Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Hogyan, hol találkoztatok a kvartett többi tagjával? Mesélj egy kicsit a kvartett történetéről!
Efe Turumtay hegedűs barátom álmodta meg az együttest. Úgy képzelte, hogy ha ez a négy ember összeáll zenélni, abból valami szép és izgalmas dolog születik. Az elmúlt évek számtalan koncertje Európa-szerte és az isztambuli lemezfelvételünk is azt bizonyítja, hogy Efe jól gondolta:
imádunk együtt zenélni, a közösen töltött idő a színpadon és azon túl is mindannyiunk számára rengeteg örömöt okoz.
Nemcsak zenész-, hanem szerzőtársakként is szerepeltek a lemezen. Cenk, Efe és te két-két számot jegyeztek szerzőként, és Tomas is egyet. Ezek korábbi saját ötletek továbbgondolásai, kibontásai erre a kvartettre, vagy kifejezetten a közös albumra készült számok?
Egy szám kivételével minden darab kifejezetten erre a lemezre, erre a felállásra íródott. Számunkra nagyon fontos, hogy ez nem csak egy alkalmi, összeverődött banda, hanem évek óta létező, tudatosan építkező együttes, amit a saját repertoár megírásával is szerettünk volna megerősíteni.
A zeneszerzésnél mennyire inspirál benneteket egymás kultúrája, zenei múltja, hozadéka? Könnyű megtalálnotok a közös nevezőt?
Azt hiszem, mindannyiunk nevében mondhatom, hogy elsősorban a zenekar hangja és hangszeres karakterei inspirálnak minket a zeneszerzésben. Persze mindannyiunk játékában nyilvánvalóan ott van a hozott anyag, a zenei múlt és a kultúra. A közös nevezőt a jazz biztosítja, illetve az egymás iránti nyitottság. Nagyon izgalmasak például a közös autóutak, hiszen ilyenkor sok zenét hallgatunk, ami azon túl, hogy így eleve sok csodálatos előadót megismerhetünk, arra is jó, hogy jobban megismerjük egymást és egymás zenei gyökereit, gondolkodásmódját.
A tervezett lemezbemutató koncert időpontját továbbra is keressük, hiszen nem könnyű összeegyeztetni a naptáraitokat. Vannak azért közös koncertek, amin tovább alakul a zenei anyag?
Cenk otthon Törökországban nemcsak jazz-előadóként, de rock- és popsztárok kísérőjeként és zeneszerzőjeként, illetve producerként is ismert, amúgy pedig bármerre járunk a világban, helyi gitárosok keresik fel, hogy átadjon abból a különleges, egyedi hangszeres tudásból, ami kiemelkedővé teszi a hangszerén. Tomas, a zenekar nagybőgőse Csehország egyik legfoglalkoztatottabb muzsikusa, többek között annak köszönhetően, hogy számára se léteznek műfaji határok, ugyanolyan lelkesen zenél folk-együttesekkel, mint modern jazzt játszó csapatokkal. Efe, azon túl, hogy a bécsi jazz és világzenei színtér foglalkoztatott zenésze, rengeteget tanít, engem pedig talán nem kell bemutatni a magyar jazzközönségnek. Szóval valóban nem könnyű összehozni a csapatot, de mivel mindannyiunk számára fontos ez a kvartett, igyekszünk időben elkezdeni a turnék összerakását és így azért szokott sikerülni a négy-öt állomásos koncertkörutak szervezése. Amikor pár hónap után újra találkozunk, mindig úgy érezzük magunkat, mint amit az igazán mély barátságok kapcsán szoktak mondani:
ott folytatjuk, ahol abbahagytuk.
Más formációkban is találkoztok a színpadon egy-egy taggal a kvartettből?
Efe játszik Tomas Invisible World nevű együttesében, mi pedig Efével rendszeresen összeakadunk a bécsi zenei életben. Például nemrég jártunk együtt Budapesten egy fantasztikus csapattal, a Vienna Acoustic Diaries-zal, egy sokszínű, különleges zenekarral, amely a T.E.L.D.-hez hasonlóan tökéletes példája annak, hogy a nagyszerű zene nem ismer határokat.
A T.E.L.D. lemez megtalálható a Fonó webshopjában és a digitális terjesztőknél
Támogatott tartalom
Fejléckép: T.E.L.D. (Fotó/Forrás: F Tóth / Fonó Budai Zeneház)