A PTE szerint nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is egyedülálló kezdeményezés részleteiről az ötletgazda, Beck Zoltán, a 30Y zenekar frontembere, az egyetem bölcsészettudományi karának adjunktusa adott tájékoztatást egy érdeklődőkkel zsúfolásig megtelt előadóteremben (képünkön).
A Zenélő Egyetem három különálló, de átjárható modulból áll, és az egyetem keretein belül, a helyi önkormányzat támogatásával valósul meg. Az elméleti és gyakorlati foglalkozásokon a PTE hallgatói szabadon, térítésmentesen vehetnek részt, és az ismeretek bővítése mellett kreditpontokat is szerezhetnek.
Az akadémiai modul a zene minél szélesebb körben való értelmezésére és vizsgálatára irányul. Ennek szellemében benne olyan, a zenéhez közvetlenül kapcsolódó tevékenységeken felül, mint a dalszövegírás és dalszövegelemzés, helyet kap a zene és a zeneipar gazdasági sajátosságainak vizsgálata, a könnyűzene kulturális jelenségének, az általa létrehozott szubkultúrának a tanulmányozása, a zene és a zenekészítés természettudományos, műszaki alapjainak megismertetése. A kurzusokat az egyetem egyes karain tartják az ott oktatott és művelt tudományágaknak megfelelően. A program egyes elemei már tavaly ősszel elindultak: az érdeklődők elmélyedhettek például a könnyűzene történetében, és egyebek mellett a zeneipar jogi működéséről is hallhattak előadást. A kezdeményezés a következő félévtől kiteljesedik, a PTE Bölcsészettudományi Kara megkezdte egy felsőfokú szakképesítést nyújtó képzésforma előkészítését.
A második modul nem csupán a zenéhez értők, hanem azt magas fokon művelők képzéséhez járul hozzá. Elsősorban nem zeneszerzésre, hangszeres- vagy énektudás fejlesztésére, hanem a zenei termék elkészítésének és a közönséghez való eljuttatásának a teljes folyamatára koncentrál. Ez magában foglalja a hangrögzítést, a hangosítást, koncertszervezést, a vizuális tálalást és a népszerűsítést is. A legmagasabb szintű megvalósításért a Zenélő Egyetem tutori, azaz oktatói, pártfogói rendszere lesz a felelős, amelynek tagjai az adott területek elismert hazai képviselői.
A harmadik modul abban nyújt segítséget, hogy a minőségi produkciók minél szélesebb közönséghez juthassanak el. A Zenélő Egyetem próbatermeket és fellépési lehetőségeket biztosít a jövőben a PTE hallgatói által alapított zenekarok, előadók részére, akik professzionális körülmények között rögzíthetik hanganyagaikat.
A Zenélő Egyetem nemcsak Pécsen, hanem az ország különböző pontjain, sőt, lehetőség szerint külföldön is népszerűsíteni kívánja a tehetséges kezdő előadókat és zenekarokat, ennek érdekében együttműködik kulturális intézményekkel, könnyűzenei fesztiválok szervezőivel és más egyetemvárosok klubjaival is. Beck Zoltán elmondta: a kezdeményezés kétheti, kétszer 90 perces ismeretterjesztő előadásokkal indul, amelyekben az érdeklődők a populáris zenei kultúra területeivel ismerkedhetnek. A bevezető kurzus előfeltétele a jövő félévben kezdődő műhelymunkáknak, amikor a tutorok már saját szakterületeik anyagát oktatják a hallgatóknak. Úgy vélte: a résztvevők a következő félévtől a korábbinál sokkal jobban átlátják majd a populáris zenei világ működését, struktúráját, mechanizmusait. Az érdeklődők olyan nemzetközi rálátással rendelkező hazai kiválóságoktól tanulhatnak, mint Szénássy Alex arculattervező, Takács Zoltán Jappán producer, a Heaven Street Seven alternatív rockzenekar billentyűse, vagy Barabás Lőrinc.