Fidelio Tours

Váczi Rozi: „A szívem visszahúzott Tardra”

Partitúra – Összhangzat van
2020.09.09. 13:55
Ajánlom
Szeptember 12-étől folytatódik a Duna tévén a rendkívül nézett, sikeres Partitúra című kulturális kalandtúra. A műsorvezetők: Miklósa Erika operaénekes és Batta András zenetudós. Rendező: Novák Péter. A Partitúra éppen két éve, 2018 szeptemberében indult, a mostani a harmadik szériája, amelynek első adásában a Bükk és környéke művészeti, kulturális életét, illetve a természeti környezetet mutatják be az alkotók. Felkeresték – többek között – Váczi Rozit is, aki divatot csinált a matyóhímzésből. Mi is megkérdeztük őt minderről. Bővebben pedig a szombati Partitúrában látható, amely 14.30-kor kezdődik.

Emlékszel arra a pillanatra, amikor megszületett benned a matyodesign ötlete?

A matyodesign háttértörténete a nyolcvanas évekre datálódik, a szüleim akkor döntöttek úgy, Budapestről vidékre költöznek, és Tardra esett a választásuk. Itt éltünk mindaddig, amíg a legnagyobb bátyám iskolás nem lett. A házunk később is megmaradt: amikor mások a Balatonra vagy a tengerre mentek nyaralni, mi Tardra utaztunk. A matyóhímzés ezért mindig is a szemem előtt volt, de soha nem tűnt fel igazán, mert abban a formában, ahogy én gyerekként láttam – párnákon, poliészter asztalterítőkön –, egyáltalán nem keltette fel az érdeklődésemet. Aztán harminc évesen megszültem a nagyobbik lányomat, és a szívem visszahúzott Tardra. Az itt élő emberek és értékek nagyon kedvesek számomra. Akkoriban még Ervinnel éltem (Nagy Ervin színművész - a szerk.), és amikor közeledett a születésnapja, szerettem volna egyedi ajándékkal meglepni. Megkértem a korábbi dadusomat, hímezzen rá valamit Ervin pólójára. Tulajdonképpen az ő szülinapi ajándéka volt az a kiindulópont.

Megláttam a fantáziát abban, hogy a matyó mintát másként is fel lehet használni.

IMG_0148-134519.jpg

Nagy odafigyeléssel készül a hímzés (Fotó/Forrás: Hutanu Emil / Fidelio)

Vállalkozásod alapításakor az elsődleges motivációd az értékmegőrzés volt, vagy az, hogy munkahelyet teremtsél másoknak?

Egyértelműen az, hogy az általam nagyra tartott és imádott volt dadusaimnak munkát adjak. Kezdetben nem láttam annak a lehetőségét, hogy ebből majd meg lehet élni, pusztán azt gondoltam: ezzel pár embernek tudok munkát adni, és majd Budapesten a szűk baráti körömben értékesítem a hímzett dolgokat. Az első négy évben családi vállalkozásként üzemeltünk, 2014-ben céget alapítottunk. Ma már 35 viszonteladó értékesíti a termékeinket különböző, a turizmus által kedvelt helyeken, például a Szentendrei Skanzenben, a reptéren, a Parlamenti Látogatóközpontban.

A matyodesign egy kihalóban lévő kultúra fenntartásához járul hozzá, melynek elengedhetetlen eleme a tudás átadása, átörökítése. Ez milyen formában valósul meg?

Ez tőlem függetlenül is megtörténik, hiszen a helyi asszonyokban megvan az igény arra, hogy a családon belül – lányaiknak, unokáiknak – átadják a tudásukat. Másrészt hamarosan elkészül a saját varrodánk, amelyet pályázati pénzből tudtunk megvalósítani.

Szeretnénk ott hímzőtanfolyamokat is szervezni bevonva a fiatalokat, és bízom benne, hogy tudom majd őket motiválni.

IMG_0256-134507.jpg

Váczi Rozi és Miklósa Erika a Partitúra bükki adásának forgatásán (Fotó/Forrás: Hutanu Emil / Fidelio)

Te tudsz hímezni?

Én alapvetően pörgős ember vagyok, aki azt szereti, ha egyszerre több feladatot párhuzamosan végez, úgyhogy nem vagyok egy kifejezett „hímző típus”. Viszont úgy éreztem, nem tehetem meg, hogy nem tanulok meg hímezni, így elméletben tudok, de nem gyakorlom.

A webshop-rendelések alapján mi a tapasztalod, kik adják a vásárlókörötök alapját?

