A Hegyestű
A Hegyestű különleges alakját emberi tevékenység, a bazaltbányászat okozta, így feltárult a hegy belső szerkezete. A 337 méteres csúcsra érve bemutatóhelyen ismerhetjük meg a történetét. Autóval a Zánka-Köveskál közti műútról, Monoszló irányába kanyarodjunk, majd jobbra letérve a keskeny bekötőútra, érünk fel a bejárati sorompóhoz. A legközelebbi buszmegálló a Monoszlói elágazás, innen kék ösvényen kell eljutni a helyig. A sárga ösvény Monoszlóról izgalmasabb túrát jelent.
A zalaszántói sztúpa
Az első közép-európai buddhista szentély üde színfolt a Balaton északnyugati csücskétől néhány kilométerre. A sztúpa a béke, a megvilágosodás szimbóluma, a hagyomány szerint körbesétálni az óra járásával megegyező irányban szokták. A hófehér szentélyben egy Buddha-ereklyét is őriznek, az ide látogatók nyílt meditáción is részt vehetne hétvégén délelőttönként. Ha gyerekekkel érkezne, jobb ügyelni a csendre. Ételt és italt vigyünk magunkkal.
Kopasz-hegy
A Káli medencében fekvő hegyet a mindszentkállai Rákóczi utca felől kell megközelíteni, ahol egy igen hosszú lépcső vezet a hegytetőre – a helyi nyelvek szerint annyi foka van, mint ahány nap az évben (valójában „csak” 277). Érdemes kora délután feljutni a csúcsra, akkor a legszebb kilátás.
A balatonboglári gömbkilátó
Évente tízezreket vonz Balatonboglár gömbkilátója, amely a helység legmagasabb pontján, 165 méter magasan áll. A szerkezet az 1958. évi brüsszeli világkiállításra készült, Kádár István tervezte, majd Boglárra került és díszkivilágítást kapott. Az 1980-as években felújították, néhány éve újra látogatható, belépő ellenében lehet feljutni.
Öreghegyi körtúra
Az Öreghegyi körtúra útvonala Aszófőtől Örvényesig vezet el, nagyjából 8 km hosszúságú. Az utat végigkíséri a balatoni panoráma. Az Aszófői önkormányzattól vagy a vasútállomástól lehet indulni, táblák segítenek az eligazodásban. Útba esik a Fodorvin borház, az aszófői Emlékpark a Turul szoborral, a településen kívül található az ország egyik legnagyobb téltemető állománya. Örvényes egyik érdekessége a ma is működő vízimalom, amelyről már 13. századi feljegyzések is vannak, kerekét a Pécsely-patak mozgatja.
Endrődi Sándor-kilátó
Idén nyáron érdemes előnyben részesítenünk az erdei és falusi kiránduló-útvonalakat, természetesen a szemetelés és hangoskodás mellőzése mellett.
Ne feledjük, hogy az erdő nem az ember felségterülete, hanem számos állatfaj egyre zsugorodó otthona.
A csopaki Erdődi-kilátóhoz is rövid erdei szakaszon, a Nosztori-völgyön keresztül vezet az út kék jelzésű ösvényen. A 112 magas kilátóról belátni a Balaton keleti medencéjét.
A Balatongyöröki Szépkilátó
Nem túlzás kijelenteni, hogy a balatongyöröki Szépkilátó az egyik legszebb panorámát nyújtja a magyar tengerre. Szépségét még Eötvös Károly is említi 1855-ös útikönyvében:
Sohasem felejtem el azt a pillanatot, amikor ezt a tündérországot megláttam… Megálltam, mintha lábam gyökeret vert volna, lelkemet ihlet, gyönyör ragadta el. Soha nem láttam még ehhez hasonló gyönyörű tüneményt.
A Tapolcai medence tanúhegyeitől a szigligeti várig tárul elénk a táj. A kilátó a 71-es útról megközelíthető, nagy kiterjedésű parkoló segíti az autósokat. Természetesen mi ajánljuk az ide vezető gyalogos útvonalakat. A kilátó alatt a Római-forrást tekinthetjük meg, amely egykoron egy római fürdő vizét táplálta.
Fejléckép: A Badacsony a déli partról (fotó/forrás: poszarobert / Pixabay)