gyerek

Sárkány ellen nem csak sárkányfű

2012.05.14. 09:16
Ajánlom
A Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban készített Borsszem Jankó a bábtagozat számára szakmailag fontos előadás.

Temesváron szépen lassan barátkoznak a bábszínházzal. A Pasov házaspár készítette Amor Omnia a felnőtteket célozta - nem bábszínészek közreműködésével -, a Zián és Kopik volt a színház új művészeti vezetésének első, kifejezetten gyerekeknek szóló produkciója (kritikánk Palocsay Kisó Kata rendezéséről ide kattintva olvasható). Az áprilisban bemutatott Borsszem Jankó illeszkedik a színház művészeti törekvéseinek azon sorába, hogy fiatal magyarországi alkotók meghívásával új (forma)nyelveket ismerjen meg a társulat. Az előadás alkotógárdája ennek megfelelően Csató Kata rendező, Markó Róbert dramaturg és Tóth Eszter tervező, őket egészítette ki a temesvári házi zeneszerző, Cári Tibor.

A keretjáték élőszínház: három székely legény pálinkázik, a Balázskának nevezett fiatalember, aki nővéreivel nincs túl jó viszonyban, túlságosan felönt a garatra és teljesen kiüti magát. Mattrészegségében leesik a székről, és a nem kevés tanulsággal járó, már-már fejlődésregénybe illő mese ebben a toxikus-delíriumos álomban játszódik le. Ebben az élőszínházi játékban a rendező az erdélyi előadásokban gyakran hallható defektet - azaz azt, hogy a színészek képtelenek neutrálisan megszólalni a színpadon, dialektusukból nem tudnak kilépni, a gyakori zárt hangok pedig renyhe artikulációt eredményeznek - effektként alkalmazza: a három játszó saját nyelvjárásában beszél, ami autentikusan passzol a történethez, az előadóknak pedig nem okoz különösebb gondot, hogy az érthetőségig formálják a hangokat. Ezt sajnos az előadás bábos részéről nem lehet elmondani, mert ott egész egyszerűen ért(elmez)és nélkül darálják a szöveget, ezzel pedig elveszik a feszültség, nem tud létrejönni látványban, mozdulatban a szellemes szövegben egyébként benne levő szituáció.

A mesét három szürke székkel és a szürke asztallal játsszák, ezek képesek átalakulni amolyan terepasztallá, ahova beilleszthető a vándorlást jelző forgó kerék vagy a Rézvár fala, az asztal kinyitva paravánszerűen jeleníti meg az Ezüstvárat, a székekből lesznek a tornyok. A Rézvárban szinte kétdimenziós a légiesen, könnyedén röpködő lánytestvér és a háromfejű sárkány, az Ezüstvárban puha plüssfiguraszerű a bögyös nővér és a hétfejű sárkány, az Aranyvárban történteket pedig árnyjátékban mutatják meg. Jankó mozgatója állandó (Vass Richárd), ő Balázska is, aki Jankó segítőjeként vesz részt a kalandokban. A báb és a színész ruhája azonos, és sajnos a legtöbb esetben a két karakter hangja is, ami különösen a báb-élő szereplő párbeszédeknél nehezíti a gyerekeknek a mese követését.

A karakterhangok a másik két játszó esetében (Nagy Sándor, Páll Gecse Ákos), akik a lánytestvéreket és a sárkányokat adják, szintén csúszkálnak, ráadásul mintha bátortalanok lennének: nem mernek játszani a hangjukkal, és ezt a nagyon kicsi színezést is egyetlen regiszterben, nem túl izgalmas középhangon, gyatrán artikulálva teszik. Így vesznek el poénok, válnak elnyújtottá, hosszúvá a dalok. Ezért nem lehet a színpadi történésekből levezetni a fejlődéstörténet legfontosabb momentumát, azt, hogy az Aranyvárba érve a főhős már megrészegedett a mesebeli csodaital olaszrizlingtől és a gyilkolástól, a tizenkét fejű sárkányt esztelenül és lelkifurdalás nélkül öli le, az utolsó fej hiába ad neki tanácsot, s fejthetjük meg a tanulságot, hogy a delirium tremensben Balázska saját lelkének legmélyebb bugyraiba utazott, hogy Balázsként, legbelső félelmeit legyőzve ébredjen fel.

Az látszik, hogy sokat dolgozott a három színpadon levővel a rendező, de a mozgatásbeli hiányosságokat, a rutintalanságot - ez különösen az árnyjátéknál és az átdíszítéseknél érzékelhető - négy-hat hét alatt nem lehet leküzdeni. Így tényleg csak azt tanácsolható a temesváriaknak: folytassák ezt az utat, merjenek bátrak lenni és higgyenek a bábban.

Programkereső

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Támogatott mellékleteink

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

gyerek művészetek völgye

A gyerekek sem fognak unatkozni a Művészetek Völgyében

Az idén 27. alkalommal megrendezésre kerülő Művészetek Völgye közel 1200 programjából válogattunk; ezúttal a gyerekprogramok kínálatából is csemegéztünk. A fesztivál látogatása 6 éves korig idén is ingyenes.
gyerek klippremier

Klippremier - Veronaki - Gőgös Gúnár Gedeon: Körbe-körbe

A Veronaki zenekar május 21-én mutatja be a második Gőgös Gúnár Gedeon lemezt, Kiugrott a Gombóc címmel a MOM Kupolában. Addig is, amíg az album a Móra Music gondozásában napvilágot lát, a Veronaki egy vidám, tavaszi videoklippel kedveskedik hallgatóinak.
gyerek advent 2016

Milyen gyerekprogramokat ajánl a Fidelio decemberre?

Karácsonyt várni otthon is lehet, de sokkal jobb vidám, szép és jótékonysági programokon részt venni a gyerekkel! Erre ajánlunk most pár lehetőséget.
gyerek skanzen

Mesekiállítás a Skanzenben

Az erdélyi mesevilág elevenedik meg a Skanzenben a nyári hónapok alatt. A Mészáros Gyuritól a Harry Potterig nevet viselő tárlat betekintést nyújt a mesék sajátos logikai rendszerébe, és beránt minket a mesevilágba.
gyerek gyereknap

Szeretnél egy közös fotót Sír Kánnal?

Gyereknap alkalmából május 29-én a délelőtti A padlás és A dzsungel könyve című előadások után a Víg és a Pesti előcsarnokában bárki találkozhat a zenés játékok főszereplőivel, akikkel közös fotót is készíthetnek.