Előzmények
- Április közepén kiderült, hogy a Zsolnay Örökségkezelő Kft. (ZsÖK) indoklás nélkül lemondta az Igenis, miniszterelnök úr! című előadást Pécsett a Kodály Központban.
- Pár nappal később az előadás helyet kapott a szigetvári Vigadóban, ahol nagy sikerrel játszották.
- Eközben a Zsolnay Színház vezetője lemondott, de nem derült ki, hogy van-e pontos összefüggés a két eset között.
- A Független Előadóművészeti Szövetség nyílt levélben fordult a ZsÖK-höz.
Hosszas huzavona után 24.hu-nak adott interjút Vincze Balázs balettművész, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője – írja a lap. Az ügyvezető szerint nem szorul magyarázatra, hogy nem engedi át az intézményt egy politikai aktivistának. Szerinte Alföldi túl gyakran lép át a művészet keretein. „Az én személyes döntésem volt, vállalom érte a felelősséget” – jelentette ki. – „(...) Pont azért nem akartam magyarázkodni, mert tudom: bármit mondok, ebben a hisztérikus politikai közegben mindig lesz, aki beleköt.”
Az előadást végül Szigetváron tartották meg többek között Berkecz Balázs Együtt-politikus, főépítész közbenjárására. Berkecz nevét hallva Vincze csak annyit mondott: „De ki az a Berkecz Balázs?” – majd kérdésre reagálva hozzátette: „De igen, tudom, hogy ki ő, és enyhén szólva nem gondolom, hogy nagy jelentőségű volna a tevékenysége a színházi világban.”
Berkecz Balázs így reagált:
„Ha Vincze Balázs ismerné a darabot, tudná, hogy semmi köze a magyarországi politikai kampányhoz. Ez egy brit darab.”
Alföldi Róbert a 24.hu megkeresésére csak ennyit üzent: „No komment.” A Szabad Pécs oldalán május 29-én megjelenő interjúban azonban bőbeszédűbb volt, így nyilatkozott: „Az, hogy engem letiltanak Zalaegerszegen, az egy ügy, az egy dolog. Az, hogy egy közszereplőt letiltanak, azt mondják rá, hogy nem akarjuk, azt lehet. De itt, amiért most Szigetváron, és nem Pécsen vagyunk, az szerintem a szimpla, egyszerű cenzúra.”
„[A]zt sem veszik észre, hogy kontraproduktív, hogy ez jelenleg sokkal inkább reklámot jelent”
– tette hozzá.