Edu-Art

Újra Szabad Akadémia a Maladypében

2013.04.04. 13:00
Ajánlom
A nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház és a budapesti Maladype Színház koprodukciójában készült, frissen bemutatott Mester és Margarita két változata lesz április 7-én 14 órától a Szabad Akadémia témája a Maladype Bázison.

A Romániában készült előadás különlegessége az újszerű adaptáció dramaturgiai megoldásaiban, a rendezői koncepció differenciáltságában és a kettős szereposztás színészeinek fogalmazási stílusában és eltérő eszköztárában rejlik.  A két változat egyikében Mariana Mihu, a nagyszebeni Nemzeti Színház színésznője, a másikban Orosz Ákos, a Maladype Színház színésze kelti életre Wolandot.  Az adaptáció komplexitásának köszönhetően a színpadi események mindkét előadás során videó-projekciókkal egészülnek ki. A film-színház-zene összhatásáról, a szerepösszevonások egységéről és a tér-idő kezelés egyedi megoldásairól is szó lesz a vasárnapi Akadémián.

A Radu Stanca Nemzeti Színház és a Maladype színészei négy hónapon keresztül dolgoztak az előadáson. Balázs Zoltán napközben rendezett, koreográfiát tanított be, éjjel pedig a társulattal a filmes betéteken dolgozott. Kiss Ilona műfordító és dramaturg tizenkét évig kutatta az író életművét, így az ő személye valóban autentikus forrás, ha Bulgakovról van szó. A délután kettőtől este hatig tartó program során a rendező és a dramaturg mesélnek a kétféle verzió létrehozásának minden nehézségéről és a bennük rejlő szélsőséges lehetőségekről. A színészekkel (Tankó Erikával, Lendváczky Zoltánnal, Orosz Ákossal) a rendhagyó próbafolyamatról, a "többnyelvűségről" és természetesen az előadás "utórezgéseiről" beszélgethetnek a résztvevők. A programot vetítés egészíti ki.

Programkereső

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.