgy fejezik be a középiskolát, hogy nem olvastak kortárs magyar szerzőket. Grecsó Krisztián, Aegon Művészeti díjas író szerint például sok diáknak már az is információ, hogy vannak élő írók, hogy íróvá nem a halál avat.
Barnás Ferenc író, aki idén kapta az Aegon Művészeti Díjat, így vélekedik a kezdeményezésről:
„Volt egy idő, amikor irodalmat tanítottam középiskolásoknak, így hát saját tapasztalatból tudom, milyen érzékenyek, illetve kritikusak a gyerekek ebben az időszakukban. Nagy megtiszteltetés, de még nagyobb kihívás lenne számomra, ha akár csak egyetlen pedagógus is tanítani akarná a Másik halált. Azoknak a szakembereknek pedig külön köszönet, akik elkészítették a segédanyagot a regényhez. Ezzel talán sikerül egy kicsit közelebb hozni - az amúgy főként „örök értékekhez" szoktatott - tizenévesekhez azt, hogy bizonyos emberek esetében mit is jelent a mában élni, mi mindent jelenthet az, hogy kortárs."
Az Aegon Művészeti Díj kezdeményezésére a Magyartanárok Egyesülete kortárs irodalom iránt elkötelezett pedagógusokat kért fel arra, hogy tancsomagokat készítsenek középiskolai pedagógusok számára Aegon Művészeti díjas szerzők műveiről. Ezek segítségével Spiró György, Rakovszky Zsuzsa, Térey János, Csaplár Vilmos, Jónás Tamás, Grecsó Krisztián, Esterházy Péter és Barnás Ferenc írásai megismerhetőek lesznek az érdeklődő középiskolások számára.
A tancsomagok a módszertani segítség mellett arra is tartalmaznak javaslatot, hogy mikor és miért érdemes egy-egy művet tanítani, valamint kitérnek arra is, hogy a különböző életkorú, eltérő szociális hátterű, más-más olvasási tapasztalattal bíró diákoknak milyen megközelítések lehetnek érdekesek.
A későbbiekben a pedagógusok is bekapcsolódhatnak annak kiválasztásába, hogy kinek a művéről készüljön óravázlat: a nyolc díjazott mellett a díj döntőjébe jutott alkotók műveiről is születnek tancsomagok, szavazatok alapján dől majd el, hogy melyekről.
Az óravázlatok mostantól ingyenesen elérhetőek az Aegon Művészeti Díj honlapján.