Jazz/World

A jazzhagyomány schönbergi nézőpontból

2014.09.07. 07:05
Ajánlom
Az amerikai Bob Mintzer Budapestre nem először látogat, ezúttal Fekete-Kovács Kornél és az általa vezetett Modern Art Orchestra big band hívta meg. Közös koncertjüket szeptember 18-án tartják a Budapest Music Centerben. A zenész a Fidelionak kaliforniai otthonából adott interjút. INTERJÚ

Az amerikai Bob Mintzer, aki saját big bandjét több mint harminc éve alapította, de már előtte is Jaco Pastoriusnál volt kulcsember, régóta klasszikussá vált zeneszerző, szerzeményeit és hangszereléseit a világ számtalan jazzakadémiáján régóta tanítják - a Zeneakadémia Jazz tanszékén is régóta tananyag László Attila jóvoltából. Másik életében Mintzer hangszeres szólista, Michael Breckerrel és másokkal a New York-i szaxofonos generáció kiválósága, a tenor mellett az EWI-n és a basszusklarinéton is maradandót alkotott. Végül, de nem utolsó sorban harmadik élete a tanításé, mesterkurzusoké, jelenleg is tanár a University of Southern Californián.

- Fantasztikus, hogy csak a budapesti koncertért jön el a tengerentúlról. Mire készülnek zeneileg együtt? Mindhárom szerepében fel fog lépni, mint fúvós szólista, mint big band zeneszerző/hangszerelő és mint mesterkurzusok oktatója?

- Szólókat fogok játszani, és az én hangszereléseimet is elő fogjuk adni. Elküldtem néhányat korábban a zenekarnak ezek közül, vegyesen fogjuk a MAO repertoárját és az én darabjaimat játszani.

- A zenekar elődjével már akkor megismerkedett, amikor majd' tíz éve az Örömkoncertnek elnevezett rendezvény zajlott: a zenekar egy hajón játszott a Dunán, de a közönség a parton volt. Emlékszik erre?

- Elég szokatlan koncert volt, amennyire emlékszem: egy hajón voltunk, a folyón, elég izgalmas volt.

- Úgy tudom, azóta volt kapcsolata más magyar zenészekkel is, ugye? 

- Hogyne, például Tony Lakatos szaxofonossal, vele dolgoztam már Frankfurtban, azután a zongorista Oláh Kálmánnal, meg László Attila gitárossal, akivel együtt tanít az Akadémián.

- Hogyan látja a big band műfaját 2014-ben, hiszen annyi sok mindennek részese volt. Három évtizede vezeti a saját big bandjét, amelynek óriási hírneve van. Mennyire kortárs zene a big band jazz?

- Nos, számomra az a legfontosabb, hogy imádok big bandre írni, és imádok big bandben játszani, különösen, ha az én szerzeményemet adjuk elő, mert ilyenkor mint szólista navigálom a hangszerelést. Hiszen ha az ember saját hangszerelését játssza, azt igazán mélyen ismeri. Játékosként az ember belekerül abba a környezetbe, amit maga teremtett meg. Muzsikusként ez nagyon érdekes és vonzó helyzet. Azután ott van a big band mint társasági alkalom. Amikor az ember egy csomó embert összetrombitál, ez lehet érdekes vagy szórakoztató, humoros, és így tovább. Mindezen okok miatt mindig nagyon szerettem a big bandet, mindig vonz és szórakoztat, mind szerző-hangszerelőként, mind hangszeresként.

- Vannak még teljesületlen álmai zenészként vagy big bandeket tekintve, például hogy kivel akar játszani?

- Mostanában azokkal játszom, akikkel mindig is akartam játszani, és remélem, hogy még sokáig folytathatom, amit csinálok, mert nagyon élvezem. Nagyon szerencsés vagyok ebben a tekintetben. Jövő hónapban fog megjelenni egy új big band CD-m, amelyen hatvanas évekbeli R&B számokat hangszereltem újonnan big bandre, például Sam and Dave, az Isley Brothers, James Brown és mások híres számait. Igazán nagyszerű zenekart sikerült összehoznom az alkalomra, Will Kennedy és Russ Ferrante a Yellowjacketsből, és a kiváló Ray Obiedo, egy nagyszerű gitáros San Franciscóból. Tehát az Oakland Funk irányzatot nagyon jól meg tudjuk mutatni ezen a lemezen. Régóta terveztem ennek a lemeznek az anyagát, és nagyon várom a megjelenését.

- Az R&B-vel kapcsolatban arra volnék kíváncsi, hogy jelenthet-e utat a jazz felé a szélesebb közönség számára? Ön is bizonyára sok, nagyon felkészült, fiatal jazzakadémistával találkozik, hiszem régóta tanít, most éppen a USC-n, miközben a fiatalok többsége mintha teljesen elmenne a jazz és az improvizációs hagyomány mellett. Hogy lehetne áthidalni a két csoport közti szakadékot?

- Hát igen, ez bizony régóta tartó, folyamatos kihívás, hogy behozzuk az embereket a mi kis klubunkba, hogy úgy mondjam. A mi dolgunk, azt hiszem az, hogy mindig vonzó és őszinte maradjon az a zene, amit játszunk. Persze az oktatásnak nagyon fontos szerepe van, hogy új embereket hozzon be. Amennyiben mindenféle zene szerepet kap az oktatási folyamatban, 

akkor feltehetően a gyerekek felnőttkorukban sokkal inkább lesznek majd támogatói a jazznek és más zenéknek is. Ami a R&B-t és a jazzt, illetve az európai jazzt illeti, a zene valamennyire mindig a környezetében létezik, azon múlik, hogy az ember hogyan nő fel, és milyen zenei hatások érik azon a vidéken. A zenének mindig lesz valami speciális íze. Tudja, én New York-ban nőttem fel, ahol igazán sokféle stílus keveredett. Kubai, R&B, gospel, straight ahead jazz, és persze klasszikus zene. De egy olyan város, mint például Budapest, biztosan nem volt annyi R&B és kubai zenei hatásnak kitéve, mint New York. Így azután persze érthető, hogy a jazz más képlet szerint alakult önöknél, ami a hatásaira, és még akár a hangzására is vonatkozik.

