Edu-Art

Sokrétű, gyakorlatias, életszerű

2014.09.22. 15:30
Ajánlom
Idén ősszel is elindítja Arts&Business képzését a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola. A szak egykori hallgatójával, Havasi Bálinttal, a Balatoni Múzeum igazgatójával beszélgettünk.

- Bár a kérdés látszólag álnaiv, a gyakorlatot elnézve még mindig nem feltétlenül egyértelmű a válasz: lehet ma kulturális intézményt vezetni üzleti ismeretek nélkül?

- A válasz egyértelműen nem. A kérdés csak az, hogy ha a vezető nem rendelkezik a szükséges üzleti ismeretekkel, akkor van-e mellette olyan személy vagy csapat, aki ezt a tudásbeli hiányt pótolhatja.

- Annak idején miért döntött úgy, hogy beiratkozik az Arts&Business képzésre?

- Egyrészt mert mellettem nem volt olyan csapat vagy személy, aki megfelelő kulturális menedzseri ismeretekkel rendelkezett volna, így a szükséges tudást saját magamnak kellett elsajátítanom. Fontos szempont volt, hogy ne csak elméleti, hanem erős gyakorlati kulturális menedzser képzést kapjak. Döntésemben az is nagy hangsúllyal szerepelt, hogy a képzést jól be tudjam illeszteni napirendembe, vezetői teendőim mellé. Ezeknek a feltételeknek a BKF Arts&Business képzése felelt meg.

- Mennyire volt összhangban a képzés az előzetes elvárásaival?

- Teljes mértékben. Sőt bizonyos tekintetben még túl is szárnyalta azt. A képzések sokrétűek és nagyon gyakorlatiasak, életszerűek voltak. Több esetben a saját intézményemben felmerülő problémákat dolgoztam fel, amit miután az adott kurzus vezetőjével és csoporttársaimmal megvitattam, élesben ki is próbálhattam.

- A Balatoni Múzeum igazgatójaként mi az, amit a gyakorlatban is kamatoztatni tudott a képzésben kapott ismeretekből?

- Nem akarok a kérdés elől kitérni, de nem a mindennapi gyakorlattal kezdenék. A szemléletmódom változott rengeteget, már a képzés kezdetétől fogva. A múzeumra és a kiállításokra, az egész múzeumi tevékenységre már jó értelemben vett kulturális termékként tekintek, amit a kultúrafogyasztók számára szeretnék értékesíteni. Ez a gyakorlatban mit jelent a Balatoni Múzeum életében? A képzés óta tudatosabban élünk a marketing eszközökkel, aminek köszönhetően több kultúrafogyasztó jelent meg rendezvényeinken, kiállításainkon. Több együttműködés született a helyi üzleti szférával, amiből talán legizgalmasabb egy közös jegyrendszer, amit a Balatoni Hajózási ZRT-vel együtt dolgoztunk ki és nagy népszerűségnek örvend. Több nyugat-balatoni szállodával is felvettük a kapcsolatot, közös programokat és kedvezményrendszert dolgoztunk ki, ami szintén látogatószámot és bevételt generált. Folyamatban van annak kidolgozása, hogy a múzeum múzeumpedagógiai programjaival megjelenik a szállodai animációk programkínálatában.

Pozitív eredmény továbbá, hogy szintén a múzeumi marketingnek köszönhetően több helyi szervezet, intézmény, bank újra felfedezte a múzeumot mint különleges rendezvényhelyszínt. Legutóbb egy kereskedelmi bank tartotta itt az ügyféltalálkozóját és partnereinek az exkluzív helyszín mellett rendhagyó tárlatvezetésekkel kedveskedett. A sort pedig hosszan lehetne még folytatni.

- A kulturális piac lehetőségei a 2008-as válság óta folyamatosan szűkülőben vannak. Egy most beiratkozó hallgató Ön szerint mit nyerhet a képzéssel?

- A legfontosabb talán a már említett szemléletmód és az a gyakorlati eszköztár, amivel ezt a szemléletet sikerre viheti. Biztos vagyok benne, hogy a képzésen elsajátított ismeretekkel a hallgató és intézménye is jobban meg tud felelni az újabb és újabb kihívásoknak, sikeresebben tudja venni az akadályokat.

- Az Arts&Business kapcsán elsősorban mindig a művészetek világából érkező hallgatókról beszélünk. Mit gondol, egy üzleti szektorból érkező hallgatónak mit tud nyújtani a képzés?

- Meggyőződésem, hogy az üzleti szféra nem ismeri eléggé a művészeti/kulturális világot és a benne rejlő lehetőségeket. Az üzleti szféra számára a képzés lehetőséget teremt arra, hogy betekintsenek egy számunkra ismeretlen, néha titokzatos világba. Párbeszéd alakuljon ki, közös projektek szülessenek, amik mindkét fél számára nyereséget hoznak.

Felkeltettük az érdeklődését a szakkal kapcsolatban is? Az arts&business menedzser képzésről ide kattintva bővebb információkat találhat a Budapesti Kommunikációs és Üzleti  Főiskola hivatalos honlapján. A szakmai órák szeptember 27-én kezdődnek. Jelentkezni lehet szeptember 25-ig!

Programkereső

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.