Mint arról lapunk is beszámolt, a Főváros illetékes vagyonkezelő cége lezárta a Hollán Ernő utcában található Budapest Jazz Clubot (BJC), Budapest egyik legkedveltebb zenei helyszínét, fizetésképtelenség miatt. A BJC közleménye szerint a támogatások elmaradásából fakadóan jelenleg mintegy 50 millió forint hiányzik a működésükhöz, amiből a bérleti díj 15 millió forint, amit a tulajdonosok nem tudnak pótolni.
A Magyar Jazz Szövetség most egy nyilvános petícióban szólította meg Karácsony Gergely főpolgármestert – aki nem mellesleg híresen nagy jazzkedvelő. A Bágyi Balázs által jegyzett levélben azt kérik, Karácsony Gergely a lehető legrövidebb időn belül tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a BJC működése mielőbb helyreállhasson, ettől ugyanis több művész megélhetése is függ.

Kapcsolódó
Improvizáció az egész életünk – interjú Bágyi Balázzsal
A jazz konok műfaj. Minden szabadsága ellenére nagy felkészültséget és hihetetlen fegyelmet kíván, egy teljes embert, aki a színpadon is folyamatosan képes figyelni a többiekre. Bágyi Balázs jazzdobos ezt nagyban űzi: február közepén ötödször választották meg a Magyar Jazz Szövetség elnökének.
A lelakatolt Hollán Ernő utcai ingatlan a Magyar Jazz Szövetségnek is otthont ad: honlapjuk szerint ez szolgál székhelyül számukra, és ahogy azt a klub egyik tulajdonosa, Susszer Zoltán korábban lapunknak elmondta, a szövetség ott tartja az elnökségi üléseit, az éves közgyűléseket és más rendezvényeiket.
A nyilvános petíciót eddig már többen aláírták, köztük Bacsó Kristóf, Balázs Elemér, Borbély Mihály, Dresch Mihály, Fekete-Kovács Kornél, László Attila, Kőszegi Imre, Nagy János, Micheller Myrtill, Oláh Kálmán, Sárik Péter, ifj. Szakcsi Lakatos Béla és Szőke Nikoletta.
A petíció szövegét változtatás nélkül közöljük:
Tisztelt Karácsony Gergely Főpolgármester Úr!
A Budapest Jazz Club a kulturális életben, ezen belül a jazz művészetben illetve a hazai jazz oktatásban betöltött szerepét külön nem részletezve, a hazai jazz-élet művészei, valamint a petíciót szintén aláíró közéleti- és magánszemélyek sem az Ön, illetve a Főváros, valamint Magyarország nehéz anyagi helyzetében nem kételkedve, de határozottan kérjük Főpolgármester Urat, hogy a lehető legrövidebb időn belül tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a klub rövid- és középtávú működése mielőbb helyre állhasson!
A Budapest Jazz Club a hazai jazz művészek központi fellépő- és alkotóhelye, amely nélkül az itt rendszeresen színpadra álló művészek jelentős mértékű fellépési lehetőségtől esnek el. Sokunknak a BJC-ben való rendszeres szereplési lehetőség teremti meg a havi fellépésszám bázisát, ez a hely képezi a műfaj művészeti központját, melyben megszámlálhatatlan hazai lemezbemutató koncert és ősbemutató, vizsga- és diplomakoncert, valamint a külföldi vendégeket is mágnesként vonzó Jam Session koncertsorozat valósult meg 15 éven keresztül.
Nem szeretnénk belelátni a Főváros vonatkozó lapjaiba, a klubot régóta ismerve és otthonunknak tekintve tudjuk, hogy mindent megtesz a fennmaradás, a működés fenntartása és az újranyitás érdekében. Jóhiszeműen feltételezzük, hogy ebben Ön is proaktívan együttműködő partnerünk próbál lenni.
Mindezekre való tekintettel még egyszer hangsúlyosan kérjük Főpolgármester urat, hogy minden lehetséges eszközzel próbálja megvédeni a főváros nevét méltán viselő, központi szerepet betöltő kulturális intézményét a mielőbbi újranyitás lehetőségének megteremtésével!
Támogatásában bízva, tisztelettel és köszönettel,
Bágyi Balázs Szabó Gábor-, Artisjus- és Gramofon-díjas jazzdob-előadóművész, zeneszerző, a Magyar Jazz Szövetség elnöke
A petíciót aláírták: (A lista folyamatosan bővül)
Bacsó Kristóf Artisjus-díjas, Orszáczky-díjas szaxofonművész, zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékvezetője
Balázs Elemér Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztel, Fonogram-díjjal, Artisjus díjjal elismert dalszerző, jazz-dobos
Borbély Mihály Kossuh-díjas, Liszt Ferenc-díjas, Szabó Gábor életműdíjas szaxofonművész, zeneszerző
Dresch Mihály Kossuth-díjas, Liszt Ferenc-díjas, Kiváló Művész díjjal elismert szaxofonos, zeneszerző
Fekete-Kovács Kornél Liszt Ferenc-díjas, kétszeres Fonogram-díjas, Petőfi Zenei-díjjal elismert trombitaművész zeneszerző
László Attila Liszt Ferenc-díjas, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze és Szabó Gábor életmű-díjjal elismert jazz-gitáros, zeneszerző
Kőszegi Imre Liszt Ferenc-díjas, Gramofon-díjas, Artisjus-díjas, a Magyar Köztáraság Érdemrend Tisztikeresztjével elismert jazz-dobos
Nagy János Erkel-díjas, Artisjus-díjas zongoraművész és zeneszerző
Micheller Myrtill Artisjus-díjas jazz-énekesnő
Oláh Kálmán Liszt Ferenc-díjas, Erkel Ferenc-díjas és Szabó Gábor életműdíjjal elismert zongoraművész és zeneszerző
Sárik Péter Erkel-díjas, Artisjus-díjas, Petőfi Zenei Díjjal elismert jazz-zongoraművész, zeneszerző
ifj. Szakcsi Lakatos Béla jazz-zongoraművész, zeneszerző
Szőke Nikoletta Montreux-i versenygyőztes, Junior Prima-díjas, Fonogram-díjas énekesnő és dalszerző
A nyilvános petíció itt érhető el.
