Edu-Art

Új életre kelt a fuvola

2016.05.12. 12:48
Ajánlom
A BMC-ben és a Concerto Zeneházban első ízben rendezték meg március 11-13. között a Budapest Fuvola Akadémiát.

A Budapesti Fuvola Akadémia életre hívásával Szilágyi Szabolcs, a Concerto Budapest fuvolaművésze és a szervezők évről évre egy új gondolkodásmód mentén szeretnének fejlesztő programot kínálni minden fuvolásnak, aki elmélyültebben és tudatosabban szeretne foglalkozni a hangszerén keresztül a zenével. Az inspiráció minden muzsikus számára meghatározó. A fuvola szempontjából kevés természetesebb közeget lehet elképzelni az autentikus játékmódoknál.

Emily Beynon és Andrew West

Emily Beynon és Andrew West (Fotó/Forrás: Czeloth-Csetényi Gyula)

Az először megrendezett koncertsorozatnak és kurzusnak olyan vendégei voltak, mint az amszterdami Concertgebouw szólófuvolistája egyben a Holland Fuvolaakadémia alapítója és művészeti vezetője, Emily Beynon. A művész állandó kamarapartnerével, Andrew Westtel koncertezett Budapesten. Magyarországra látogatott a világ talán legismertebb és az egyik legjelentősebb fuvolakészítő cége, a Wm. S. Haynes Company. Alan Weiss, a cég utazó nagykövete előadást tartott a Haynes fuvolagyár történetéről, bemutatva a cég filozófiáját, valamint a magyar fuvolások megismerhették a jelenlegi modellcsaládot.

Szilágyi Szabolcs és Alan Weiss

Szilágyi Szabolcs és Alan Weiss (Fotó/Forrás: Czeloth-Csetényi Gyula)

A Budapesti Fuvola Akadémiát életre hívó Szilágyi Szabolcs elkötelezettsége kapcsán a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólamvezető fuvolistája, a Pécsi Tudományegyetem fuvolatanára, Hegyesi Gabriella a következőket jegyezte meg:

Az elegáns név (Budapesti Fuvola Akadémia) mögött egy álom megszületése, végtelen sok munka, precíz, körültekintő szervezés, hatalmas szakmai tudás, személyes kapcsolatok, alázat, és minden túlzás nélkül egy 'ügy' önzetlen szolgálata áll.

Az esemény díszvendégének koncertjeit pedig ekként jellemezte: „Emily sugárzó tehetsége, humora, fuvolahangja, kontaktusa a közönséggel, műsorválasztása már a legelső koncerten hatása alá vont mindenkit.”

Móré Irén, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar fuvolaművésze, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének fuvolatanára, így nyilatkozott: „Kíváncsian vártam a kurzust. Emily nagy tudása és tapasztalata kincsestárából merített kinek-kinek szükséglete szerint. Volt, akinek zenetörténeti adalékokat mondott a mű hangulatának érzékeltetésére, volt, hogy a tartást javítgatta. Beszélt légzésről, hangszertartásról, trillákról, segédfogásokról.” A művész Eimar McGeown koncertjét a következő szavakkal illette: „(...) üde fiatalsága, naivsága, hazája hagyományaihoz való ragaszkodása, ebből fakadó bölcsessége magával ragadta a közönséget. Jó volt hallani a többféle fuvolát, hangszíneket és a magyar népdalokhoz hasonló ívű ír dallamvilágot.”

Programkereső

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.