Főképp 30-55 éves értelmiségi nők, vagy az ő férjeik, akik őket akarják megajándékozni. Ezen kívül sok külföldön (főképp Amerikában) élő magyar vásárol tőlünk, akiknek fontosak a gyökereik, ők rajonganak a termékeinkért. Szerencsére egyre több külföldi is ránk talál. Nekik nem az az érték, hogy magyar a termék, hogy matyóhímzéses, hanem hogy kézzel készült és esztétikus. Újabban azt is tapasztalom:

egyre nagyobb számban vannak azok, akikben erős a vágy arra, hogy értéket teremtsenek és értéket hordozzanak saját magukon is,

egyedi és jó minőségű legyen a ruhájuk. Vevőink kifejezetten szeretik azt is, hogy a fenntarthatóság jegyében törekszünk rá, hogy az alapanyagokat Magyarországról szerezzük be, ők pedig a vásárlásukkal is segítenek.

IMG_0273-134519.jpg

Pillanatkép a Partitúra bükki adásának forgatásából (Fotó/Forrás: Hutanu Emil / Fidelio)

2019-ben elindítottátok a Matyodesign Tourst. Mesélj róla!

Korábban, amikor a barátaim meglátogattak Tardon, mindegyiküktől azt a visszajelzést kaptam, hogy nagyon szeretnének tovább maradni, illetve adjak egy nénit „ajándékba”, akit hazavihetnek, hiszen a nálam dolgozó hímzőnénik a jóságukkal és tisztaságukkal mindenkibe visszahozzák a „gondoskodó nagymama” érzését. Ezért kitaláltunk egy olyan egynapos programot, amelyben megmutatjuk a résztvevőknek a tardi mindennapokat:

hímezni tanítjuk őket, csigatésztát gyúrni, és közben beöltözhetnek eredeti matyó népviseletbe is.

Mik a jövőbeli terveid? Bővül majd a termékkínálatotok?

Eddig főképp a külföldi turistákra építettünk, ezért nem kellett a termékpalettát sűrűn megújítani, hiszen a vásárlók mindig újak voltak. Most viszont egyre több a visszatérő vevőnk, így elkezdtünk szorosan együttműködni divattervezőkkel, és velük együtt kitalálni új termékeket. A varrodánkban már nemcsak hímezzük a termékeinket, de majd mi magunk is varrjuk azokat. Két-három év múlva szeretnénk felépíteni egy színvonalas vendégházat, ahol a Matyodesign Tours vendégeit el is tudjuk szállásolni.

A Partitúra bükki adása ide kattintva nézhető vissza.

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.
Plusz

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Fidelio Tours riport

A Népsziget Cowboya – Budapest különleges Állatparkjában jártunk

„Samu, viselkedj!” – szól rá szelíden a törpemalacra Soltész János, aki éppen locsol, amikor megérkezem. Röfögés, kutyaugatás és nappali kakaskukorékolás fogad a helyen, ahol olyan érzésem támad, mintha egyszerre csöppentem volna a Macskajaj és A Durrell család forgatására. Az Állatpark üzemeltetője, több mint negyven éve, önerőből, saját pénzén tartja fenn a fővárosban egyedülálló helyet, ahol többféle védett állatfaj is otthonra leltek már az évek során.
Fidelio Tours magazin

Bevinni a tengert a városba – A fővárosi strandfürdők története 

Zárt kabinokban, úgynevezett úszó-kocsikban fürdőzött a magyar polgár az 1800-as évek elején a Duna-fürdőkben, hogy így rejtse el testét a kíváncsi tekintetek elől. Noha ezek a szerkezetek az igazi testmozgást nem tették lehetővé, de legalább kikapcsolódhattak egy kicsit  a vízparton a nyári hőségben. 
Fidelio Tours ajánló

5+1 hely a fővárosban, ahol úgy érezheted, mintha nyaralnál

A nyári időszakban, munka után kikívánkozik az ember a természetbe, lazulni egy kicsit. Cikkünkben összeszedtünk néhány olyan helyet, ahová kiszabadulva úgy érezhetjük, mintha nyaralnánk: holdbéli tájon kalandozhatunk, jógázhatunk a naplementében, tóparton hallgathatunk koncertet vagy éppen a Dunánál nézhetünk klasszikus filmeket, a csillagos égbolt alatt.
Fidelio Tours interjú

„A lemondás nem öncélú, szabadság születik belőle” – karácsonyi interjú egy bencés szerzetessel

Sokan beszélnek kereszténységről, a karácsony pedig a legfontosabb vallási ünnepünk. De mit jelent Jézus Krisztus születése egy olyan embernek, aki az életét mindenestül Istennek ajánlotta fel? Bakonybélbe utaztam, hogy találkozzak Baán Izsákkal, a bencés monostor perjelével, akitől olyat is kérdezhettem, amiről általában nem holmi újságcikkekben szoktunk olvasni.
Fidelio Tours magazin

Csillagtúrák Magyarország tájain

A nyári hőségben legtöbbünk szívesen kirándulna a szabadban, hátrahagyva a forró városi környezetet. Papp János, a Centrál Színház színművésze szinte az egész országot bejárta már, ezért arra kértük, hogy ajánljon néhány gyalogos és biciklitúrát azok számára, akik szabadidejüket a természetben töltenék.