A szervezők az esemény kurátoraival – Lukács Miklós cimbalomművész, Oláh Krisztián jazz-zongorista, Borbély Mihály szaxofonos, Mogyoró Kornél ütőhangszeres és Gyémánt Bálint gitáros – kiemelten fontosnak tartják, hogy a jazz erre az időszakra tényleg mindenki számára elérhető legyen, ezért
számos ingyenes és crossover programmal is készülnek.
Az idei JazzFest Budapestet április 27-én hajnali 5 órakor a Sunrise Surprise elnevezésű koncert nyitja a Filozófusok kertjében, ahol Gyémánt Bálint vezetésével a helyszínre és az időpontra is reflektáló zenei élménnyel készülnek a fellépők. Másnap a Fonóban két teljesen különböző zenei világ találkozik: Tenores di Orosei Antoni Milia a legismertebb szardíniai vokális formációk egyike, a hazai folklór szintér egyik legizgalmasabb triójával lép színpadra, amelynek tagjai Farkas Zoltán „Batyu”, a táncházmozgalom legkorábbi és legismertebb figuráinak egyike, a multiinstrumantalista Borbély Mihály, a magyar fúvós ethnojazz mestere és az ifjú tehetség, Mohácsy Lőrinc Ágoston kísérletező kedvű, széles zenei eszköztárat birtokló nagybőgőművész. Április 29-én olasz és magyar zenészek a nemrég elhunyt zongoraművész, Chick Corea emléke és zenei hagyatéka előtt tisztelegnek. Április 29-én az Eiffel Műhelyházban Lukács Miklós, Vincent Peirani, Orbán György és Dés András ad közös koncertet.
Az UNESCO 2011 novemberében, Herbie Hancock kezdeményezésére, döntött arról, hogy minden év április 30-át nemzetközi jazznapként ünnepli annak elismeréseként, hogy a jazz műfaján keresztül a kultúrák közötti párbeszédet és megértést erősíti, segíti, közelebb hozva ezzel az embereket a világ minden táján. Ez alkalomból a Liszt Ferenc téren Oláh Krisztián, Ajtai Péter és Serei Dániel, valamint a Tóth Viktor Skylark Metropolitan ad ingyenes koncertet, míg a Jedermennban a Turul Blast lép fel, majd
a magyar és a Budapesten tartózkodó külföldi zenészek éjszakába nyúló közös jammelése zárja a napot.
Május 3-án a Rákóczi téren folytatódik az ingyenes események sora a Bujdosó 8TET és Mike Gotthard, Borlai Gergő, Tempfli Erik és Gudics Márton fellépésével. Május 10-én a Hunyadi téren Mogyoró Kornél nyitott dobkörével kezdődik a jazzmatiné, majd a Budapest Jazz Orchestra Combo a jazztörténet fontosabb állomásain vezeti végig a legkisebbeket. Este a Premier KultCaféban a Sárkány. Imposztor. Vulkán. című drámakoncerten Tóth Viktor, Weisz Gábor, Víg Mihály, Kemény Zsófi, Boncz Ádám és Márton Ágnes előadásban a szöveg és a zene próba nélkül, improvizatív jelleggel kapcsolódik össze.
Egy Harcsa utcai udvarban az Eco Flight című előadás világpremierje lesz látható.
Madárrajként suhanó táncosok, ugrások, forgások, pörgések, szaltók a légben a közönség felett 25 méter magasan.
A hazai vertikális táncos csapat, a The Flock Project légszínháza a világot a feje tetejére állítva, új nézőpontból mesél, miközben a színház és levegőakrobatika elemeit ötvözik élőzenével és képzőművészeti fényfestéssel.
Május 11-én az ISON-ban Ónodi Eszter színművész és a Gramofon- és Artisjus-díjas jazzgitáros, Juhász Gábor duója lép fel. Május 14-én a JazzFest Budapest zárókoncertjén az idén hetven esztendős Dresch Mihály életműve előtt tisztelegnek. Ezen a különleges estén bepillantást nyerhetünk Dresch életművébe, a jelenleg aktív három zenekara, a Dresch Quartet, a Dresch Alternatív Quartet és a Dresch Vonós Quartet mellett különleges vendégekre és alkalmi zenei találkozásokra is számíthat a közönség.
Fejléckép: Sunrise Surprise koncert (fotó/forrás: Kleb Attila / JazzFest Budapest)