Edu-Art

"Szakképzettsége vasesztergályos, foglalkozása zenetanár"

2012.03.13. 09:15
Ajánlom
Nyolcvanéves Ugrin Gábor, az Ifjú Zenebarátok Kórusa és számos más amatőr énekkar legendás karnagya. Isten éltesse, Tanár Úr!

Ugrin Gábor zenepedagógus, kóruskarnagy 1932. március 13-án született Gyulán. Gyermekkorában családjával Szarvasra költözött, itt kezdett el zongorázni tanulni Tauth Antal kántortanítótól. Később az ő helyét vette át a templomban - ám amikor pályaválasztásra került a sor, nem akart zenész lenni. A jogi karra felvételizett, ám úri származása miatt nem vették fel, így érettségi után segédmunkásnak állt, majd vasesztergályos lett. Fehér Anikónak adott életút-interjújában Ugrin Gábor felidézi: „volt egy olyan személyi igazolványom - őrzöm ma is -, amibe az van írva, hogy szakképzettége vasesztergályos, foglalkozása zenetanár." Mint ebből is látható, mégiscsak visszafordult a zene felé élete hajója. Megismerkedett ugyanis Földeák Erzsébettel, aki felfigyelt zongoratudására és muzikalitására, majd felkészítette a Budapesti Pedagógiai Főiskolára, ahová 1952-ben felvételt nyert énektanár szakra. Tanítási gyakorlatra a nagybátonyi általános iskolába küldték. Itt dolgozhatott először egy egész iskola zenei nevelésén, kórust szervezve a diákokból.

A tanárképző elvégzése után szintén Földeák Erzsébet ösztökélésére felvételizett a Zeneművészeti Főiskolára. Mivel a dirigálásban és a tanításban is volt némi gyakorlata, rögtön másodévre vették fel, így 1955 és 1959 között járt az ének-zene tanár és karvezetés tanszakra. Tanárai voltak többek között Ádám Jenő, Bárdos Lajos, Járdányi Pál, Ligeti György, Szőnyi Erzsébet, Ujfalussy József és Vásárhelyi Zoltán.

1954-ben, még főiskolásként kezdett tanítani a zuglói Egressy Gábor Fiúgimnáziumban, majd diploma után került a - kezdetben még leányiskolaként működő - Veres Pálné Gimnáziumba, ahol egészen 1978-ig tanított és énekkart vezetett. 1963-ban Fasang Árpád meghívására a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanára lett, ahol a konzi kórusának vezetésén kívül szolfézst és karvezetést is oktatott egészen 2011-ig. A Zeneakadémián 1985-től tanítási gyakorlatot és módszertant. Fentebb idézett életút-interjújában megfogalmazott gondolatai minden leendő, és az éneklés ellen lázadozó gimnazistákkal bajlódó gyakorló énektanár számára megszívlelendők: „Népdalt kell nekik tanítani! Itt kezdődik és végződik a dolog. Meg kórust kell szervezni. [...] Ha az énektanár tud énekelni, és egy dallal mutatkozik be, nem a nevével, és rábírja őket, hogy a következő órán ők is énekeljenek valamit, ők mutatkozzanak be, úgy nyert ügye van."

Pályafutása során számos kórust vezetett, köztük a Csepeli Munkás Kórust, a Tatabányai Bányász Vegyeskart, valamint rövidebb ideig a Magyar Állami Énekkart és a Fővárosi Énekkart is. 1965-ben Havas Mariann felkérésére megalapította az Ifjú Zenebarátok Központi Kórusát, melyet azóta is fáradhatatlanul vezet. Az együttes nevében ma már nem szerepel a központi jelző, ám soraikban máig ott vannak az egykori „verespálnés" énekkarosok (vagy gyermekeik), akik közül nem kevesen a zenész-pályán is követték a szigorú, talán hirtelen haragú, de mindenképpen karizmatikus kórusvezetőnek tartott Tanár Urat. Megalakulása után az énekkar hamar "berobbant" a magyar hangversenyéletbe mind az a capella, mind az oratóriuméneklés terén. A legendás éveket fémjelzik a korszak vezető zenekaraival és karmestereivel közös koncertek, így többek között Bach Máté-passiója a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, akkor még Sándor Frigyes vezetésével (ebből a koncertből a Hungaroton lemezt is készített), vagy Kodály Zoltán Budavári Te Deuma Ferencsik Jánossal (melyet a Magyar Televízió felvétele őriz). A kórus több mint 45 éves fennállása óta Európa szinte minden szegletében megfordult, legutóbb 2011 decemberében Belgiumban turnéztak.

Ugrin Gábor nevéhez összesen hét hanglemez és kilenc gimnáziumi ének-zene tankönyv fűződik, melyeket ma is használnak a középiskolákban. Rendszeresen tart kurzusokat itthon és külföldön - többek között Japánban, ahol évek óta visszajáró vendég -, emellett számos kórusversenyen zsűrizik. 1978 óta a Magyar Kodály Társaság elnökségi tagja, Liszt Ferenc- és Kodály Zoltán-díjas, a Bartók-Pásztory-díj kitüntetettje. Ugrin Gábor köszöntése címmel hetvenedik születésnapja alkalmából portréfilm készült róla Horváth Tünde rendezésében. Nyolcvanadik születésnapja alkalmából újabb film készültéről nem tudunk, ám szerencsére a lelkes Ifjú Zenebarátoknak (egészen pontosan Venéczi Zoltánnak) köszönhetően az utóbbi években számos videófelvétel készült róla. Egy archív, egy 2010-es, egy 2011-es (a Bartók konzi tornatermében, próbán készült) és egy néhány hetes felvétellel köszöntjük Ugrin tanár urat, és kívánunk neki összes tanítványa nevében  még sok boldog születésnapot!

Programkereső

Legolvasottabb

Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.
Klasszikus

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.