Edu-Art

Verdi és Wagner legavatottabb ifjú ismerői

2013.12.25. 13:05
Ajánlom
Véget ért a kettős bicentenárium alkalmából rendezett, "Vándorélet 2.0 - Verdi és Wagner nyomában" című, középiskolások számára rendezett műveltségi vetélkedő. A nyolc héten keresztül interneten zajló szellemi megmérettetés döntőjébe hat csapat jutott be, míg a december 15-én a Zeneakadémia frissen felújított Solti Termében tartott finálét a salgótarjáni Uzoni Péter Gimnázium csapata nyerte.

A Jeunesses Musicales Magyarország Egyesület és a Zeneakadémia által szervezett, az Erste Bank támogatásával és a Bartók Rádió médiatámogatásával megvalósult szellemi megmérettetésre 70 középiskolás csapat jelentkezett. A csapatoknak a nyár folyamán Julian Budden Verdi-monográfiájából és Barry Millington Wagner-könyvéből kellett készülniük. A nyolc online forduló során a diákok megismerkedtek az operatörténet két óriásának életútjával, behatóan tanulmányozták a Trisztán és Izoldát, valamint Verdi Traviátáját, emellett pedig a legkülönfélébb feladatok megoldásával bizonyították zenetörténeti felkészültségüket.

A Zeneakadémia Solti Termében rendezett döntőn a hat legjobb csapat (három társaság a pécsi Janus Pannonius Gimnáziumból, egy-egy csapat pedig a paksi Vak Bottyán Gimnáziumból, a salgótarjáni Uzoni Péter Gimnáziumból és a budapesti Kodály Zoltán Kórusiskolából) illusztris zsűri előtt adta tanúbizonyságát annak, hogy méltán jutott a fináléba. A zsűriben Marton Éva Kossuth-, Liszt- és Prima Primissima díjas operaénekesnő, Batta András kormánybiztos, a Zeneakadémia volt rektora, Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház igazgatója és Farkas Zoltán, a Bartók Rádió intendánsa vett részt.

Miként a döntő folyamán elmondták, kifejezett megkönnyebbülésükre szolgált, hogy nem nekik kellett a feladatokat megoldaniuk (a Trisztán néhány vezérmotívumát felismerniük, Verdi-operahősök fiktív apróhirdetései alapján beazonosítaniuk operacímeket, tesztkérdésekre válaszolniuk stb.); ugyanakkor őszinte elismeréssel adóztak a fiatalok előtt, akik lenyűgöző lelkesedéssel és felkészültséggel vettek részt a vetélkedőn.

A vetélkedőt végül a salgótarjáni Uzoni Muzsikusok csapata nyerte (Gyetvai Rebeka, Gyöngyösi Anna, Nagy Jázmin, Virágos Dorottya, Kovács Petra; tanáruk Virágos Erzsébet). A Magyar Állami Operaház, a Zeneakadémia, a Művészetek Palotája, a Libri- és Rózsavölgyi kiadók által összeállított ajándékcsomagján túl egy hatfős olaszországi utazással lettek gazdagabbak.

Programkereső

Legolvasottabb

Klasszikus

Kurtág György beszédével avatták fel a Ligeti György utcát

A BMC mellett található, hajdani Imre utca vette fel Ligeti György nevét az évforduló alkalmából. Az avatóünnepségen jelen volt a zeneszerző özvegye, Ligeti Vera, valamint fia, Lukas Ligeti.
Vizuál

Magyar siker Cannes-ban – mutatjuk a fesztivál legnagyobb nyerteseit

A világ legrangosabb fesztiváljának fődíját Justine Triet francia rendező kapta, aki filmjében a független nőket érintő társadalmi előítéleteket vizsgálja. Buda Flóra Anna 27 című animációs filmjét a legjobb rövidfilmnek választották.
Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Színház

A zenés előadások és a vígjátékok jegyében hirdetett évadot a Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare szerzőként és témaként is felkerül a szegedi repertoárra, de Puccini, Donizetti, Lehár Ferenc, Kleist és Szabó Maga is szerepel a 2023-24-es szegedi évad alkotói között.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Edu-Art gyerek

Kányádi Sándor mesét mond a krumpliról

A televízió hőskorában, amikor a látványláda értéket közvetített, Kányádi Sándor elmondta a Krumplis mesét a Cimbora című tévéműsorban. A műsor nevét azóta alapítvány őrzi, és a Balatonon rendeznek foglalkozásokat a gyerekeknek.
Edu-Art bohóc

Csinálj magadból hivatásos bohócot!

40 év után először indul nappali tagozatos bohócképzés a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskolában érettségizett fiatalok számára. Emellett más, a cirkuszművészettel kapcsolatos felnőtt szakképzésekre is lehet jelentkezni augusztus 21-ig.
Edu-Art interjú

„Nem biztos, hogy csak a szép hangban lehet gyönyörködni”

Fekete Mari zenei vezető, művésztanár, 55 éve tanít zenés színpadi gyakorlatot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A pályán eltöltött évtizedekről, régről és a máról, énektanításról és tizenkét németül tátogó törpéről beszélgettünk vele.
Edu-Art tünet együttes

Menedzsert és táncosokat keres a Tünet Együttes!

A független hazai kortárs tánc és színházi élet meghatározó társulata keresi legújabb csapattagjait.
Edu-Art müpa

Tehetségkutatót rendez a Müpa

"A föld alól is előkeresi a tehetségeket a Müpa" - avagy ismét megrendezik a rendhagyó, underground tehetségkutatót a Müpa mélygarázsában. A május 10-ig pályázó zenekarok közül a Müpában idén fellépő zenészekből álló szakmai zsűri választja ki az öt nyertest, akik május 26-án önálló koncertet adhatnak a Garázsband Fesztiválon.