A Hagyományok Háza az európai mintát követve március 26-ától április 26-áig minden nap koncerttel jelentkezik a felújított Budai Vigadó Corvin téri teraszáról. Az élő népzenei közvetítések a nándorfehérvári csatára emlékező déli harangszó után csendülnek fel, buzdítva a kitartásra, segítséget nyújtva a léleknek a bizonytalanságban.
Itt lehet őket követni.
A Hagyományok Háza ezzel a programmal ugyanakkor segíteni kívánja a népzenész-társadalmat, azokat a muzsikusokat, akik a koncertek, nyilvános fellépések drasztikus elmaradásával súlyos megélhetési gondokkal küzdenek; gyakorlatilag kenyér nélkül maradtak. A részvételre vonatkozó felhívás az intézmény honlapján olvasható.
„Minden erővel fent kellene tartanunk az egységet, ami most, a járvánnyal szemben való ellenállást lélekben erősíti – beszél a kezdeményezésről Kelemen László, az intézmény főigazgatója. – A zene, a tánc, a művészetek évezredek óta azt a célt szolgálják, hogy a nehéz idők megterhelő eseményeit feloldják az emberekben. Ha a lélek erős, a test is jobban bírja.” (Az intézményvezetővel készült teljes interjú itt olvasható.)
Számos hasonló kezdeményezést lehet találni az interneten, viszont az élő népzenének éppen az a sajátos varázsa: nem lehet dobozba zárni, de még csak kétszer ugyanúgy eljátszani sem az adott dallamot.
A szervezők és a fellépők nem kívánnak koncertélményt nyújtani, inkább közvetíteni kívánják az online bekapcsolódónak is az egyediség és a közösség, az összetartozás élményét.
Az intézmény további anyagokat kíván megosztani az egész Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyarokkal a nehéz napokban: közzéteszi a Magyar Állami Népi Együttes műsorait, s tervezi továbbá saját módszertani anyagok készítését is. Ugyanakkor a Hagyományok Háza nyitott minden kívülről jövő szakmai kezdeményezésre is.
Az első koncerten Kelemen László, zeneszerző és folklorista, Pál István „Szalonna”, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője és Molnár Péter nagybőgős játékát élvezhették az érdeklődők.
Az első erkély-koncertről készült élő felvétel