Ugrin Gábor zenepedagógus, kóruskarnagy 1932. március 13-án született Gyulán. Gyermekkorában családjával Szarvasra költözött, itt kezdett el zongorázni tanulni Tauth Antal kántortanítótól. Később az ő helyét vette át a templomban - ám amikor pályaválasztásra került a sor, nem akart zenész lenni. A jogi karra felvételizett, ám úri származása miatt nem vették fel, így érettségi után segédmunkásnak állt, majd vasesztergályos lett. Fehér Anikónak adott életút-interjújában Ugrin Gábor felidézi: „volt egy olyan személyi igazolványom - őrzöm ma is -, amibe az van írva, hogy szakképzettége vasesztergályos, foglalkozása zenetanár." Mint ebből is látható, mégiscsak visszafordult a zene felé élete hajója. Megismerkedett ugyanis Földeák Erzsébettel, aki felfigyelt zongoratudására és muzikalitására, majd felkészítette a Budapesti Pedagógiai Főiskolára, ahová 1952-ben felvételt nyert énektanár szakra. Tanítási gyakorlatra a nagybátonyi általános iskolába küldték. Itt dolgozhatott először egy egész iskola zenei nevelésén, kórust szervezve a diákokból.
A tanárképző elvégzése után szintén Földeák Erzsébet ösztökélésére felvételizett a Zeneművészeti Főiskolára. Mivel a dirigálásban és a tanításban is volt némi gyakorlata, rögtön másodévre vették fel, így 1955 és 1959 között járt az ének-zene tanár és karvezetés tanszakra. Tanárai voltak többek között Ádám Jenő, Bárdos Lajos, Járdányi Pál, Ligeti György, Szőnyi Erzsébet, Ujfalussy József és Vásárhelyi Zoltán.
1954-ben, még főiskolásként kezdett tanítani a zuglói Egressy Gábor Fiúgimnáziumban, majd diploma után került a - kezdetben még leányiskolaként működő - Veres Pálné Gimnáziumba, ahol egészen 1978-ig tanított és énekkart vezetett. 1963-ban Fasang Árpád meghívására a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanára lett, ahol a konzi kórusának vezetésén kívül szolfézst és karvezetést is oktatott egészen 2011-ig. A Zeneakadémián 1985-től tanítási gyakorlatot és módszertant. Fentebb idézett életút-interjújában megfogalmazott gondolatai minden leendő, és az éneklés ellen lázadozó gimnazistákkal bajlódó gyakorló énektanár számára megszívlelendők: „Népdalt kell nekik tanítani! Itt kezdődik és végződik a dolog. Meg kórust kell szervezni. [...] Ha az énektanár tud énekelni, és egy dallal mutatkozik be, nem a nevével, és rábírja őket, hogy a következő órán ők is énekeljenek valamit, ők mutatkozzanak be, úgy nyert ügye van."
Pályafutása során számos kórust vezetett, köztük a Csepeli Munkás Kórust, a Tatabányai Bányász Vegyeskart, valamint rövidebb ideig a Magyar Állami Énekkart és a Fővárosi Énekkart is. 1965-ben Havas Mariann felkérésére megalapította az Ifjú Zenebarátok Központi Kórusát, melyet azóta is fáradhatatlanul vezet. Az együttes nevében ma már nem szerepel a központi jelző, ám soraikban máig ott vannak az egykori „verespálnés" énekkarosok (vagy gyermekeik), akik közül nem kevesen a zenész-pályán is követték a szigorú, talán hirtelen haragú, de mindenképpen karizmatikus kórusvezetőnek tartott Tanár Urat. Megalakulása után az énekkar hamar "berobbant" a magyar hangversenyéletbe mind az a capella, mind az oratóriuméneklés terén. A legendás éveket fémjelzik a korszak vezető zenekaraival és karmestereivel közös koncertek, így többek között Bach Máté-passiója a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, akkor még Sándor Frigyes vezetésével (ebből a koncertből a Hungaroton lemezt is készített), vagy Kodály Zoltán Budavári Te Deuma Ferencsik Jánossal (melyet a Magyar Televízió felvétele őriz). A kórus több mint 45 éves fennállása óta Európa szinte minden szegletében megfordult, legutóbb 2011 decemberében Belgiumban turnéztak.
Ugrin Gábor nevéhez összesen hét hanglemez és kilenc gimnáziumi ének-zene tankönyv fűződik, melyeket ma is használnak a középiskolákban. Rendszeresen tart kurzusokat itthon és külföldön - többek között Japánban, ahol évek óta visszajáró vendég -, emellett számos kórusversenyen zsűrizik. 1978 óta a Magyar Kodály Társaság elnökségi tagja, Liszt Ferenc- és Kodály Zoltán-díjas, a Bartók-Pásztory-díj kitüntetettje. Ugrin Gábor köszöntése címmel hetvenedik születésnapja alkalmából portréfilm készült róla Horváth Tünde rendezésében. Nyolcvanadik születésnapja alkalmából újabb film készültéről nem tudunk, ám szerencsére a lelkes Ifjú Zenebarátoknak (egészen pontosan Venéczi Zoltánnak) köszönhetően az utóbbi években számos videófelvétel készült róla. Egy archív, egy 2010-es, egy 2011-es (a Bartók konzi tornatermében, próbán készült) és egy néhány hetes felvétellel köszöntjük Ugrin tanár urat, és kívánunk neki összes tanítványa nevében még sok boldog születésnapot!