Fidelio Tours

Székely Mihály és Lehel kürtje – Partitúra a jászok nyomában

2020.11.13. 16:35
Ajánlom
Kik azok a jászok? Akik eddig erre nem tudták a választ, biztosan megtudják a Partitúra szombati (Duna tévé, november 14. 14.30) műsorából, amely a Jászságban kalandozik Miklósa Erika operaénekes és Batta András zenetudós vezetésével. Elöljáróban csak annyit: a magyarországi jászoknak 800 éves történetük van.

A jászberényi Jász Múzeum helytörténeti gyűjteményéből is megtudható: a jászok ősei a 13. században a kunokkal együtt érkeztek ide, és IV. Béla király a vármegyéktől független koronabirtokokra telepítette őket. A két nép autonómiája a 14. századtól azonosan fejlődött, az új hazához fűződő jogi és erkölcsi kötelékeik megszilárdultak, a 17. századra integrálódtak a magyarságba. A jász nyelv a 16. században kihalt. A törökök kiűzése után, 1702-ben I. Lipót császár azonban eladta a jászok és kunok területeit a Német Lovagrendnek. Ám az ott élők 1745-ben saját pénzükön visszavásárolták szabadságukat és régi kiváltságaikat. Ezzel az önmegváltással megkezdődött a jászok gazdagparaszti társadalomfejlődése az Alföld mezővárosaiban.

Jelenleg tizennyolc település tartozik a Jászsághoz.

A Jász Múzeumban Székely Mihálynak is állandó emlékszobája van, a kétszeres Kossuth-díjas „legnagyobb magyar basszusnak”, aki Jászberényben született 1901. május 8-án. Első mestere a híres cimbalomművész Rácz Aladár (róla is lesz szó a Partitúrában) édesapja, aki hegedülni tanította. Budapesten magánúton tanult László Géza énektanárnál, aki a kor sok énekesét oktatta. Az ő javaslatára változtatta meg a nevét Spagatnerről Székelyre. 1923-tól haláláig, 1963-ig volt tagja az Operaháznak. Több mint 1300-szor lépett színpadra. 1946 és 1950 között minden évadban énekelt a New York-i Metropolitanben, ahol negyvenhétszer lépett színpadra. Egyik legjelentősebb alakítása a Kékszakállú volt, Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című műben. Állítólag Bartók Székely hangjához igazította operájának főszerepét.

A képre kattintva további képeket nézegethet a forgatásról:

Szó lesz a műsorban Déryné Széppataki Rózáról is, aki szintén Jászberényben született, és Hamza D. Ákos képzőművészről, filmrendezőről is sok mindent megtudhatunk, aki feleségével, Hamza Lehel Mária divattervező-iparművésszel Jászberényben telepedett le, miután 1989-ben hazaköltöztek Brazíliából. Egykori házukban működik ma a Hamza Múzeum.

Ha Partitúra, akkor persze nem maradhat ki a néptánc, sem a zene.

Fellépnek a műsorban a Jászság Nép Együttes, illetve a Sas-testvérek: Dániel Debussy Léptek a hóban zeneművét játssza zongorán, testvére, Zoltán pedig József Attila Téli éjszaka című versét adja elő.

Kérdezhetik: de hol marad Lehel kürtje? Feltűnik az adásban, nézzék meg!

A Partitúra szombati műsorához kedvet csinál Hutanu Emil kisfilmje. A Fidelio munkatársait már meggyőzték a képkockák.

A Partitúra jászsági adása ide kattintva nézhető vissza.

Sas Dániel: „Szeretek elfeledett zongoraműveket feléleszteni”

Kapcsolódó

Sas Dániel: „Szeretek elfeledett zongoraműveket feléleszteni”

Hogyan talál egymásra Claude Debussy Léptek a hóban című prelűdje és József Attila Téli éjszaka című verse? November 14-én a Duna tévén a Partitúra jászsági adásából kiderül. Sas Dániel zongoraművész, zongoratanár a Fidelio.hu-nak mesélt a klasszikus zene időtálló értékeiről, és arról, hogyan lehet felkelteni a gyerekek érdeklődését a több száz éves darabok iránt.

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Fidelio Tours riport

A Népsziget Cowboya – Budapest különleges Állatparkjában jártunk

„Samu, viselkedj!” – szól rá szelíden a törpemalacra Soltész János, aki éppen locsol, amikor megérkezem. Röfögés, kutyaugatás és nappali kakaskukorékolás fogad a helyen, ahol olyan érzésem támad, mintha egyszerre csöppentem volna a Macskajaj és A Durrell család forgatására. Az Állatpark üzemeltetője, több mint negyven éve, önerőből, saját pénzén tartja fenn a fővárosban egyedülálló helyet, ahol többféle védett állatfaj is otthonra leltek már az évek során.
Fidelio Tours magazin

Bevinni a tengert a városba – A fővárosi strandfürdők története 

Zárt kabinokban, úgynevezett úszó-kocsikban fürdőzött a magyar polgár az 1800-as évek elején a Duna-fürdőkben, hogy így rejtse el testét a kíváncsi tekintetek elől. Noha ezek a szerkezetek az igazi testmozgást nem tették lehetővé, de legalább kikapcsolódhattak egy kicsit  a vízparton a nyári hőségben. 
Fidelio Tours ajánló

5+1 hely a fővárosban, ahol úgy érezheted, mintha nyaralnál

A nyári időszakban, munka után kikívánkozik az ember a természetbe, lazulni egy kicsit. Cikkünkben összeszedtünk néhány olyan helyet, ahová kiszabadulva úgy érezhetjük, mintha nyaralnánk: holdbéli tájon kalandozhatunk, jógázhatunk a naplementében, tóparton hallgathatunk koncertet vagy éppen a Dunánál nézhetünk klasszikus filmeket, a csillagos égbolt alatt.
Fidelio Tours interjú

„A lemondás nem öncélú, szabadság születik belőle” – karácsonyi interjú egy bencés szerzetessel

Sokan beszélnek kereszténységről, a karácsony pedig a legfontosabb vallási ünnepünk. De mit jelent Jézus Krisztus születése egy olyan embernek, aki az életét mindenestül Istennek ajánlotta fel? Bakonybélbe utaztam, hogy találkozzak Baán Izsákkal, a bencés monostor perjelével, akitől olyat is kérdezhettem, amiről általában nem holmi újságcikkekben szoktunk olvasni.
Fidelio Tours magazin

Csillagtúrák Magyarország tájain

A nyári hőségben legtöbbünk szívesen kirándulna a szabadban, hátrahagyva a forró városi környezetet. Papp János, a Centrál Színház színművésze szinte az egész országot bejárta már, ezért arra kértük, hogy ajánljon néhány gyalogos és biciklitúrát azok számára, akik szabadidejüket a természetben töltenék.