gyerek

Hétfejű Tündér és a bunraku báb

2012.01.31. 11:22
Ajánlom
A közkedvelt mese először látható a Budapesti Bábszínházban. Játékfilmként még a nyolcvanas évek elején mutatták be András Ferenc rendezésében, azóta senki sem gondolkozott a csúnya fiú történetének feldolgozásán. Gimesi Dóra dramaturg szerint nem volt könnyű bábszínházra alkalmazni Lázár Ervin népszerű művét.

- Egy bábszínházi előadásnál nagyon fontos a technika. A Hétfejű Tündér hogyan készült?

- Japán technikával dolgoztunk, egy úgynevezett bunraku bábbal. A színpadon három bábszínész fekete ruhában mozgat egy kb. egyméteres bábot. Ebben a játékban az a különleges, hogy a művészek beszélnek is a főhőssel, hol segítik, hol tanítják a fiút a történet során. A három bábszínész a főhős különböző személyiségeivel azonos, sőt ezek a belső karakterek egymással is küzdenek. Ebben a tradicionális japán technikában sokszor évtizedekig tanulnak egy-egy mozdulatot. Van, aki tíz évig csak lábat mozgat és ezt tökéletesíti. A lényeg az, hogy játék közben látsszon a varázslat, vagyis az, hogy a báb a három színész energiájától mozdul meg.

- A látvány szempontjából lehetne felnőtt előadás is.

- A Hétfejű Tündér egy filozofikus mese. Nagyon mélyre megy az emberi lélekben és valóban, ez abszolút működik a felnőtteknél is. Az előadás alsó korhatára öt-hat év. Legutóbb elsősök nézték meg a próbát, és mindenkinek nagyon tetszett, bejött nekik a darab.

- A  Hétfejű Tündér látszik az előadásban?

- Igen, de látványban nem félelmetes, inkább furcsa. Nem derülhet ki a történet elején az, hogy a tündér jó vagy rossz: ez a mese kulcsa.

 - 1982-ben mutatták be játékfilmként A Hétfejű Tündért, azóta semmilyen adaptáció nem készült belőle. Most hogyan került mégis a Bábszínházba?

- Kuthy Ágnes rendezőnek jutott eszébe, és én azonnal igent mondtam. Amikor belemásztunk a történetbe, rájöttünk, hogy piszok nehéz ezt megcsinálni, hiszen a mesének rengeteg rétege van, hihetetlenül összetett. Ott van például a felbujtó Pácegresi figurája, ő az, aki megkísérti a csúnya fiút. Bevettünk a történetbe más Lázár Ervin-szereplőket is: Ajahtan Kutarbani királyt, akinek a szakálla nő, ha jó kedve van vagy Babo Titti nagypapáját, aki a csillagokat szögezi fel az égre és Varga Julcsit, akinek virágszeme van. Közöttük derül ki a főhősről, hogy mennyire magányos és jólelkű.

- A kicsik látják a bábok mozgatóit. Ez nem zökkenti ki őket a darabból?

- Ha a bábszínész igazán jó bábos, akkor teljesen mindegy, hogy látja-e őt a báb mögött a néző vagy sem. Egy izgalmas előadásban mindenki a bábra koncentrál. Szabály, hogy a színésznek nem szabad a nézővel kommunikálnia.

- Már említette, hogy A Hétfejű Tündér története sokrétű. A mesének melyik része döntő fontosságú a gyerekek számára?

- Az üzenet az, hogy nem a szépség és nem a külső a fontos, hanem a jóság. Ahhoz, hogy erre rájöjjünk, be kell járnunk egy utat, meg kell ismernünk a bűn és bűnhődés útját. A történet negatív hőse Pácegresi, a hiú, érzékeny művész, aki ráveszi a csúnya fiút, hogy megölje a Hétfejű Tündért, aki valójában egy tehetségtelen ember miatt veszíti el hat fejét. A csúnya fiú ezt csak a történet végén érti meg, ahogyan a gyerekek is.

Programkereső

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

gyerek művészetek völgye

A gyerekek sem fognak unatkozni a Művészetek Völgyében

Az idén 27. alkalommal megrendezésre kerülő Művészetek Völgye közel 1200 programjából válogattunk; ezúttal a gyerekprogramok kínálatából is csemegéztünk. A fesztivál látogatása 6 éves korig idén is ingyenes.
gyerek klippremier

Klippremier - Veronaki - Gőgös Gúnár Gedeon: Körbe-körbe

A Veronaki zenekar május 21-én mutatja be a második Gőgös Gúnár Gedeon lemezt, Kiugrott a Gombóc címmel a MOM Kupolában. Addig is, amíg az album a Móra Music gondozásában napvilágot lát, a Veronaki egy vidám, tavaszi videoklippel kedveskedik hallgatóinak.
gyerek advent 2016

Milyen gyerekprogramokat ajánl a Fidelio decemberre?

Karácsonyt várni otthon is lehet, de sokkal jobb vidám, szép és jótékonysági programokon részt venni a gyerekkel! Erre ajánlunk most pár lehetőséget.
gyerek skanzen

Mesekiállítás a Skanzenben

Az erdélyi mesevilág elevenedik meg a Skanzenben a nyári hónapok alatt. A Mészáros Gyuritól a Harry Potterig nevet viselő tárlat betekintést nyújt a mesék sajátos logikai rendszerébe, és beránt minket a mesevilágba.
gyerek gyereknap

Szeretnél egy közös fotót Sír Kánnal?

Gyereknap alkalmából május 29-én a délelőtti A padlás és A dzsungel könyve című előadások után a Víg és a Pesti előcsarnokában bárki találkozhat a zenés játékok főszereplőivel, akikkel közös fotót is készíthetnek.