Jazz/World

40 feledhetetlen dal Koncz Zsuzsa új válogatásalbumán

2019.10.13. 17:50
Ajánlom
Így volt szép címmel dupla válogatásalbummal jelentkezett Koncz Zsuzsa, amelyen a legkedvesebb dalait válogatta össze a legelső eredeti felvételétől kezdve napjainkig. Ritkaságok, eddig még nyilvánosságra nem hozott felvételek is színesítik a páratlan pályafutás esszenciáját.

Egy előadóművész számára azok a dalok a legkedvesebbek, melyeket a közönség újra meg újra örömmel hallgat. Koncz Zsuzsa „Így volt szép” címmel ezeket a számára és számunkra is legkedvesebb dalokat válogatta össze. A Hungaroton gondozásában dupla lemezen kiadásra került 40 felvétel a hihetetlenül gazdag Koncz Zsuzsa életmű legjava, mindannyiunk kedvencei.

Az ember néha nem a megszokott módon cselekszik."

 - olvasható Koncz Zsuzsa bevezetőjében. „Én például nem vagyok híve a nosztalgiázásnak, így aztán a „best of” albumokat sem kedvelem igazán. Viszont

a múlt évben megjelent fotóalbumom elkészítése értelmet adott a megélt idők, élmények feldolgozásának. Soha semmi sincs véletlenül, még ha úgy is látszik – tartják sokan.

A dolgok, történetek, összekapcsolódtak, a zenével, az életemmel, mindennel, amit fontosnak hiszek. Innen aztán már csak egy lépés volt, hogy az idén márciusi Budapest Aréna koncertem úgy álljon össze, ahogy eljátszottuk, és hogy megcsináljuk ezt a válogatásalbumot.

Többek között szerepel rajta a Jöjj kedvesem című dal Cseh Tamással, valamint egy eddig nyilvánosságra nem hozott felvétel a hetvenes évekből: Weöres Sándor Majomország c. verse Bródy János zenéjével, és sorolhatnám a végtelenségig, a legelső eredeti felvételeimtől máig. Vannak dalok, melyek hiányozni fognak, mert az egy CD-re vehető műsoridő is véges sajnos. (Az eredeti lista, hosszabb volt, de 2 CD-re csak ennyi fért.) Most útjára indítjuk ezt az albumot, melyet nagy szeretettel készítettünk, és azt remélem a fogadtatása is ilyen lesz majd” – mondta Koncz Zsuzsa.

„Az új válogatásalbumon kiadásra került az első, 1966-ban megjelent Rohan az idő c. kislemez – mely az énekesnő pályájának kezdetén hatalmas sikert aratott –, egészen a 2016-ban készült Vadvilág c. album egyik legfigyelemreméltóbb daláig, a Sírva vigad a magyar c. felvételig.

Tehát a válogatásalbum tartalmaz szinte mindent, ami a hatalmas életműből a legfontosabbak és a legkedveltebbek közül való”

– tette hozzá Reisz Ildikó a Hungaroton kiadó igazgatója, aki szinte a kezdetektől követi Koncz Zsuzsa páratlan pályáját.

Koncz Zsuzsa énekesi pályájához nagyban hozzájárult, hogy a legkiválóbb magyar zenészek-zeneszerzők írtak és írnak ma is számára dalokat, melyek közül a művésznő mindig a világ dolgaira érzékeny gonddal válogat. Lemezei, előadásai így maradnak mindig lendületesek és aktuálisak.

Ezen az új összeállításon a kronológiai sorrend mellett a dalok tematikailag is összeállnak, egy-egy, a művésznő életét meghatározó kor lenyomatát hűen követve.


A dupla válogatásalbum dallistája:

1. lemez:
Rohan az idő
Keresem a szót
Miszter Alkohol
Színes ceruzák
Valaki kell, hogy szeressen
Én nem tudtam azt, kérem
Várj, míg sötét lesz
Valahol egy lány
Micimackó
Ne sírj, kedvesem
Egy év elmúlt (Szörényi Leventével)
Egy lány sétál a domboldalon
Jelbeszéd
Ha én rózsa volnék
Kertész leszek
A város
Majomország
Adjon az Isten
Ne vágj ki minden fát
Előszó (részletek)
1964
Mama, kérlek

2. lemez:
Őszinte bohóc
A város fölött
Légy óvatos (Tolcsvay Lászlóval)
A Kárpáthyék lánya
Ha fordul a világ
Szabadság, szerelem (Sass Sylviával)
Százéves pályaudvar✽
Békét és reménységet
Jöjj, kedvesem (Cseh Tamással)✽
Ég és föld között
Csodálatos világ (Bódi László Cipővel)
Miért hagytuk, hogy így legyen
Ki nevet a végén
Nekem az ég
A szeretet és a dal
Így volt szép
Tündérország
Sírva vigad a magyar

✽A Universal Music Hanglemezkiadó Kft. felvételei

 

Fejléckép: Koncz Zsuzsa: Így volt szép c. lemezborító (Fotó: Universal Music Hanglemezkiadó)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Leszámolás a paraszti kultúrával – megnéztük az év egyik legszebb filmjét

A Parasztok című filmet látni olyan, mintha végigjárnánk egy hatalmas múzeumot, és hosszasan elidőznénk valamennyi műalkotás előtt – szellemileg megterhelő, mégis eksztatikus művészi élményt jelent.
Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Klasszikus

Ragyogó sötétségem – beszélgetés Érdi Tamással

Érdi Tamás zongoraművész december 17-én a Benczúr Házban ad ünnepre hangoló koncertet, az Egész nap karácsony rendezvény záróakkordjaként.
Könyv

Vámos Miklós: Remek megragadása annak, mi is a szépirodalom

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Sasha Marianna Salzmann Az emberben legyen szép minden című kötetével foglalkozik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Mindenki azt mondta, ez egy kamaszkori őrület” – beszélgetés Nagy Emma jazzénekessel

Egy végtelenül finom, halk szavú, szinte rebbenő lány ül előttem. Kicsit bizonytalan, önmagát még keresgélő fiatal nő, de már pontosan érzékelhető, ahogy töredezik benne a gátlás, és ha egyszer igazán ki- és megnyílik, fantasztikus csodákra lesz képes. Nagy Emma 2023-ban zeneművészeti kategóriában átvehette az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjat.
Jazz/World ajánló

Flavia Coelho napfényt hoz a szürke télbe

Brazíliában színpompás kulturális hatások érték, de végül Párizsban talált rá arra az egyedi zenei stílusra, amelyben jól megfér egymással a pop, a jazz, a rock, a funk és a tradicionális brazil műfajok.
Jazz/World ajánló

Ecuadori, perui és bolíviai örökzöldekkel ünnepli fennállásának 30. évfordulóját a Los Gringos

A dél-amerikai zenét játszó hazai együttes új dalokkal is kedveskedik a december 2-i jubileumi koncerten, amelyet követően sztorizós közönségtalálkozót is tartanak a Fonóban.
Jazz/World magazin

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Jazz/World ajánló

Határátlépés Ligetivel – Lukács Miklós és muzsikustársai a BMC-ben

Nem számít, hogy a klasszikus, a kortárs zene vagy a jazz területén működnek, hiszen mindannyian kiváló zenészek. Lukács Miklós Cimbiózis Triója a Ligeti Ensemble-lal lép fel.