„Arra a kérdésre, hogy mikor kezdődjék a gyermek zenei nevelése, azt találtam felelni: kilenc hónappal a születése előtt. Első percben tréfára vették, de később igazat adtak. Az anya nem csak testét adja gyermekének, lelkét is a magáéból építi fel...” (Kodály Zoltán)
Orvosok, nővérek és családok vettek részt azon a januári ünnepi Ringató foglalkozáson, melyre a két éve aktívan működő PIC Ringató zenei szakemberei invitáltak a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba.
A Magyarországon egyedülálló program 2014-ben a SE 1. sz. Gyermekklinika koraszülött osztályán dr. Szabó Miklós osztályvezető egyetemi docens felkérésére indult útjára, mely az inkubátorban fekvő vagy beteg kisbabák és szüleik között segíti a kapcsolatot és a gyógyulást. A koraszülött osztályokra látogató zenei szakemberek énekkel és élő zeneszóval, a szülőket bevonva járulnak hozzá a babák felépüléséhez. A Ringató célja, hogy a szülőkben tudatosítsák, hangjukkal, érintésükkel tehetnek kisgyermekük gyógyulásáért.
A MOL Gyermekgyógyító Program támogatásával megvalósuló kórházi projektet gyermekgyógyász szakemberekkel és nővérekkel közösen dolgozták ki. Orvosi tapasztalat bizonyította, hogy az élő emberi hang és zene helyreállítja a koraszülöttek légzését, szívverését, segít a növekedésben, a pihentető alvásban, ezen keresztül pedig gyógyító hatással van. A Hazay Tímea szakmai vezetésével működő foglalkozások célja az is, hogy az idegen kórházi környezetben traumatikus élményt átélt párok számára segítse a szülővé válást, a szülői viselkedés előhívását, gyermekükhöz való természetes közeledésüket.
A program része annak a szemléletváltásnak, ami az utóbbi 5-10 évben megmutatkozik az újszülött intenzív osztályokon és a koraszülött ellátásban Magyarországon. A Ringató zenei múlttal rendelkező szakemberei munkájukat önkéntes alapon heti négy alkalommal végzik a kórházakban Budapesten, Kecskeméten, Veszprémben, Szegeden, Székesfehérváron, Tatabányán, Pécsett és Debrecenben.
Tóth-Vajna Zsombor orvos és zenész, aki két hivatását gyönyörűen ötvözi; szenvedélyesen kutatja a zeneterápiában rejlő lehetőségeket. Vele készült interjúnkat itt olvashatja el.