Országos hangszergyűjtő akciót hirdet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A karitatív szervezet a Symphonia Alapítvánnyal közösen az ország 15 általános iskolájában indított zenepedagógiai programot elsősorban rászoruló családok gyermekeinek. A Szimfónia Program célja nem a tehetséggondozás, hanem az esélyteremtés, a leszakadó közösségekben élő gyerekek felemelése, integrálása. A közös zenélés sikerélményt ad, megvalósítható célokat tűz a gyerekek elé és rendszerességre szoktatja őket.
A nyomortelepeken élő gyerekek felemelését célzó zenepedagógiai módszer El Sistema néven negyven éve Venezuelából indult útjára. Magyarországon a Máltai Szeretetszolgálat vezette be 2013 augusztusában kísérleti jelleggel a monori romatelepen. Az első koncertet két hét után tartották a telep közepén, addigra a gyerekek megtanultak egy-két hangot tisztán játszani. A zenetanárok játszották a dallamot, melybe mindenki akkor kapcsolódott be, amikor az általa ismert hang következett, a szülők, járókelők pedig hitetlenkedve hallgatták a műsort. Az első időben nem is jutott mindenkinek igazi hangszer, farost lemezből kivágott, házilagos készítésű hegedűkkel is gyakoroltak. A kísérleti időszakban hetven gyerek jelentkezett a monori telepen. A nagyobbak egy év alatt ötven dalt tanultak meg, és eközben az iskolai eredményeik is számottevően javultak.
2014 szeptemberében a Máltai Szeretetszolgálat és a Symphonia Alapítvány tizenöt, hátrányos helyzetű gyerekeket tanító általános iskolában hirdette meg a Szimfónia Programot. A kistelepüléseken kiválasztott iskolákban óriási az érdeklődés, több helyen négyszer-ötször annyi diák jelentkezett, mint amennyire a szervezők előzetesen számítottak. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat országos hangszergyűjtő akciót hirdet. Használt, megunt, kinőtt zeneszerszámokat, elsősorban vonós és fúvós hangszereket várnak. A gyűjtést adományaival támogatja többek között Demjén Ferenc, Kocsis Zoltán, Mága Zoltán és Szenthelyi Miklós.
A hangszereket előzetesen egyeztetett helyszínen veszik át a Szeretetszolgálat munkatársai, a felajánlásokat a [email protected] e-mail címen, vagy munkaidőben a (061) 391 4730-as telefonszámon fogadják.