Jazz/World

A Marsalis jazzdinasztia

2025.03.17. 15:40
Ajánlom
A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében. Róla és rokonairól is bőven van mit mondani.

Családfa

A zenei mesterség gyakran öröklődik családon belül, elég csak a több száz éves nyugat-afrikai griot-hagyományokra gondolni, de a Lennon famíliától a Beach Boyson át a Jackson klánig sokáig lehetne sorolni a példákat. A jazz világára leszűkítve a Montgomery testvérek, a Brecker Brothers, az Adderley tesók, a Coltrane család, a Shorter fivérek, a Jones testvérek is mind kiváló példa „a családon belül marad” esetére. „A jazz first familyje” cím viszont alighanem a New Orleans-i Marsalis családot illeti.

Ellis Marsalis Sr.

A családfő, a dinasztiát meghatározó figura, Ellis Marsalis Sr. még csak zenész sem volt, ám hatása a famíliára így is hatalmas.

Farmerből lett hoteltulajdonos, majd az első afroamerikai, aki egy Esso benzinkutat birtokolt – sikeres üzletember tehát, de polgárjogi aktivistaként is jelentős figura.

1943-ban nyitotta meg hoteljét a Mississippi partján, amelynek étterme hamar a jazzélet egyik központja lett: Ray Charlestól Cab Callowayen és Etta Jamesen át Dinah Washingtonig sztárok hosszú sora lépett itt fel, de a polgárjogi mozgalomban is nagy szerepet játszott a hely, ahol Martin Luther King is gyakran megfordult.

BTmarsalis_family_margot_i_schuman-153629.jpg

Ritka az olyan alkalom, amikor a Marsalis család tagjai mindannyian egy színpadon állnak (Fotó/Forrás: Margot I. Schuman / Bartók Tavasz )

Ellis Marsalis Jr.

A politikailag is befolyásos helyi vállalkozó fia és unokái azonban már zenészként is öregbítették a család hírnevét. Ellis Jr. jazz-zongoristaként a negyvenes évektől volt aktív, majd zenetanárként a jövő generációinak neveléséből is kivette a részét.

Ebben persze családja játszotta a főszerepet, hiszen négy fiából is világhírű zenészt faragott.

Zongoristakarrierje során dolgozott az Adderley testvérekkel, Courtney Pine-nal, aztán persze fiaival – a 2003-ban lemezt is kiadó The Marsalis Familyvel –, de hiába jegyzett zenekarvezetőként is számos nagylemezt, a professzor inkább azzal vívott ki rangot magának, hogy kiemelkedő színvonalon nevelte a következő nemzedékeket.

Branford Marsalis

A négy zenésztesó közül (összesen hatan testvérek) a legidősebb – és Wynton mellett a leghíresebb – Branford Marsalis. Az 1960-as születésű szaxofonos Art Blakey és Herbie Hancock zenekaraiban – no meg a hamarabb befutott öcs, Wynton formációjában – edződött, és miközben a nyolcvanas évek közepén megalapította saját posztbopos kvintettjét,

csatlakozott Sting jazz-zenészekből álló szólóprojektjéhez, aminek köszönhetően a popzene világában is jól ismert előadóvá vált.

Grammyt nyerő lemezeivel, zenekaraival, filmzenéivel, a népszerű tévéműsort, a The Tonight Show-t kísérő együttesével, műfaji kalandozásaival (például az acid jazzes-funkos Buckshot LeFonque-kal) a nyolcvanas évek óta a jazz egyik kulcsfigurájának számít – akit szerencsére már Magyarországon is megcsodálhattunk néhányszor. Ja, és apja nyomdokába lépve munkássága zenetanárként is meghatározó.

BT22_04_02_branford_marsalis_002_c_eric_ryan_anderson_copy-153629.jpg

Brandford Marsalis (Fotó/Forrás: Eric Ryan Anderson / Bartók Tavasz )

Delfeayo Marsalis

Öt évvel fiatalabb öccse, a harsonás Delfeayo szintén zenész, szintén oktató (a New Orleans-i Uptown Music Theatre egyik alapítójaként több mint 300 zenészt nevelt ki). Nyolc saját lemezével előadóként sem jelentéktelen, producerként viszont egyenesen megújította az akusztikus jazzfelvételeket.

Jason Marsalis

A legfiatalabb Marsalis testvér, a 77-es születésű Jason a dobot választotta, már 14 évesen játszott Delfeayo első lemezén, és bár leaderként is jegyez néhány saját albumot, sidemanként egészen hosszú a diszkográfiája. Plusz ő az afrokubai jazzt játszó Los Hombres Calientes egyik alapítója. Naná, hogy tanít is.

BTmarsalis_family_portrait-vertical_vagott-153629.jpg

A Marsalis család (Fotó/Forrás: Bartók Tavasz )

Wynton Marsalis

Az elsőszülött Branfordnál alig egy évvel fiatalabb trombitás, az eredetileg klasszikus zenésznek készülő Wynton a bátyjához hasonlóan Art Blakey zenekarában kezdett játszani, és ez változtatta meg elhatározását.

Máig ő az egyetlen zenész, aki egyaránt nyert Grammyt jazz és klasszikus zenei kategóriában, ugyanabban az évben.

1982-től érkező lemezeivel a műfaj egyik megbecsült alakja, aki a klasszikus jazzt élteti. Kilenc Grammy-díjat mondhat a magáénak, és ő volt az első előadó, aki jazzszerzeményért kapott zenei Pulitzer-díjat. A New York-i Lincoln Centerben 1987-ben kezdett koncerteket szervezni, ez vezetett végül a Jazz at Lincoln Center 1996-os megalapításához, amelynek művészeti vezetője lett. Természetesen a házi zenekart is ő dirigálja, emellett előad, oktatási programot vezet és így tovább. Alma és a fája. És hogy a láng tovább égjen, arról a következő generáció gondoskodik: Wynton fia, Jasper, azaz Slauson Malone az absztrakt hiphop, artpop vidékén a 2010-es, ’20-as évek fordulójának egyik nagy tehetsége.

Ahogyan családon belül generációról generációra szállhat a zene szeretete, és öröklődhetnek a családi lemezgyűjtemények, úgy a zenélés is egy nehezen megszakítható kör. És miért is akarná bárki megszakítani?

Szerző: Szabó Ferenc

A Jazz at Lincoln Center Orchestra és Wynton Marsalis koncertjéről itt érhető el további információ. >>>

Az írás eredetileg a Bartók Tavasz blogján jelent meg.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Wynton Marsalis (fotó/forrás: Piper Ferguson / Bartók Tavasz)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.
Színház

Hunyadkürti Györgyről nevezi el kamaraszínpadát a kaposvári színház 

A kaposvári társulat ily módon tiszteleg a tavaly váratlan hirtelenséggel elhunyt Jászai-díjas színművészére, a játszóhelyen emellett portrédomborművet is avatnak Hunyadkürti György születésnapján. 
Klasszikus

Héja Domonkos a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új főzeneigazgatója

A karmester május 1-től veszi át az együttesek zenei vezetését. A 2025/26-os évad koncertprogramját már az új főzeneigazgató ismertette a Dohnányi Ernő Zenei Központban tartott sajtóeseményen.
Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

A kihívások zeneszerzője – Tóth Péter hatvanéves

Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, de Tóth Péter tanít és társadalmi feladatokat is vállal. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én töltötte be hatvanadik életévét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.