Gayer Ferenc a soproni zeneiskolában kezdte zenei tanulmányait, ahol Klafsky Henrik fedeztette fel vele a bőgőben rejlő lehetőségeket. Érettségi után a pécsi műszaki főiskolán folytatta, aztán újra visszakanyarodott a muzsikához: felvették a konzervatóriumba, ahol 1982-ben kiváló eredménnyel végzett. Már a diákévek alatt sok zenekarban játszott, de az iskola elvégzése után a hazai jazz élet számos kiválósága hívta zenekarába. 1986-ban tagja lett az akkor már jól működő Budapest Ragtime Bandnek, amelynek 1990 óta vezetője. A Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével kitüntetett művész mint sikeres zenekarvezető és a Jazz Szövetség tagja, aktív közéleti szerepet is vállal. A Budapest Ragtime Band mellett a mai napig játszik más zenei formációkban is.
Weszely János, a Budapest Ragtime Band ütőse így ír Gayer Ferencről: „Nemcsak neves és foglalkoztatott muzsikus, hanem kiváló hangszerelő is. Legszebb emberi tulajdonsága akkor mutatkozik meg, amikor valaki valamilyen bajba kerül. Legyen az bármi, ő azonnal segítségedre siet, s mindezt higgadtan, nyugodtan teszi. Szereti a jó ételeket, és nagy hódolója a szebbik nemnek."
Az Óbudai Társaskörben május 16-án a jubileumi koncerten a Budapest Ragtime Band mellett fellép Antal Tibor (hegedű), Csizmadia Anna, Kelemen Angelika (ének), Dorogi Ákos (zongora), Jeszenszky György, Martonosi György (dob), Kovács Ferenc (trombita, ének, hegedű), Muck Ferenc (szaxofon) és Papa Fleigh (trombita, ének).