A 2017 júniusában megjelent KULT50 kiadványban szereplő portré szó szerinti utánközlése:
Ritka az olyan elsőrangú művész, aki termékeny alkotómunkájával párhuzamosan
Snétberger Ferenc mindezekben kiemelkedő. Persze ehhez az is kellett, hogy maga is végigjárja azt az utat, ami a hatgyermekes roma család szoba-konyhájától a világ legnagyobb koncerttermeiig vezet. A gitárművész-zeneszerző muzsikuscsaládba született Salgótarjánban, ahol édesapja egy helyi kertvendéglőben zenélt. „A haverjaimmal felmásztunk a vendéglők melletti kerítés tetejére, és onnan hallgattuk a zenét. Apám gitározott, egész éjjel Django Reinhardt-számokat játszott. Elképesztő élmény volt, órákon keresztül figyeltem őket, gyerekként teljesen magával ragadott az érzés és a szenvedély, ami csakúgy sütött a játékukból” – meséli arról, hogyan esett szerelembe a zenével.
amiből később olyan unikális, a roma hagyományokat, a brazil zenét és a flamencót is magába olvasztó hang született, ami ma már a védjegyévé vált az egész világon.
Pályájának egyik első mérföldköve a Trio Stendhal együttes megalapítása volt 1987-ben Dés László szaxofonossal és Horváth Kornél ütőhangszeressel, akikkel világszintű ismertségre tettek szert. A roma kultúra „vátoszaként” először 1995-ben nyilvánult meg, amikor a holokauszt 50. évfordulójára megkomponálta az In memory of my people című, gitárra és nagyzenekarra írt művét.
Ebből született 2000-ben a For My People című lemeze, amelyen a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és a német zene egyik legsokoldalúbb művészével, a trombitás-szárnykürtös Markus Stockhausennel játszik együtt, akivel később, 2007-ben duólemezt is megjelentettek a rangos ECM kiadónál Streams címmel.
2004-ben Snétberger új triót alapított a legendás norvég bőgőssel, Arild Andersennel és a Norvégiában élő olasz származású, dobokon és ütőhangszereken játszó művésszel, Paolo Vinacciával, akikkel Nomad című albumuk 2005 őszén jelent meg. Ugyanebben az évben lépett fel először Bobby McFerrinnel, amit később közös koncertsorozatok követtek.
Bobby bejött a próbánkra, kicsit gitároztam neki, bólogatott, aztán elment.
A koncertje végén pedig felhívott a színpadra, és mindenféle próba vagy előzetes megbeszélés nélkül elkezdtünk muzsikálni. Nagy megtiszteltetés, hogy azóta annyiszor hívott újra” – mesélte a közös munka kezdeteiről. Bobby McFerrin persze csak egy a világhírű művészek közül, akikkel Snétberger játszott,emlékezetes koncerteket adott például David Friedman, Dhafer Youssef, James Moody, Trilok Gurtu partnereként is.
Snétberger Ferenc 1988 óta Berlinben él. Már itt elkezdte zenepedagógiai tevékenységét, hiszen
2011-ben Magyarországon is megalapította a hátrányos helyzetű roma zenei tehetségek világszínvonalú képzését és mentorálását célzó felsőörsi Snétberger Zenei Tehetség Központot. Az indulás óta mintegy 240 diák végzett az intézményben, és minden negyedik iskolarendszerű zenei iskolába nyertfelvételt.
A gitárművész pályáján is nagy előrelépést jelentett, amikor 2016-ben az ECM kiadónál megjelent In Concert című szólólemeze, amelynek anyagát a budapesti Zeneakadémián 2013-ban tartott műsorából válogatták. Ugyancsak ők adták ki ez év áprilisában legfrissebb, Titok című trióalbumát is, amin Anders Jormin svéd bőgőssel és Joey Baron amerikai dobossal játszik. Snétberger minden zenei és emberi megnyilvánulása a reményt sugallja. Gáspár Károly zongorista ezért találóan a „Reményhozó” jelzővel illette őt.
A jó, a mély, az őszinte muzsika mindenre felel, ha megnyitjuk szívünket, és hagyjuk, hogy átjárja minden porcikánkat”
– írja a Snétberger-univerzum gyógyító erejéről.
Mi ez a sorozat?
Idén nyáron megjelent a hazai médiapiac hiánypótló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunk bemutatja az összes beválogatott alkotót, valamint felvezet egy különleges kampányt, amelyről december elején rántjuk le a leplet.
Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, látogasson el valamely Libri könyvesboltba vagy rendelje meg online, ide kattintva!