Jazz/World

„A saját élményeimet akartam zenébe önteni” – Dresch Mihály közelgő koncertjéről

2025.05.12. 14:35
Ajánlom
Mindhárom zenekara, a Dresch Quartet, a Dresch Alternativ Quartet és a Dresch Vonós Quartet is fellép a Kossuth-díjas jazzszafonművész május 14-i koncertjén az Eiffel Műhelyházban. Dresch Mihály a JazzFest Budapest podcastjában eddigi pályájáról és a közelgő eseményről is mesélt.

A Kék Hang, a JazzFest Budapest podcastjának vendége volt Dresch Mihály Kossuth-díjas jazz-zenész, ahol május 14-i koncertjének apropóján a kezdetektől idézte fel pályáját. Elmondta, hogy kisgyerekként fából készített kis hajókat, és teljesen elbűvölte, ahogy azok a vízen átsiklottak a másik partra. Így gépipari technikumban kezdett tanulni, ahol egy osztálytársa ismertette meg vele a jazzt. Bár már korábban is érdeklődött a zene iránt,

nagy hatást tettek rá gyerekkorában a lakodalmak parasztzenekarai, és saját maga által fabrikált hangszereken is játszott, nem gondolt rá, hogy hivatásos muzsikusnak álljon.

A szaxofont végül Johnny Griffin hatására választotta, első hangszerét pedig úgy sikerült megvennie, hogy édesapja beleegyezett, adják zálogba a fényképezőgépét, és abból fizessék a tenorszaxofon árának első részletét. Ám ragaszkodott hozzá, hogy fia később kiváltsa a gépet, illetve a további szükséges összeget maga keresse meg.

Felidézte a konzervatóriumi éveit, egy svédországi utazását, amely során külföldi kollégái megpróbálták rábeszélni, hogy maradjon kint, ám nagyszülei és akkori barátnője miatt mégis hazatért. Mesélt arról a hatásról, amit Szabados György gyakorolt rá, nemcsak a zenén, de az irodalmon, a filozófián és általában a világlátásán keresztül. „Mi akkor nem gondolkoztunk materialista módon. [...] Inkább a hit, a teremtő lebegett a szemünk előtt.

Szabados mindig azt mondta, hogy a világot nem átalakítani kell, hanem megőrizni

– magyarázta.

Művészetének népzenei kapcsolódásáról elmondta, hogy a néptánc világa is megragadta már gyermekkorában, később pedig tudatosan kezdett táncházba járni. Bár az amerikai jazz világa és a magyarországi viszonyok nagyon távol álltak egymástól, a jazz befogadó műfaj, lehet különböző hatásokkal ötvözni, gazdagítani. „Nem az amerikai jazz-zenét akartam utánozni, hanem a saját élményeimet zenébe önteni” – mesélt a motivációjáról. Pályája jelenlegi szakasza kapcsán azt is hozzátette, hogy szeret fiatal előadókkal együtt dolgozni:

Szükségem van rájuk, mert nagyon sokat lehet tőlük tanulni. Sokkal képzettebbek, nyitottak, frissek. Inspiráló a dinamikájuk.

Szóba került még, hogy mennyire elismert, „divatos” ma a jazz, illetve milyen kihívásokat támaszt vele szemben a modern világ.

A beszélgetés zárásaként Dresch Mihály közelgő koncertjének fellépőit méltatta, és a JazzFest Budapest által végzett munkát, amelyet a szervezők a jazz mint élő műfaj érdekében tesznek.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

Dresch

május 14. 20:30, Eiffel Műhelyház

A koncertről további információ itt érhető el. >>>

Fejléckép: Dresch Mihály (fotó/forrás: Kleb Attila / Jazzfest Budapest)

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

Kapcsolódó

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Számomra minden zene, még a mosógép duruzsolása is” – beszélgetés Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművésszel

Végtelen derű, kiváló humor és szakmai alázat jellemzi Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművészt, aki az MVM Zrt. jóvoltából Junior Prima díjat vehetett át magyar zeneművészet kategóriában.
Jazz/World interjú

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Jazz/World ajánló

Ismét zenével telik meg a Balaton-felvidék – jön a 10. Salföldi Dalföld

Június 20. és 22. között rendezik meg a Salföldi Dalföldet, a Balaton-felvidék egyik legkülönlegesebb kisfesztiválját, ahol a zene, a táj és a közösség különleges harmóniában találkozik.
Jazz/World ajánló

Jazzkoncertek, borkóstolás, gyerekelőadások és meseolvasás is vár a pünkösdi hétvégén a Margitszigeti Színházban

Az idei pünkösdi hétvége különösen gazdag programkínálattal kecsegtet a Margitszigeti Színházban. A teátrum színpadán és annak környezetében mind a kicsik, mind a nagyok megtalálják majd azt a programot, amellyel ki tudnak kapcsolódni.
Jazz/World ajánló

„A régi sziget hány millió szívet…” – big band-koncerttel tér vissza a Magna Cum Laude a Margitszigetre

Különleges koncerttel tér vissza a Margitszigeti Színház színpadára a Magna Cum Laude június 6-án. A zenekar ezúttal az ABS Big Band közreműködésével, új hangszerelésben megszólaló ikonikus dalokkal hívja 14 éve nem hallott zenei kalandozásra a közönséget.