FRISSÍTÉS! 2023.06.28. 18:41
Karácsony Gergely főpolgármester június 28-án, 16:50-kor saját közösségi felületén jelentette be, hogy a Fővárosi Közgyűlés a mai napon rendkívüli, plusz 10 millió forint támogatást nyújtott a Budapest Jazz Clubnak.
"A klub így újra kinyithat és az idei évben ingyen használhatja a fővárosi tulajdonban lévő székhelyét"
- fogalmaz a közlemény, hozzátéve, ennél több támogatást nem tudnak biztosítani, mivel "rengeteg támogatásra szoruló kulturális műhely van, amelynek még ennyi támogatás sem jutott." Azt azonban Karácsony Gergely felháborítónak tartja, hogy a BJC vezetése "azt a hamis látszatot keltette, hogy a pénzügyi problémáit a főváros okozta. Holott a valódi probléma az, hogy sok más értékes előadó-művészeti műhelyhez hasonlóan idén semmilyen támogatást nem kaptak a kulturális minisztériumtól. Mi megléptük amit lehetett, most a kormányon a sor" - fogalmaz a főpolgármester.
FRISSÍTÉS! 2023.06.29. 9:35
A BJC vezetősége Karácsony Gergely posztja alatt megköszönte a megszavazott támogatást, és személyes találkozót kezdeményeztek a főpolgármesterrel. A reakcióban megjegyzik, a mostani intézkedés kizárólag az újranyitást teszi lehetővé, a hosszú távú működtetéssel kapcsolatos nehézségeket nem orvosolja, a tartós működtetés nem oldódik meg.
A klub válaszát teljes terjedelmében közöljük:
Tisztelt Főpolgármester úr!
Köszönjük az újranyitást lehetővé tevő támogatást.
Több helyen és a hivatalos közleményünkben is hangsúlyoztuk, hogy függetlenül a kulturális támogatás forrásától, legyen az akár állami vagy önkormányzati, ebben a több éve tartó válságos helyzetben a szubvenció jelentős mértékű lecsökkenése okozza az esetünkben bezárásig fajult problémát. Ugyanakkor az ilyen támogatásaink között a cél tekintetében vannak címkézett finanszírozások, esetünkben a közszolgáltatási szerződés szerinti díjazás eredetileg egyebek mellett de elsősorban a bérleti díj fedezetének biztosítását szolgálta. Így a klub bezárásánál itt konkrét ok-okozati összefüggés volt, még egyszer megerősítve: valóban minden fronton vérzik a kultúrafinanszírozás.
Ezt a vitás kérdést szeretnénk személyesen megbeszélni Önnel.
Nyilvánvalóan mi sajnáljuk legjobban, hogy egy ilyen helyzet kapcsán juthattunk csak el oda, hogy érdemben egyeztethessünk, holott 2022 októberétől ugyanezzel a tartalommal és - technikailag a végül most megvalósulni látszó módszert is felvetve - több alkalommal hangosan jeleztük a problémát személyesen és írásban is. A kultúráért felelős Főpolgármester-helyettes asszony részvételével zajló megbeszélések során először szóbeli ígéretben “igen”-t kaptunk, ugyanakkor a leveleinkre október óta nem kaptunk írásos választ, pedig a válaszok hiányának problémát is jeleztük. A folyamat legvégén a bezárás előtt szintén szóban kaptuk meg a nemleges választ, majd ugyanezen a napon kézhez kaptuk a felmondást, másnapi zárcsere közlésével. A forráshiány ténye mellett nézetünk szerint az is tény: hogy a probléma kezelésében a partneri kapcsolattartás ill. kommunikáció nem volt megfelelő a Főváros részéről.
Abban már a kért személyes beszélgetés előtt is egyetértünk, hogy az újranyitást megoldó prompt intézkedés a hosszú távú működtetéssel kapcsolatos nehézségeket nem orvosolja, a tartós működtetés nem oldódik meg, ezen a téren megmaradnak a nehézségek és feladatok. A kulturális intézményfinanszírozás területén jó ideje újabb és folyton változó kihívások jelentek meg, ami minden oldalról erőfeszítéseket és alkalmazkodást igényel.
A klub kultúrafogyasztó vendégei és a nálunk fellépő rangos művészek is őszintén örülnek, hogy a vártnál hamarabb nyithatjuk meg újra a klub kapuit.
Még egyszer köszönettel,
a Budapest Jazz Club vezetősége
Fejléckép: Karácsony Gergely zongorázik a Fény utcában (forrás: Karácsony Gergely Főpolgármester Facebook oldala)