Jazz/World

A KULT50 bemutatja: Lukács Miklós

2017.11.08. 14:17
Ajánlom
Nyolcévesen kezdett cimbalmot tanulni, orvosi javallatra, migrén ellen. Lukács Miklós portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

A 2017 júniusában megjelent  KULT50  kiadványban szereplő portré utánközlése:

A cimbalomművész 1977-ben született Törökszentmiklóson, muzsikus családban. Budapestre költözésük után nyolcévesen kezdett cimbalmot tanulni, orvosi javallatra, migrén ellen. Tehetségéhez párosuló szorgalma hamar a hangszere egyik legjobbjává avatta őt a klasszikus zenében, mégis miután átvette diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, figyelme a jazz felé fordult. Azóta folyamatosan kísérletezik azzal, hogyan lehet a modern jazz nyelvét átültetni a cimbalomra. Mivel ebben nagyon nem akadt elődje, teljes szabadságként élhette meg az útkeresést: „Csodálatos az az érzés, amikor egy ki nem taposott ösvényen halad az ember.

Talán szerencse is, hogy nem tudok elődöket visszahallgatni a hangszeremen, így nem befolyásol a hangszeres játék, csak a zene hat rám a maga teljességében” – fogalmazott.

IMG 9753b

IMG 9753b (Fotó/Forrás: Raffay_Zsofia)

A jazz- és etnozenei színtér is hamar befogadta őt, rengeteg zenekart gazdagított egyedi megszólalásmódjával. Jelenleg többek között Szakcsi-Lakatos Béla, Dresch Mihály, Borbély Mihály, Tóth Viktor és Balogh Kálmán formációiban játszik. Első önálló zenekarát 2006-ban hozta létre Lukács Miklós Quintet néven, amellyel már a magyar népzenei hagyomány, illetve a klasszikus-kortárs zene és a jazz hatásait elegyítő saját szerzeményeit adta elő. Hasonló utat jár az Orbán György bőgőssel és Baló István dobossal 2013-ban alakított Lukács Miklós Trió – Cimbiózissal is, velük eddig két lemeze jelent meg. 

Sajátos hangszerkezelésére a nemzetközi színtér is felfigyelt, világhírű zenészekkel muzsikált,

akik közül különösen gyümölcsöző volt a szaxofonos Charles Lloyddal való együttműködés. Ő a 2012-es budapesti találkozásuk után meghívta a magyar zenészt a Charles Lloyd – Wild ManDance Suite előadásához, aminek a Blue Note Records által rögzített lemezét a Jazzwise Magazine„Az év 20 legjobb jazzalbuma” közé választotta 2015-ben. A Lloyd együttesével való együttműködés révén került barátságba a két élvonalbeli muzsikussal, Larry Grenadier bőgőssel és Erik Harland dobossal is, akiket 2016-ben meginvitált egy lemezfelvételre. A BMC kiadó gondozásában megjelent, Cimbalom Unlimited című albumon addig soha nem hallott zenei környezetben, a modern jazzszövet részeként szólal meg a cimbalom. „Fel akartam idézni a múltat, hogy ábrázoljam a jelent, és a jövőt fürkésszem a saját zenei gondolataimmal” – mondta el a lemezzel kapcsolatban a passzio.hu-nak Lukács Miklós, akinek bartóki ihletésű, de számos különböző népzenei hatást is magába olvasztó szerzeményeiben és azok hangszerelésében csúcsosodott ki eddigi pályája.

IMG 9824 copy

IMG 9824 copy (Fotó/Forrás: Raffay_Zsofia)

Lukács a klasszikus zenéhez is mindvégig hű maradt. Játszott több jeles európai és tengerentúli zenekarral, Eötvös Péter cimbalomra írt műveinek pedig kizárólagos tolmácsolója. Művészetét díjakkal is jutalmazták. 2000-ben és 2009-ben Artisjus-díjat kapott, 2011-ben Magyar Művészetért-díjat és AEGON Művészeti Társdíjat vehetett át. Utóbbit Esterházy Péter jelöltjeként kapta, aki így méltatta őt:

Lukács Miklós minden, csak nem provinciális. A provincia gazdagságából indít, de semmi nem idegen tőle, ami zene.

Amiből saját hangot tud csinálni. Tüneményes művészete (...) arra a tényre hívja föl a figyelmünket, hogy a hagyomány (...) nem múltba nézés, nem alibi, nem stempli a jelenben elkövetett gaztetteinkre, ennél szürkébb, nehezebb és nagyszerűbb: munka. A hagyomány a tisztességes munka által keletkezik.”

2015-ben Magyar Örökség Díjban részesültek a Balogh Kálmánnal alkotott Cimbalomduóval, amely formációval a WOMEX hivatalos versenyprogramjába is bekerültek ugyanebben az évben. 2016-ban a jazzma.hu az év különleges hangszeresének választotta. Érdemeit jól összefoglalja Peter Margasak, Chicagóban élő kritikus, aki azt írja: „Lukács Miklós távlatokat nyitott hangszere megszólaltatásában, miközben műfajilag is kiterjesztette annak lehetőségeit, és igazolta, hogy a zene változatlanul a jó öreg egyetemes nyelv”.

Mi ez a sorozat?

Idén nyáron megjelent a hazai médiapiac hiánypótló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunk bemutatja az összes beválogatott alkotót, valamint felvezet egy különleges kampányt, amelyről december elején rántjuk le a leplet.

Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, látogasson el valamely Libri könyvesboltba vagy rendelje meg online, ide kattintva!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Koncerttel és filmvetítéssel ünnepelhetjük a 129 éves Vígszínházat

A hagyományokhoz híven május 1-jén a társulat a közönséggel együtt ünnepli a Vígszínház születésnapját. Az érdeklődők ünnepélyes keretek között ismerhetik meg a Vígszínház 2025/26-os évadának tervezett bemutatóit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Szabadság, szépség, szenvedély – felejthetetlen koncertek a nemzetközi jazznapon 

Szakcsi Lakatos Róbert, a Skylark Metropolitan, a Turul Blast, az Oláh-Ajtai-Serei formáció, valamint éjszakai jammelés is várja a műfaj szerelmeseit a JazzFest Budapest programjai között április 30-án. 
Jazz/World videó

Animációs klip készült a Symbiosis 5 legújabb dalához

Április 28-án hallgathatja meg először a közönség a Symbiosis 5 Locked In A Box című dalát, amelynek sajátos világát a Cseuz Dániel által készített loop animáció egészíti ki. Az új klip cikkünkben is elérhető!
Jazz/World interjú

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Jazz/World interjú

Szűcs Gabi: „Ha gyerekkoromban összegyűlt a család, a rokonok rögtön dalra fakadtak”

Szívet és lelket melengető századeleji dallamokat varázsol a Várkert Bazár színpadára zenekarával Szűcs Gabi és vendége, egy igazi Sinatra-típusú fickó, Gájer Bálint május 4-én, anyák napján. Az énekesnő elárulta azt is, milyen extravagáns ruhával készül a fellépésére.
Jazz/World ajánló

Petruska András: „Egy művész néha beírja a naptárjába, hogy mikor őrül meg”

Különleges jubileumi koncertet ad április 29-én a Várkert Bazárban Petruska András, aki mindig új utakat keres, dolgozik producerként, számítógépen ír zenét és tribute zenekarban is játszik.