A Bartókon innen és túl címmel meghirdetett idei rendezvényen hangsúlyosan jelennek meg a fiatal komponistát inspiráló Debussy és Ravel, valamint a 20. század olyan klasszikusai, mint Britten, Sosztakovics vagy Janácek - hangzott el a július 10-18. között megrendezendő fesztivált beharangozó budapesti sajtótájékoztatón.
A rendező Filharmónia Magyarország munkatársa, Igric György elmondta: Kocsis Zoltán mellett olyan további szaktekintélyek tartanak mesterkurzust, mint Rohmann Imre (zongora), Fekete Gyula (zeneszerzés), Lakatos György (fagott), Rivka Golani (brácsa és vonós kamarazene) és Howard Williams (karmester). A Bartók-fesztivál másik lábát a koncertek adják, melyeken több mesterkurzust tartó muzsikus - többek között Rohmann Imre, Lakatos György és Rivka Golani - is színpadra lép. A július 11-én a szombathelyi Bartók-teremben tartandó nyitóhangversenynek nemcsak karmestere, hanem programjának összeállítója is Kocsis Zoltán. A koncerten Bartók I. hegedűversenyét Zalai Antal játssza, elhangzik emellett a Táncszvit, valamint Debussy Három noktürnje és Ravel Valses nobles et sentimentales című műve. A hangverseny előtt Kocsis Zoltánnal Bolla Milán, a Bartók Rádió műsorvezetője beszélget.
A Bartók-fesztivál programját jazzkoncert, Sáry László különleges kottáiból nyíló kiállítás, népzenei est és zenetudományi előadás is színesíti. A Szent Efrém Férfikar Szokolay Dongó Balázzsal előadja nemrég megjelent lemezét, amelyen Bartók összes férfikarra komponált műve parasztzenei környezetben hallható - tette hozzá Igric György.
A sajtótájékoztatón szó esett a Filharmónia Magyarország egy másik nyári rendezvényéről, a fertődi Esterházy-kastélyban június 27. és július 4. között tartandó Régi Zenei Napokról is. A fesztiválon idén olyan művészek és együttesek lépnek fel, illetve tartanak mesterkurzust, mint Malcolm Bilson, Barthold Kuijken, Erik Boosgraaf, Spányi Miklós, a Capella Savaria, valamint Vashegyi György és együttesei, az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus. Vashegyi György karmester, a Régi Zenei Napok szerkesztőbizottságának tagja kiemelte: az idei mesterkurzusokra 11 országból érkeznek résztvevők, és csaknem 40 magyar muzsikus is továbbképezheti itt magát. Mint mondta, különösen népszerű volt idén a kamarazene-kurzus, de sokan jelentkeztek fortepiano-, fuvola-, hegedű- és tánc-mesterkurzusokra is.
A koncertek hagyományosan a kurzusvezető tanárokra épülnek. Az idei hangversenyek közül Vashegyi György kiemelte Spányi Miklós orgonaestjét a soproni Szent György-templomban - a fertődi programok mellett egy soproni kirándulás" -, valamint az ifjú zongoratehetség, Berecz Mihály fellépését. Rácz Márton, a fertődi Esterházy-kastély zeneigazgatója elmondta: bár négy éve úgy tűnt, hogy csak átmenetileg fogadják be a Régi Zenei Napokat, mostanra úgy alakult, hogy a fesztivál állandó, stabil helyszíne lettek, sőt újabban már pénzügyi segítséget is tudnak nyújtani a rendezvényhez. Hozzátette: a kastély külső és belső tereit is érintő felújítások állandó egyeztetéseket igényelnek a fesztivál programjaival kapcsolatban, de mindent megtesznek a zökkenőmentes lebonyolításért. Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország igazgatója kitért arra is, hogy a régizenével most ismerkedőket, illetve a családokat, gyerekeket is szeretnék bevonni a fesztivál programjába, ezért többek között barokk piknikkel, bor- és ételkóstolóval, bábszínházzal és kézműves játékokkal is készülnek.