Jazz/World

A népzenegyűjtés „utolsó órája” húsz éve tart

2018.02.12. 10:37
Ajánlom
„És lehet még valamit gyűjteni?” – hallja minduntalan sok népzenész, népzenegyűjtő a szkeptikus kérdést. Lehet!

A népzene, mióta csak ismerjük, haldoklik; sőt, éppen haldoklása által észleljük. Mióta 1782-ben megjelent az első felhívás a feledésre ítélt magyar népdalok gyűjtésére, mindig minden népzenebarát úgy érezte: éppen most üt az utolsó óra. S ez valamiképp mindig igaz is volt. Ha az állandóan változó hagyomány értékeit próbáljuk menteni, természetes, hogy a jelen lehetőségeit mindig a már éppen elmúlthoz viszonyítjuk. Még szerencse, hogy a hagyományos kultúra nem mindig a borúlátó prognózisok szerint viselkedik, hanem egyes elemei itt-ott, ilyen-olyan okokból meglepően makacsul tartják magukat.

Komolyan vehetjük-e hát az Utolsó Óra program elnevezését?

A húsz éve – 1997 őszén – indult kezdeményezés azt a célt tűzte ki, hogy minden, még gyűjthető népzenei adatot összegyűjtsön az egész Kárpát-medencéből, elsősorban a hangszeres tánczenére koncentrálva.

A még muzsikálásra bírható, hagyományos tudást őrző zenekarokat, zenészeket sorra a Fonó Budai Zeneházba utaztatták, hogy ott a legavatottabb szakértők – Kelemen László, Árendás Péter, Pávai István, Agócs Gergely és mások – vezetésével, többnapos közös munkával a leghalványabb zenei emlékeiket is felszínre hozhassák. A felvételek a Fonó stúdiójában a kor csúcstechnológiájával készültek. A program 2001-ben zárult, s négy év alatt először 47 erdélyi, majd 25 felvidéki, végül 40 magyarországi, partiumi, kárpátaljai és bánsági zenekar hagyományos repertoárját sikerült a teljesség igényével rögzíteni, sokszor énekesek, táncosok közreműködésével. Így természetesen nemcsak magyar, hanem számottevő román, szlovák, cigány, délszláv s megannyi más etnikumhoz köthető anyag is összegyűlt. Összesen 634 adatközlő közreműködésével 1250 órányi hangfelvétel készült, így az Utolsó Órát világviszonylatban is minden idők egyik legnagyobb népzenei gyűjtésének tekinthetjük.

Az Új Pátria sorozat gyimesi népzenét tartalmazó lemeze

Az Új Pátria sorozat gyimesi népzenét tartalmazó lemeze

Természetesen azóta is készülnek újabb gyűjtések.  De az Utolsó Óra szervezői valóban döntő pillanatban léptek, hiszen a II. világháború előtt szocializálódott utolsó nemzedéket éppen az ezredforduló éveiben lehetett utoljára kifaggatni. A négyéves munka szó szerint versenyt futott az idővel:

volt olyan idős zenész, aki a stúdió lépcsőjén esett össze holtan.

Pótolhatatlan kincset sikerült tehát megörökíteni, amelynek legjava az Új Pátria című CD-sorozatban került a nagyközönség elé. 1998 és 2004 között 18, 2010-ben pedig újabb 50 lemez jelent meg, amelyek már önmagukban is kimeríthetetlen tananyagot kínálnak a Népzene Tanszék hallgatóinak. De folyamatban van a teljes anyag internetes publikálása is kereshető adatbázis formájában.

Az évfordulót szeptemberben indult koncert- és táncházsorozattal ünnepli a Fonó Budapesti Zeneház. Minden budapesti műsor másnapján a szegedi, majd a jászberényi közönségnek muzsikálnak a hagyományos falusi zene utolsó utáni mohikánjai. 2018. február 28-án Nyárád menti, április 12-én kutasföldi, április 25-én és május 30-án mezőségi zenészek várhatók, majd szeptembertől decemberig folytatódik a sorozat. Aki benéz, meglátja: az Utolsó Óra csapata még mindig tud újat mutatni.