- Érdekes, hogy említi ezeket a hatásokat, amik érték. Hiszen fiatal korában - és ezt még most is közli az életrajzában, tehát máig fontos élmény - tinédzserként a Billy Taylor-Grady Tate Quintet-tet vagy egy kettős koncerten Miles Davist és Thelonius Monkot hallhatta. Így kellene ma is elérni a fiatalokat?

- Rám ezek óriási hatással voltak. Ez határozta meg a zenei stílusomat, ízlésemet és a többit. Amikor láthat az ember egy ilyen szintű művészt testközelből, annak bizony nagy hatása van. Egész más, mint hallgatni az illető lemezeit, és szintén egész más, mintha valakinek a videóit nézegetnénk a Youtube-on. Bár, tudja, a Youtube igazán nagyon jó lehetőség arra, hogy az ember tudja, mi zajlik aktuálisan a világban. De azt semmi sem helyettesítheti, hogy az ember elmenjen egy-egy koncertre; hogy lássa és érezze a zene hatását egészen közelről.

- Amikor a Yellowjackets-hez csatlakozott 1990-ben, azért hallatszottak olyan hangok a konzervatív magazinok részéről, hogy túl könnyű irányt vett a pályáján, pedig nem várták, hogy jazzrockot fog játszani. A velük töltött hosszú és termékeny évtizedek után hogy látja ezt az aggodalmat?
- Tudja, én nem zenei vagy stíluskategóriákban gondolkodom. A lényeg, hogy szeretem az adott zenét vagy sem. Amikor a Yellowjackets megkeresett, meghallgattam a demo számokat a következő lemezre, amire akkor elhívtak. Utóbb ez lett az első lemez, amit velük felvettem, az a címe, hogy Greenhouse. És nekem tetszett a zene, és úgy gondoltam, hogy élvezni fogom, ha részt veszek benne, így együtt vonultunk stúdióba. Emberileg is nagyon jól kijöttünk egymással, jól passzoltunk egymáshoz. Ennyi kellett, ez nekem általában elég, hogy folyamatosan dolgozzak zenészekkel. Azzal nem foglalkozom, hogy minek hívják a zenénket. Azt hiszem, nem igazán tudja, hogy miről beszél, aki a Yellowjackets zenéjét fusionnak vagy jazzrocknak nevezi. Szerintem ez egy nagyon gondosan kigondolt, mélyen rétegzett zene, bármilyen magas elvárásoknak megfelel. Persze attól még az embereknek vannak kedvencei, és nem mindenki szereti a Yellowjackets-t. De hát ez teljesen rendben van, nekem kell szeretni a Yellowjackets-t, nem másoknak, hogy játsszak velük. Nagyszerű csapat!

- Amikor Kaliforniába költözött néhány éve, Arnold Schönberg egykori házát vették meg - azért ezt választották, mert Schönberg itt lakott 1934-36 között?

- Eredetileg nagyon kíváncsiak voltunk éppen azért, mert hallottuk, hogy Schönberg ebben a házban lakott egy ideig, hogy milyen is volt az a ház. Amikor megnéztük, kiderült, hogy fantasztikus otthonunk lehet, úgy éreztük, hogy itt kéne laknunk, és most már öt éve itt élünk. Jó tudni, hogy egy híres muzsikus élt itt, és hogy valamilyen értelemben folytatom a hagyományt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World hír

A magyar dalszerzés évének nyilvánították 2025-öt

Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület és a Nemzeti Kulturális Alap közös ünnepi eseménnyel nyitotta meg a magyar dalszerzés évét január 22-én, a magyar kultúra napján az Artisjus székházában.
Jazz/World hír

Magyar zenekar dala lett listavezető Spanyolországban

A Peet Project 2024-ben megjelent új albumán szereplő, Queen of My Heart című a spanyol és latin-amerikai smooth jazz Top 100-as lista élére került.
Jazz/World gyász

Meghalt Horváth Márton zenész, dalszerző

Horváth Márton, művésznevén Hó Márton, a magyar zenei élet fontos alkotója 43 éves volt. Zenekara, a Hó Márton és a Jégkorszak utoljára 2023-ban koncertezett.
Jazz/World ajánló

Déli szláv hagyományokkal köszönti az új évet a Fonó

A Szerb Újéven a műfaj válogatott zenekarai adnak koncertet, és muzsikálnak táncházat, fellép a Balkan Pop Up és a Poklade is. A tánctér mindenkit vár – akár táncolni, akár csak balkáni ritmusokkal ünnepelni az új esztendőt!
Jazz/World ajánló

BJC 17! – ingyenes születésnapi esemény, neves fellépőkkel

Január 4-én nagyszabású koncerttel ünnepli 17. születésnapját a Budapest Jazz Club. A 20 órától kezdődő eseménysorozaton Fellép a Nagy János Trio és Nagy-Czirok Csaba, a Balázs József Quintet Molnár Enikővel kiegészülve, valamint a Hász Eszter Quartet.