Edu-Art

Kirándulás a Kroó György Zenekarral

2015.05.26. 13:27
Ajánlom
"Haydn nyomában - a Fény éve alkalmából" címmel május 16-án került sor koncerttel egybekötött zenés kirándulására a Budapest-Eisenstadt-Fertőd útvonalon Mácsai János és Malina János vezetésével.

A kora reggeli indulást követően múzeumnyitásra érkezett a 60 fős csoport az eisenstadt-i Esterházy-kastélyba. A csoport betekintést nyert a XVIII. századi opera fantasztikus világába a "Haydn explozív" egyedülálló multimédiás kiállítás megtekintése során, mely a Haydn-évben megrendezett nagy sikerű kiállítás folytatása. A kiállítás keretén belül az Esterházy-gyűjteményekből származó valódi ritkaságok mellett Haydn korából származó, máig fennmaradt ritka hangszerek is láthatóak voltak, mint például egy ütőkalapácsos zongora, valamint egy korabeli baryton, a cselló nagyságú, 6 húros vonós hangszer, mely a gambacsalád tagja.

Következő programjuk az Esterházy-kastély fénypontjai c. kiállítás volt, ennek csúcspontjaként a Haydn-terem monumentális, a Magyar Korona országainak legsokrétűbb és legkülönlegesebb XVII. századi allegorikus freskósorozata és a világhírű koncertterem milliője mindenkit elkápráztatott. Haydn lakóházának meglátogatása után buszból megtekintésre került az alsókismartonhegyi egykori zsidó negyed majd a felsőkismartonhegyi Hegytemplom, amelyben Joseph Haydn zeneszerző földi maradványai nyugszanak.

A fertődi Esterházy-kastély fényűző lakosztályai, csodálatos termei, a vezetés során kapott információk lenyűgözően hatottak a kőbányai zeneiskolás csoport minden egyes tagjára. 17:00 órakor került sor a Kroó György Zeneiskola tanárainak és kamarazenekarának minikoncertjére "Promenád percek" címmel a fertődi Haydn-teremben.

A sikeres koncertet követően a Marionettszínház megtekintése és a parkban tett séta zárta a kirándulást. A feledhetetlen élményekhez nagyban hozzájárult a két zenetörténész jelenléte. Mácsai János zenetudós és Malina János, a Magyar Haydn Társaság és a Nemzetközi Eszterházi Operaalapítvány elnökének zenetörténeti előadásaiban a résztvevők hallhattak a korok, a hangszerek, a kastélybeli élet, Haydn zenetörténeti jelentősége, a különleges műfajok (szimfónia, vonósnégyes, zongoraszonáták, barytontriók, operák) létrejöttéről. A zenetörténeti korszak bemutatásával a professzor urak egy fantasztikus időutazásban részesítették hallgatóságukat: minden résztvevő a hercegi udvartartás tagjának, muzsikusának, vagy éppen a főúri család hozzátartozójaként érezhette magát, olyannyira élményszerű volt minden egyes előadás, határainkon innen és túl megelevenítve a csodálatos történelmi környezetet.


A kirándulás a Nemzeti Tehetség Program támogatásával jöhetett létre.

Programkereső

Legolvasottabb

Plusz

Ők a Halhatatlanok Társulatának idei jelöltjei!

Idén is a közönség döntheti el, hogy a szakmai kuratórium által jelölt művészek közül kik legyenek a Halhatatlanok Társulatának új tagjai. Az új tagok lábnyomát a Nagymező utca Operettszínház előtti részén, a Halhatatlanok sétányán helyezik majd el. A szavazás már elindult.
Könyv

A Mann család története közelről – olvass bele Tilmann Lahme könyvébe!

Tilmann Lahme A Mannok című könyve dokumentumokra épülő, különleges családregény, Thomas Mann családjának élet- és kortörténete az 1920-as évek elejétől egészen a huszonegyedik század kezdetéig. Olvass bele a kötetbe!
Zenés színház

Az arany mámorító ereje

Dagadhattunk a büszkeségtől, hogy mennyi kiváló magyar művész működött közre a Zürichi Opera bemutatójában, egy viszonylag ritkán látható Hindemith-operában, a Cardillacban. Mundruczó Kornél rendezésében Bretz Gábor és Láng Dorottya is színpadra lépett.
Vizuál

„A falig már eljutottunk” – Reisz Gábor a közönségtől kér segítséget új filmjéhez

Reisz Gábor és stábja hamarosan megkezdik új filmjük, az Ember végez forgatását. A 81 millió forintos költségvetésű produkció befejezéséhez 13 millió forint előteremtésére közösségi gyűjtést indítanak.
Klasszikus

Száz év kutakodás a lelassult időben – négykezes kritika a Kurtág-filmről

Hogyan képes egy művészeti alkotás egy másikról beszélni? A Kurtág-töredékek című portréfilm, Nagy Dénes alkotása arra vállalkozott, hogy bevezesse a nézőket a százéves Kurtág György megfoghatatlan világába.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.