Amint Facebook-bejegyzésükben részletezték, a klubot működtető Jazzart Közcélú Alapítvány még 2012-ben kötött közszolgálati szerződést a Fővárosi Önkormányzattal, a szerződésben megállapított díjazás célja pedig kifejezetten az volt, hogy az önkormányzat a közszolgáltatási feladatok ellátásának támogatása mellett a bérleti megállapodás ellenértékére is fedezetet biztosítson a klubnak.
Mint írták, a bérleti díj 2012-től 44,4 százalékkal, havi 833 500 forint+ÁFA-ról havi 1 203 400 forint+ÁFA-ra emelkedett.
2020-ban jelenleg is érvényes, hosszú távú szerződést kötöttek az önkormányzattal, ebben a felek 31 millió forintos közszolgáltatási díjról állapodtak meg. Az önkormányzat azonban 2021-ben ezt az összeget 9,6 millió forintra (kevesebb mint egyharmadára) csökkentette, azzal az ígérettel, hogy a válságos idők elmúltával ismét a 31 millió forint lesz a kiindulási alap, ez azonban máig nem történt meg.
A BJC bejegyzése szerint a támogatások kiesése miatt jelenleg mintegy 50 millió forint hiányzik a működésükhöz,
ebből a bérleti díj 15 millió forint, amit a tulajdonosok nem tudnak pótolni.
„Jelenleg minden csatornán igyekszünk támogatást találni, hogy az évi 50.000 vendéget fogadó, turisztikai szempontból is jelentős, évente több mint 700 kulturális programot szervező és több mint 1500 művész-fellépést megvalósító kulturális intézményünk mielőbb újra megnyithassa kapuit” – írták bejegyzésükben.
A Fidelio idén januárban, a BJC 15. születésnapja alkalmából készített interjút a klub egyik tulajdonosával, Susszer Zoltánnal, aki akkor így fogalmazott: „Talán nem túlzás azt állítani, hogy a magyar jazz központjává váltunk. A főváros javaslatára közszolgáltatási szerződést kötöttünk, és átköltöztünk a Múzeum utcából a Hollán Ernő utcába, a főváros egyik ingatlanába, a volt Odeon mozi helyére. (…) Munka volt mindezt fölépíteni, támogatást is idővel, a kitartással és eredményekkel arányosan tudtunk, tudunk kiérdemelni. Mostanra azt mondhatjuk, stabilizálódtunk, a működéshez szükséges pénzügyi forrásaink 80-90 százaléka az utóbbi öt-hat évben mindig összejön, leszámítva a pandémia időszakát.
Eredeti szándékai szerint a BJC egy forprofit projekt, amit a valóság sok éve nonprofit, de fentartandó tartományban tart.”
FRISSÍTÉS! 2023.06.28. 18:41
Karácsony Gergely főpolgármester június 28-án, 16:50-kor saját közösségi felületén jelentette be, hogy a Fővárosi Közgyűlés a mai napon rendkívüli, plusz 10 millió forint támogatást nyújtott a Budapest Jazz Clubnak.
"A klub így újra kinyithat és az idei évben ingyen használhatja a fővárosi tulajdonban lévő székhelyét"
- fogalmaz a közlemény, hozzátéve, ennél több támogatást nem tudnak biztosítani, mivel "rengeteg támogatásra szoruló kulturális műhely van, amelynek még ennyi támogatás sem jutott." Azt azonban Karácsony Gergely felháborítónak tartja, hogy a BJC vezetése "azt a hamis látszatot keltette, hogy a pénzügyi problémáit a főváros okozta. Holott a valódi probléma az, hogy sok más értékes előadó-művészeti műhelyhez hasonlóan idén semmilyen támogatást nem kaptak a kulturális minisztériumtól. Mi megléptük amit lehetett, most a kormányon a sor" - fogalmaz a főpolgármester.
Fejléckép forrása: Budapest Jazz Club