Ő egy égitest, lelkes és örökifjú"
– írta róla a The New York Times. És valóban, a billentyűs, zeneszerző és zenekarvezető energiái kiapadhatatlannak tűnnek, amire nemcsak a 22 Grammy-díj és a további 63 jelölés a bizonyíték, hanem az is, hogy 75 éves korában is aktívan koncertezik. Munkája és tudása elismeréseként csak ebben az évtizedben háromszor választották meg az év művészének. Tavaly a 75. születésnapját sem pihenéssel töltötte, hanem egy két hónapos koncertsorozattal. A legendás New York-i Blue Note Jazz Clubban október 19. és december 11. között 33 koncertet adott több mint 20 különböző alkalmi formációval. Szinte mindenki ott volt, akivel az elmúlt évtizedekben, valamelyik projektjében együtt játszott. Az eseményen John McLaughlin, Kenny Garrett, Mike Stern, Gary Burton, Marcus Miller, Herbie Hancock és még vagy két tucat muzsikus mellett természetesen fellépett jelenlegi triójának két tagja, Eddie Gomez és Brian Blade is.
De mi a titka? - kérdezhetnénk. Az egyik kézenfekvő válasz erre az lenne: nincs is neki titka, hiszen amellett, hogy nyíltan beszél még az olyan megosztó kérdésekről is, mint a szcientológiával való kapcsolata, mesterségbeli fogásait ingyenes online kurzusokon osztja meg az arra kíváncsi fülekkel. Ugyanakkor az egyik titka a hatalmas játékkedv mellett minden bizonnyal az a holisztikus szemlélet, amivel a művészet, az alkotás egészét nézi. Ezt már a stílusok örök határátlépőjétől, a zenei kaméleontól, Miles Davistől is megtanulhatta, akinek számos olyan lemezén közreműködött (Filles de Kilimanjaro, In a Silent Way, Bitch's Brew, On The Corner stb.), ami a fúziós jazz alapkövének számít. Minden bizonnyal tehát Miles Davis zenei nyitottsága is inspirálta Chick Coreát folytonos megújulási törekvésében, a fúziós jazz továbbgondolásában.
Chick Corea perpetuum mobile-ként alkot és létezik: akkor sem hagyja abba kreatív energiái levezetését, ha repülőn utazik. Ilyenkor elővesz egy vázlatfüzetet, és rajzol, vagy verset ír. A rajzolás az utóbbi időben már olyan szintű hobbivá vált nála, hogy saját műhelyt is kialakított otthonában.
Úgy találom, hogy a rajz nagyon pihentető és szórakoztató dolog.
Szeretem használni a ceruzákat és zsírkrétákat leginkább azért, mert kényelmes és könnyen hordozható az úton. Élvezem, mikor csak úgy random készítem képeimet, bár nincs különleges technikám, de ahogy a vonalak és foltok megjelennek a felületen azonnal meg tudom állapítani, hogy tetszik-e, amit látok” - írja saját, „naiv” művei (legyen ez inkább stílusmegnevezés, mint minősítés) kapcsán.
Hogy hogyan gondolkodik a művészetről, azt a Bartók Mikrokozmoszának ihletésére írt Children's Songs című művéhez mellékelt szabadverseiben is megfogalmazza, amiben többek között arról beszél, hogy az ember vele született adottsága a szabad művészi önkifejezés. Chick Corea saját bevallása szerint mostanában leginkább feleségének, a szintén jazz-zenész Gayle Morannak ír verseket, akivel 46 éve együtt vannak.
Olvassa el Chick Corea Advice 1. című versét angol nyelven ide kattintva!
ADVICE 1
What you think is so
Develop that
Develop the ability to know:
What you think is so
The Beauty you see is
The Beauty you create
The World of Artists:
Each one makes his melodies
his own way
Each one creates the beauty
he sees
With your own genuine interest
Receive their beauties
You like what you like
You don’t what you don’t
Only you know
It’s your artistic freedom
To like what you like
And do it your way
This is your native freedom
See what he does
Observe the rules he makes
Try them if you like
Draw what you want
Leave the rest
Do this with as many others as you care
Do this enough times and then try this:
Make up some rules
Or don’t even bother
Try your techniques out of what you’ve drawn
Do it as you
And then — you easily own it
Keep what you like
Change what you want
Create your own rules
Have a question?
Get it answered to your satisfaction
Seek out the ones who create
and are willing to share knowledge
Beware of the “authorities” who don’t
themselves create
Discipline your body
Discipline your instrument
But only toward your own dreams and goals
Run the body and make it obey
Practice with an even flow
Control with easy intention
Discover the Beauty of Slowness
It’s the Beauty you intend
Practice your imagination
Put your illusions through your
body and instrument
Sing to yourself without your body’s
voice
This is what is meant by
“hear it”
Play what you “hear”
Practice with an even flow
Control with easy intention
Gather the techniques that
serve your dreams
Create techniques to
serve your dreams
– Chick Corea, 1980.
Akárhányszor Magyarországon játszik Chick Corea, nem felejti el megemlíteni, mekkora hatást gyakorolt rá Bartók Béla zenéje. Nemcsak a Makrokozmosz inspirálta őt, de a zeneszerző Bagatellek című sorozatát is „megjazzesítette” Corea, Herbie Hancock-kal közös lemezükön pedig négykezes variációban játsszák Bartók Ostinátóját. Emellett játéktechnikájában is alkalmazza a zongora Bartóknál tapasztalt ütőhangszer szerű megszólaltatási módját, ami nem meglepő, tekintve hogy dobosként kezdte zenei pályáját. Kíváncsian várjuk, hogy ez alkalommal megidézi-e majd bármi módon Chick Corea a magyar zeneszerzőt.
Ami biztos, hogy ezen az estén két saját jogán is figyelemre méltó művésszel osztja meg a színpadot: a legendás és a kétszeres Grammy-díjas bőgős, Eddie Gomez olyan lenyűgöző a jazz óriásokkal zenélt együtt, mint Miles Davis, Dizzy Gillespie, Bill Evans, Gerry Mulligan, és Benny Goodman. Eddie egyedi hangzása és stílusa számos Grammy-díjas, valamint több száz, a világot átívelő jazz, klasszikus, latin jazz, rhythm & blues és a kortárs zenei felvételen hallható. A trió harmadik tagja az örökifjú és sokoldalú veterán, Brian Blade, aki széles körben elismert a jazz világában, mint dobos és zeneszerő. Olyan csillagoknak adta a ritmust, mint Daniel Lanois, Joni Mitchell, Bob Dylan, Wayne Shorter, Seal, Bill Frisell és Emmylou Harris. Chick Corea mellett tehát ők adják a garanciát a felejthetetlen estéhez.