A növényeknek rengeteg mondanivalójuk van nekünk, különösen ebben a pillanatban, amikor az emberek nem igazán tartják tiszteletben a természeti világot
– mondja Maximilla Lukacs, aki filmen dokumentálta, ahogyan Nico Georis „éneklésre bírja” hatalmas monstera növényét, akit a Shirley névre keresztelt. „Remélem, hogy a filmet látva megváltozik, ahogy a növényekre tekintenek az emberek” – fogalmaz.
Nico Georis először a Youtube-on látott videót egy nőről, aki a ’70-es években kifejlesztett Music of the Plants (Növények zenéje) nevű eszközt használta a növények énekének emberi „nyelvre” való lefordításához. Pár évvel később ő is megvásárolta a MIDI Sprout nevű szonifikációs eszközt, ami hangokra fordítja le a különböző adatokat. Georis izgalmas felfedetésekre jutott: megfigyelte például, hogy
a fák lassabb zenét produkálnak, mint a kisebb növények.
Egyes növények reggel reagálnak az érintésre, de éjjel nem. Amikor pedig növényekkel „turnézott”, észrevette, hogy különböző dalokat „énekeltek” attól függően, hogy hol voltak. A növények néha hosszú ideig teljesen csendben voltak, de amikor egy ember egyenesen feléjük tartott, nyugtalan zajzenébe fogtak.
A kaliforniai zenész azt mondja, ezen a kísérleten keresztül meggyőződött arról, hogy a növények sokkal életképesebbek és érzelmesebbek, mint azt valaha gondoltuk volna.
„Túl kell lépnünk azon a felfogáson, hogy az ember a legintelligensebb faj az univerzumban.
Bárhová nézek, élő, tudatos növényeket látok, akik folyamatosan rejtélyes zenét pulzálnak, és látom, hogy nélkülük nem élhetünk ezen a bolygón” – mondja. Fájdalmas belegondolni, hogy ezekben a pillanatokban, amikor a Föld két legnagyobb egybefüggő erdősége ég hatalmas területen Amazóniában és Szibériában, milyen hangok, sikolyok hagyhatják el a növények szervezetét…
Hallgasd meg Georis növény-zenéjét, amiből egy egész lejátszási lista elérhető a Spotify-on!
(forrás: nowness.com)