A világ szinte valamennyi pontján tartanak a fuvolával kapcsolatos szimpóziumokat, fesztiválokat, találkozókat. Magyarország ebből a szempontból az egyik kivétel volt – mindeddig.
A Budapesti Fuvola Akadémia életre hívásával a szervezők egy új gondolkodásmód mentén szeretnének fejlesztő programot kínálni minden fuvolásnak, aki elmélyültebben és tudatosabban szeretne foglalkozni hangszerén keresztül a zenével.
Az inspiráció minden muzsikus számára meghatározó. A fuvola szempontjából kevés természetesebb közeget lehet elképzelni az autentikus játékmódoknál. A Magyarországon is rendkívül népszerű tradicionális ír fuvola nálunk egy eddig még be nem mutatott területe a hangszer művészetének.
A klasszikus képzettségű ír származású, de Londonban élő Eimear McGeown mindkét arcát megmutatja, budapesti koncertjén klasszikus és ír fuvolán is játszik egyaránt. A klasszikus darabok mellett lesz néhány magyarországi bemutató, de a koncert kétség kívül legérdekesebb részét az tradicionális ír fuvola jelenti majd. Rendhagyó módon a magyar fuvolásoknak lehetősége lesz egy mesterkurzus keretén belül megismerkedni az ír fuvolával, az ír fuvolatechnikával is.
A művészeti vezető:
Szilágyi Szabolcs Elek Tihamér osztályában diplomázott, majd Londonba ment, ahol a Royal College of Music posztgraduális képzésén folytatta tanulmányit Susan Milan irányításával. Ugyanekkor a művész személyes meghívására látogatta Sir James Galway szemináriumait Svájcban. 1995 óta a Concerto Budapestben fuvolázik, de tagja volt a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának is. Az elmúlt években rendszeresen közreműködött a világ legjelentősebb szakmai rendezvényein.
2012-ben szólóestet adott a Galway Fesztiválon Svájcban, olyan művészek társaságában, mint Andrea Griminelli, Denis Bouriakov, Philippe Bernold vagy Jim Walker. 2013-ban mindamellett, hogy koncertezett a National Flute Association éves közgyűlésén New Orleansban, részt vett a legjelentősebb amerikai fuvolaverseny, a Young Artist Competition zsűrijének munkájában is. 2014-ben a Balassi Intézethez tartozó Pekingi Magyar Kulturális Intézetben mutatta be programját, valamint előadással egybekötött koncertet adott a pekingi Népi Egyetem Művészeti Karán. 2015-ben a Kanadai Fuvolás Társaság közgyűlésén mutatta be Párhuzamos életek című műsorát Torontóban.
Míg tőlünk nyugatabbra a rekreációs technikákat kreditrendszerben sajátíthatják el a hallgatók a művészeti egyetemeken, addig sajnos nálunk még az akkreditáció is várat magára. Ez alkalommal a nálunk kevéssé ismert Feldenkrais módszer kerül bemutatásra.
Niall O'Riordan, a szintén ír származású és Londonban élő fuvolaművész, kvalifikált Feldenkrais módszer oktató is egyben. Így a fuvolások egy fuvolástól tanulhatják meg milyen technikák segítségével lehet leküzdeni a hangszertanulásból adódó nehézségeket.
Természetesen a szakmai program fókuszában a rendezvény díszvendége áll. A Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam szólófuvolása, a Holland Fuvolaakadémia alapítója és művészeti vezetője a Budapesti Fuvola Akadémia meghívásának eleget téve érkezik első ízben Magyarországra.
Emily Beynon állandó kamarapartnerével, Andrew Westtel koncertezik Budapesten. Mindamellett, hogy három tematikus mesterkurzust tart az Akadémián, a művésznő egy különleges hangvételű koncerten mutatkozik be a magyar közönség számára. Miss. Beynon a személyéhez legközelebb álló darabokat szedte csokorba.
Nagy megtiszteltetés az Akadémia számára, hogy Magyarországra érkezik a világ talán legismertebb és az egyik legjelentősebb fuvolakészítő cége, a Wm. S. Haynes Company. Alan Weiss, a cég utazó nagykövete előadást tart a Haynes fuvolagyár történetéről, bemutatja a cég filozófiáját, valamint a magyar fuvolások megismerhetik a jelenlegi modellcsaládot. Mindezek után egy rövid hangversenyen megszólal a legendás aranyfuvola.
Jó hír a köznevelésben dolgozó pedagógusok számára, hogy a Metronom Kft. akkreditálta a Budapesti Fuvola Akadémia három napos rendezvényét a 120 órás pedagógus továbbképzési programba, így a továbbképzésre jelentkező tanár kollégák a programon való részvétellel 30 órás tanúsítványt szerezhetnek.
Az eseménysorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.