Megjelent a teljes Új Pátria sorozat

Kapcsolódó

Megjelent a teljes Új Pátria sorozat

Végéhez közeledik a világon egyedülálló Jövőnk Öröksége projekt: elkészült az 50 CD-ből álló Új Pátria sorozat, valamint négy könyv (a tervezett hétből) az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok támogatásával. Az Új Pátria sorozat egy-egy példányát 400 európai könyvtár és szervezet kapja meg, így minden eddiginél könnyebben kutatható, megismerhető lesz a Kárpát-medence hangszeres népzenéje.

Az írás a Figaro februári számában jelent meg. A Figaro a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzatának ingyenes zenei lapja.

Elérhető a Zeneakadémia épületeiben, a budapesti konzikban, illetve a következő helyeken: Óbudai Társaskör, Fonó Budai Zeneház, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjtemény, Rózsavölgyi Szalon, Írók Boltja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Senki sem pótolható – Maxim Jemeljanyicsev és az Európai Kamarazenekar koncertje Kismartonban

Bravúros beugrással tartották meg a kismartoni Herbstgold Fesztivál koncertjét. A fiatal és igen impulzív karmester, Maxim Jemeljanyicsev sikeresen elterelte a közönség figyelmét arról, hogy igazából valaki helyett áll a színpadon.
Színház

Öt fiatal művész kapott Junior Prima Díjat a színház-, film- és táncművészet területén

Szeptember 21-én tartották az átadóünnepséget, amely során öt harminc év alatti művész eddigi teljesítményét ismerték el Junior Prima Díjjal. A kitüntetettek között színész, rendező, illetve díszlet- és jelmeztervező is van.
Zenés színház

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.
Könyv

„A krimi reneszánszát éli” – Patkó Ágnes és Hidas Bence a Lírástudók vendégei

A napokban jelentek meg első könyveik: a két bűnügyi regényről, a műfaj újjáéledéséről és a lehetséges folytatásokról is beszélgettek a Lírástudók legújabb adásában, amiben a könyvesboltok újdonságai között is segítünk eligazodni.
Színház

Ó kapitány, kapitányom – utolsó bemutatójára készül az Átriumban a Kultúrbrigád

A Holt költők társasága színpadi adaptációjával a társulat a mai oktatási rendszer alapvetői kérdéseire keresi a választ. Az előadás október 14-én debütál Vidovszky György rendezésében. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Kortársai, barátai emlékeznek az egy éve elhunyt Szakcsi Lakatos Bélára a BJC-ben

A legnagyobb formátumú jazz-zongoristára, Szakcsi Lakatos Bélára emlékeznek halálának évfordulóján, 2023. október 2-án kortársai és barátai a Budapest Jazz Clubban.
Jazz/World ajánló

Végtelen jazz a Fonóban – az Újbuda Jazz Fesztiválon

Idén tizennyolcadik alkalommal várja az érdeklődőket az Újbuda Jazz Fesztivál, amelynek célja, hogy a műfaj aktuális és kurrens képviselőit mutassa be a közönségnek, a klasszikusoktól az új kísérletekig, az idei év kiemelkedő újdonságaival együtt.
Jazz/World videó

Vidám, életigenlő a cappella – megjelent a Voice Drops együttes legfrissebb dala, a Szalmaszál

A Csernus Szilvi, illetve a Kárász Eszter–Bata István szerzőpáros alkotó elméjéből született lírai mű, a Szalmaszál az öröm szalmaszála, a dal pedig a boldogság húrjait pengeti.
Jazz/World ajánló

Gershwin 125 – Lakatos Tony és Jörg Achim Keller csatlakozik a MAO-hoz

Szeptember 26-án különösen izgalmas koncertet ad a BMC-ben a Modern Art Orchestra, neves vendégművészek közreműködésével. Az est zenei anyaga Gershwin Porgy és Bessére épül.
Jazz/World hír

Késő éjszakáig táncolhatunk a Fonó évadnyitó programján

Szeptember 9-én a Táncházak éjszakája gazdag programjával indul az évad a Fonóban, ahol idén számos kerek évfordulót ünnepelnek különleges vendégekkel.