A jászberényi Jász Múzeum helytörténeti gyűjteményéből is megtudható: a jászok ősei a 13. században a kunokkal együtt érkeztek ide, és IV. Béla király a vármegyéktől független koronabirtokokra telepítette őket. A két nép autonómiája a 14. századtól azonosan fejlődött, az új hazához fűződő jogi és erkölcsi kötelékeik megszilárdultak, a 17. századra integrálódtak a magyarságba. A jász nyelv a 16. században kihalt. A törökök kiűzése után, 1702-ben I. Lipót császár azonban eladta a jászok és kunok területeit a Német Lovagrendnek. Ám az ott élők 1745-ben saját pénzükön visszavásárolták szabadságukat és régi kiváltságaikat. Ezzel az önmegváltással megkezdődött a jászok gazdagparaszti társadalomfejlődése az Alföld mezővárosaiban.
Jelenleg tizennyolc település tartozik a Jászsághoz.
A Jász Múzeumban Székely Mihálynak is állandó emlékszobája van, a kétszeres Kossuth-díjas „legnagyobb magyar basszusnak”, aki Jászberényben született 1901. május 8-án. Első mestere a híres cimbalomművész Rácz Aladár (róla is lesz szó a Partitúrában) édesapja, aki hegedülni tanította. Budapesten magánúton tanult László Géza énektanárnál, aki a kor sok énekesét oktatta. Az ő javaslatára változtatta meg a nevét Spagatnerről Székelyre. 1923-tól haláláig, 1963-ig volt tagja az Operaháznak. Több mint 1300-szor lépett színpadra. 1946 és 1950 között minden évadban énekelt a New York-i Metropolitanben, ahol negyvenhétszer lépett színpadra. Egyik legjelentősebb alakítása a Kékszakállú volt, Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című műben. Állítólag Bartók Székely hangjához igazította operájának főszerepét.
A képre kattintva további képeket nézegethet a forgatásról:
Szó lesz a műsorban Déryné Széppataki Rózáról is, aki szintén Jászberényben született, és Hamza D. Ákos képzőművészről, filmrendezőről is sok mindent megtudhatunk, aki feleségével, Hamza Lehel Mária divattervező-iparművésszel Jászberényben telepedett le, miután 1989-ben hazaköltöztek Brazíliából. Egykori házukban működik ma a Hamza Múzeum.
Ha Partitúra, akkor persze nem maradhat ki a néptánc, sem a zene.
Fellépnek a műsorban a Jászság Nép Együttes, illetve a Sas-testvérek: Dániel Debussy Léptek a hóban zeneművét játssza zongorán, testvére, Zoltán pedig József Attila Téli éjszaka című versét adja elő.
Kérdezhetik: de hol marad Lehel kürtje? Feltűnik az adásban, nézzék meg!
A Partitúra szombati műsorához kedvet csinál Hutanu Emil kisfilmje. A Fidelio munkatársait már meggyőzték a képkockák.