„A túrautak, amiket most ajánlok, azért is izgalmasak, mert a kiindulóponttól csillagtúra-szerűen akár öt-hat másik úti cél is megközelíthető” – mondta a színművész, aki az Országos Kéktúra mellett az El Caminót is végigjárta – utóbbiról könyvet is írt. „Úgy szeretek kirándulni, hogy az élmény legyen, ne pedig teljesítménytúra.”
Pilisszentkereszt
A felső kocsmánál szoktunk találkozni, onnan pedig akár Dobogókő, a Két-bükkfa-nyereg vagy Pilistető is megközelíthető, esetleg lefelé, a Holdvirág-árok irányába is mehetünk. Annyi érdekes útvonal van itt, hogy
ha csak hétvégén tudunk kirándulni, akkor is legalább egy hónapot kitesz, mire mindent felfedezünk.
Pilisszentlélek
Az utóbbi időben ez a hely arról vált ismerté, hogy itt forgatják A mi kis falunk című sorozatot, de számos érdekes kirándulási lehetőséget is kínál. Teca kocsmájától indulva vagy a pálos korostor romjai felé vehetjük az irányt, vagy a Két-bükkfa-nyereg, Dobogókő, a Fekete-hegy, a Fekete-kő vagy akár Esztergom felé. Csodálatos táj!
Dobogókő
Ez az egyik kedvenc túrám, de nagyon nehéz. Dobogókőről 700 méter magasból elindulva majdnem 400 métert ereszkedünk Királykútig, majd onnan fel az ország egyik legszebb kilátópontjára, a Prédikálószékre. Rövid pihenő után ismét lefelé megyünk egy elég nehéz terepen, a Vadálló-köveken, majd a Rám-szakadékon és a Jász-hegy üstökén át visszatérünk Dobogókőre. Ez a 18 kilométer hosszú túra a nagy szintkülönbség ellenére a Pilis legszebb túraútvonala.
Visegrádtól a Spartacus-ösvényen át
A dobogókői nagytúrához hasonlóan gyönyörű látvány tárul elénk, ha a visegrádi pisztrángos vendéglőtől indulva végigmegyünk a Spartacus-ösvényen. Ez eredetileg egy vadászösvény volt, nemrég festették csak fel. Érintve Pilisszentlászlót, a Jánosik-kocsmában szoktuk felfrissíteni magunkat, majd az Apát-kúti-völgyön keresztül Dobogókőre érkezünk.”
Pilisborosjenő
Hogy az én falum se maradjon ki, Pilisborosjenőt is érdemes megemlíteni, mert onnan indulva legalább ötféle túrát lehet tenni úgy, hogy nem távolodunk el a településtől öt kilométernél messzebb, miközben akár 20 kilométert is megtehetünk anélkül, hogy ugyanarra az ösvényre lépnénk.
Itt található a Teve-szikla, az egri vár makettje, ahol az Egri csillagokat forgatták, de lemehetünk a Háziréti-víztározóhoz is, illetve a Balázs-lépcsőn át a Köves-bércre, majd vissza Pilisborosjenőre. A falu határában, a levendulással szemben – ahol már júniustól lehet szedni a levendulát – van egy nagy platán, a mellette álló kisebb tölgyfát a fiamtól kaptam a 70. születésnapomra. Ettől a ponttól indulva egészen a Hármashatár-hegyig el lehet menni a kék jelzésen.
Guckler Károly sétány
Hogy ne csak túrákat ajánljak, nagyon jó sétálóútvonal a Fenyőgyöngyétől induló kék jelzés, ami a Hármashatár-hegy alatt jobbra rákanyarodik a Guckler Károly sétányra. Az erdei tanösvény 3,5 kilométeren keresztül vezet a Virágos-nyeregig, ami kiváló bográcsozó- vagy sütögetőhely. Egy kellemesen eltöltött nap után pedig ugyanúgy egy könnyed sétával visszatérhetünk a kiindulópontra.
Bringatúrák Magyarország tavainál
Ha bringatúráról van szó, mindenképpen a tavak megkerülését ajánlom, ezek közül is a legegyszerűbb a 32 kilométeres Velencei-tó-túra. Gárdonyból indulunk, majd – érintve az ottani rétesest – nekivágunk a tókerülésnek. Körülbelül 6 kilométerenként állunk meg egy zsíros kenyérre vagy óriás lángosra, így szinte észre sem vesszük, hogy visszaértünk a kiindulópontra.
Az egyik legszebb ilyen jellegű túra viszont kétségtelenül a Fertő tó megkerülése, aminél Ausztriába is át kell menni. Ez a táv nagyjából két-három nap alatt teljesíthető, és mivel egy kifli alakú tóról van szó, érdemes a közepén foglalni szállást Illmitzben vagy Mörbischben, és esténként oda térni vissza komppal.
Ugyanekkora élmény a Tisza-tó megkerülése, ami egy kicsit nehezebb a maga 75 kilométerével, viszont elég érintetlen ahhoz, hogy ne tömegben bringázzon az ember. Közben pedig mindent megtalálunk: lehet enni, inni, strandolni, még csónakázási lehetőség is van. Ha viszont éppen egy népszerű, hétvégeken zsúfolt célpontra vágyik az ember, akkor az óbudai bringakölcsönzőtől, az Árpád-híd budai hídfőjétől érdemes elmenni a szentendrei határcsárdáig – ahol nagyon jó a konyha – és vissza. Ez 42 kilométer, és közben lehet egy jót fagylaltozni is.
Ahhoz, hogy ezek a kirándulások tényleg valódi kikapcsolódást és kellemes élményt nyújtsanak, elengedhetetlen a megfelelő felszerelés. Akár gyalogtúrázik az ember, akár kerékpárral közlekedik, fontos, hogy legyen nálunk internet nélkül is használható térkép –digitális vagy papíralapú –, illetve megfelelő és hibátlan állapotú bakancs.
Üdítő barangolást mindenkinek!