Jazz/World

A rendező, aki átélhetővé tette a jazz múltját

2019.02.11. 16:25
Ajánlom
Ken Burns amerikai filmrendező és operatőr dokumentumfilmjei révén vált ismertté, amlyek között ott találjuk a jazzről szóló dokumentumfilm sorozatát is.

A cikk eredetileg Történetek jazzről és emberről címen jelent meg a Figaro Magazin februári számában.

A filmrendező stílusa könnyedén felismerhető pár képkocka látványából, akár egy kiváló muzsikus egyetlen eljátszott hangjáról. Híresebb alkotásai közé tartozik a Civil War (1990) és a Baseball (1994), de készített dokumentumfilmet a szesztilalomról, a vietnámi háborúról és a Roosevelt családról is. Burns filmcímei azonnal felkeltik az új ismeretekre nyitott ember érdeklődését. Stílusának egyedisége részben a technikai megvalósításban rejlik. A rendező a vizuális és audioelemek olyan ötvözetét dolgozta ki, amely lebilincselő hatással bír, emellett személyes hangvétellel szól a nézőhöz és a hallgatóhoz.

Titka az archív fotók és mozgóképek arányos váltakozásában, illetve az ezekhez társuló zene ízléses kiválasztásában rejtőzik.

Ezt a korhű környezetet napjainkban élő személyek interjúi és anekdotái varázsolják aktuálissá. Burns remek érzékkel találja meg a középutat a szórakoztató film és a tárgyszerű dokumentumfilm között. Alkotásai mindig igényesek.

GettyImages-521278576-080418.jpg

Ken Burns (Fotó/Forrás: Getty Images)

Burns filmjeinek témáiban a legjellegzetesebb közös vonás az, hogy valamilyen módon az amerikai történelemhez kapcsolódnak. Amerika története szempontjából pedig aligha lehet átugrani a modern kori államok „soundtrackjét”: a jazzt.

Ken Burns Jazz című dokumentumfilm-sorozata tíz kétórás epizódból áll, és a 19. század végétől kezdi az elbeszélést. A sorozat azonban nem csupán a jazz-zene történetével, hanem az amerikai nép múltjával, jelenével és jövőjével is foglalkozik szociológiai szempontból.

Meg merem kockáztatni, hogy a jazz és a társadalomtörténet igen jól vegyülnek egymással, hiszen a jazz-zene szubjektív, aktuális, érzelmekben gazdag és önkifejező zenei stílus, így képes a szociológiai kórképek megörökítésére.

A Jazz minden érdeklődő számára erősen ajánlott. A sorozat központi szereplői olyan zenészek, mint Louis Armstrong, Duke Ellington, Benny Goodman, Billie Holiday és még számos jazzmuzsikus. Az Emmy-díjakra is jelölt filmegyüttes első kilenc epizódja átlagosan 5-6, az utolsó rész pedig 40 évet ölel fel az amerikai zene – és az ember – történelméből. Többek között emiatt is talált vegyes fogadtatásra a Jazz sorozat a kritikusok körében.

Egyesek szerint túlságosan nagy hangsúlyt fektet a swingkorszakra, míg mások bizonyos tárgyi pontatlanságokra hívják fel a figyelmet.

Mindkét véleményben van igazság, de a sorozat értékei ezek ellenére vitathatatlanok. Egyetlen másik, a témával kapcsolatos film sem tudhat a magáénak ilyen mennyiségű és azelőtt még nem látott kép- és videóanyagot, amelyeket hihetetlen erővel támasztanak alá az interjúalanyok elbeszélései. A filmben olyan egyéniségek szólalnak meg, mint Wynton és Branford Marsalis, Gary Giddins kritikus, Stan Levy dobos, Jon Hendricks énekes, Phil Schaap producer, vagy Gerald Early afro-amerikai történész és zenekritikus. 

(Címlapfotó: Arnold Burks)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Tánc

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

„Szárnyaddal és torkod élivel” – Budai Ilona emlékkiállítás és -koncert az Ars Sacra Fesztiválon

Időszaki kiállítással és koncerttel emlékeznek Budai Ilona Kossuth-díjas, Nemzet Művésze címmel kitüntetett népdalénekesre szeptember 15-én 18 órától a XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjteményben.
Jazz/World ajánló

Kihagyhatatlan nyárzáró élményt ígér a Budapest Bár a Margitszigeten

Felhőtlen szórakozás, szerelem, öröm és örömzene két órában a Budapest Bárral szeptember 3-án a Margitszigeten, ahol az énekesek között többek között Behumi Dórival, Németh Jucival, Frenkkel, Lovasi Andrással, Mező Misivel, Tóth Verával és Szűcs Krisztiánnal is találkozhatunk.
Jazz/World ajánló

Szakcsi Rádió Jazz Fesztivál a nyár utolsó hétvégéjén a Balatonnál

Háromnapos jazzfesztivált rendez a műfaj hazai képviselőinek részvételével Salföldön a Szakcsi Rádió. A közmédia április végétől hallható online jazzrádiójának élő zenei eseményére, a Szakcsi Rádió Jazz Fesztiválra augusztus utolsó hétvégéjén várják az érdeklődőket.
Jazz/World ajánló

A Budapest Jazz Clubban mutatja be új lemezét a Szakcsi Jr. Renaissance

Az ifj. Szakcsi Lakatos Béla által életre hívott zenekar Hysteria címmel készítette el legújabb albumát, amely kizárólag saját kompozíciókat tartalmaz.
Jazz/World ajánló

Volaré, cantaré – Veresegyházon ad koncertet a Gipsy Kings

A legendás együttes augusztus 24-én a Mézesvölgyi Nyáron koncertezik. A színházi előadások mellett a Mézesvölgyi Nyár minden évben koncertekkel, köztük sztárvendéggel is várja közönségét. A Grammy-díjas Gipsy Kings előzenekara a nagy sikerű Gypo Circus.