Szalóki Ági 20 évesen már a Besh o drom és az Ökrös Együttes tagjaként járta a világot, széles körű ismertséget a népzene és a jazz ötvözésével, valamint a Karády-dalok előadójaként, és nagy sikerű gyereklemezeivel szerzett. Mindezidáig azonban nem jelentetett meg népzenei lemezt.
(...) Ha valaki kíváncsi rá, hogy Szalóki Ági miért is választotta az énekesi pályát, az ebben a lemezben keresse a választ” - írja a lemez ajánlójában Liber Endre népzenész, a Hangvető Kiadó vezetője.
A lemezen olyan zenészek közreműködnek, mint Bognár Szilvia, Herczku Ágnes és Palya Bea énekesek, Ökrös Csaba, Kalász Máté és Koncz Gergely hegedűsök, Mester László Pintyő kontrás, Mihálydeák Barna bőgős, valamint Szokolay Dongó Balázs fúvós zenész. Az albumon az erdélyi Mezőségről magyarszováti, széki és buzai, Nagyenyed vidékéről magyarbecei, Kalotaszegről mérai, Magyarországról sárközi és somogyi magyar énekek és tánczenék szólalnak meg, valamint egy zalai és egy csíki cigány hallgató, Bari Károly gyűjtéséből.
"Az a zene, amit itt hallasz, a paraszti, falusi, a természethez közel élő emberek életének szerves része volt hosszú évszázadokon át. Ha útnak indulsz, meglátod, egyes vidékeken, így Magyarszováton, Buzában vagy Széken még ma is az.
Ez az első népzenei lemezem, egy kis csokorra való ének és zene abból a sokszínű és gazdag tradícióból, amiért gyerekkorom óta rajongok, és amiből újra meg újra merítek"
- írja Szalóki Ági a lemezről.
A lemez kapcsán a népzenét „népszerűsítő” videósorozatot is indított Szalóki Ági. Elsőként Pintér Béla beszélt a hagyományos falusi zenéhez fűződő viszonyáról, ő ugyanis fiatalkorában maga is táncolt, és a táncházak gyakori vendége volt – ez a világ előadásaiban is gyakorta feltűnik, elég csak a Parasztoperára, vagy a Titkaink című darabjára gondolni.
A következő kisfilmben Grecsó Krisztián író beszél majd a népzenéhez fűződő viszonyáról.