Berki Tamás búcsúja:
Apa volt talán a legismertebb filmzenéd, és legnépszerűbb könyved a JAZZ, amelyben a műfaj történetének és elméletének kulcsát adtad naprakészen az olvasó kezébe, miután évekig a jazzkedvelő rádióhallgatók egyetlen csemegéjét a Te – sok zenével illusztrált – előadásaid jelentették.
És bizony, Te voltál, aki megalapozta – „a három T betű” (tűrt-tiltott-támogatott) Tűrt kategóriájába éppen csak belecsúszó hazai jazzoktatást! 1965-től elindult és egyre népszerűbb lett a „Jazzkonzi”, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz tanszaka, és azt is Te brusztoltad ki, hogy ezt aztán a felsőfokú oktatás befogadja, és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, a későbbi Egyetemen teljes jogú tanszak lehessen a Jazz.
A JAZZ. Vagy ahogy Te nevezted: a Kortárs Zeneművészet Rögtönzésközpontú Irányzata. Te a benne tevékenykedő jazzművészt a „PILLANAT ZENESZERZŐJE”-nek nevezted.
Tisztelt Tanár Úr! Kedves János!
Sokáig a Nemzetközi Jazz Szövetség oktatási területért felelős alelnöke voltál, és harminc évvel ezelőtt kitaláltad és megszervezted a mai napig remekül működő Magyar Jazz Szövetséget. A szövetség tagsága Tiszteletbeli Örökös Elnöknek szavazott, miután úgy döntöttél, hogy magad adod át gyakorló elnöki posztodat a következő választottnak. Köszönet a figyelemért, a bölcs tanácsokért. Nehezen, de belementél, hogy névadója legyél a Gonda János Pedagógiai Életműdíjnak, amely azóta is a MJSZ egyik legfontosabb kitüntetése.
Köszönet, hogy életeddel, életműveddel híd tudtál lenni a jazz és a klasszikus értékek között,
és személyes köszönetem, hogy növendéked, zenészed és kollégád lehettem a Köllő Miklóssal alapított Pantomimszínházban, az Arany János Gyermekszínházban, a Sámánének című lemezeden, a Filmgyárban, a Zeneakadémián, a Jazzkonziban, a Főiskolán és az Egyetemen... és társad az utolsó évek baráti beszélgetéseiben, amikor kicserélhettük zenei és irodalmi élményeinket, és Te elmondtad, hogy Thomas Mann novelláit olvasod, és ajánlod, és a tévében épp a Take6 jazz vokálegyüttes fergeteges koncertjét élvezed, és hogy ki ne hagyjam Szilárd Leó tízparancsolatát Georg Kleintől, és Kádár Júliától a Tükörképek fénytöréseit, és mindenképpen olvassam Stephen Hawkingtól A nagy tervet...
Köszi, Jánosom! El fogom őket olvasni. Köszi a tanácsaidért! És köszönjük... igen, most, hogy búcsúzom Tőled, köszönöm, köszönjük az Életedet!
Sárik Péter búcsúja Gonda Jánostól.

Kapcsolódó
„De hát Péter! Maga gyakorol?!” – Emlékezés Gonda Jánosra
Nyolcvankilenc éves korában elhunyt Gonda János jazz-zongorista, pedagógus, zenetörténész, akiről muzsikusok generációi őriznek személyes emlékeket. Sárik Péter is, aki megkeresésünk után megírta találkozását a Tanár Úrral a főiskolán: „Ha nála voltam, folyton kérdezett. Meséltetett.”