Kék Hang
Elindult a fesztivál podcast csatornája, az első beszélgetés az esemény alapító-igazgatójával, Kleb Attilával itt hallgatható meg.
Negyedik alkalommal rendezik meg idén a JazzFest Budapestet, amely során április 27. és május 14. között, 18 nap alatt 54 koncerten vehetünk részt, köztük több ingyenesen látogatható eseményen is. A növekvő nemzetközi hírnév és a kiemelkedő szakmai színvonal ellenére a fesztivál szervezőinek számos nehézséggel kell megküzdenie. Az egyik ilyen nem várt történés az Erkel Színházba tervezett koncertek lemondása volt, amely kapcsán végül sikerült megegyezni a színház új vezetésével, így megtartható Avishai Cohen, Dhafer Youssef és az e.s.t. együttes fellépése.
A másik nehézséget a támogatások szűkössége jelenti. Mint arról Kleb Attila, a JazzFest Budapest alapítója a március 25-i beharangozó sajtóeseményen beszámolt, míg külföldi fesztiválok esetében általános gyakorlat, hogy költségvetésük 40-50 százalékát támogatások adják (nem ritkán több évre kötött, megújuló megállapodások keretében), addig náluk ez a szám csupán 5-6 százalék. Ráadásul az idei évben kiesett a Főváros 8 millió forintos hozzájárulása, így csak a Nemzeti Kulturális Alapnál elnyert 12 millió forintos támogatás áll rendelkezésre, ami egy ekkora apparátust megmozgató programsorozat esetében nem sok mindenre elegendő – a többi fedezetet a jegybevétel adja.
FRISSÍTÉS! – 2025.03.27. 14:48
Cikkünk megjelenése után kaptuk a tájékoztatást a JazzFest Budapest szervezőitől, miszerint az idei évben is támogatja a Főváros a fesztivált.
A vállalás ennek ellenére is elképesztő kulturális forgatagot ígér a fesztivál bő két és fél hetére koncertekkel, éjszakai jammelésekkel, irodalmi kapcsolódású eseményekkel és látványos táncprodukcióval. Aki a személyes részvételen felül is támogatná a különleges projektek létrehozását, valamint hazai zenészek külföldi fellépésekre történő utazását, megteheti a JazzFest Budapest Alapítványán keresztül, az alábbi adománygyűjtő oldalon.
A sajtótájékoztatón jelen voltak az esemény kurátorai, Lukács Miklós cimbalomművész, Oláh Krisztián jazz-zongorista, Borbély Mihály szaxofonos, Mogyoró Kornél ütőhangszeres és Gyémánt Bálint gitáros, akik számos programot kiemeltek az idei kínálatból. A fesztivál április 27-én napfelkelte koncerttel indul a Filozófusok kertjében, aznap este az Erkel Színházban pedig Avishai Cohen lép színpadra, aki világszerte tömegeket bűvöl el nagybőgő játékával, közel-keleti és andalúz elemekkel dúsított zenéjével.
Április 28-án a kortárs skandináv jazz és a balkáni zene keveredik az Amphitrio koncertjén, míg a Fonóban a szardíniai és a magyar népzene találkozik a Tenores di Orosei Antoni Mila & Borbély-Batyu-Mohácsy fellépésén. A kizárólag erre az alkalomra összeállt formációk sorát április 29-én az Eiffel Műhelyházban Lukács Miklós, Orbán György, Dés András és Vincent Peirani négyese nyitja,
a különleges felállás mellett az accordion és a cimbalom találkozása is felejthetetlen zenei élményt ígér.
Ugyancsak 29-én a Premier KultCaféban My Italian Heart címmel olasz és magyar zenészek alkalmi formációja a nemrég elhunyt zongoraművész, Chick Corea emléke és zenei hagyatéka előtt tiszteleg. 2015-ben három fiatal magyar zongorista jutott be a világ a Montreux-i Jazz Fesztivál zongoraversenyének tízes döntőjébe: Gayer Mátyás, Oláh Krisztián és Tálas Áron ismét egy színpadon zenélnek, Conor Chaplin és Gregory Hutchinson közreműködésével.
A JazzFest Budapest egyik célja, hogy különleges produkciók jöjjenek létre.
A Bacsó Kristóf Trió Fekete-Kovács Kornéllal, a Péch Lóránt Trió Balogh Máté szaxofonossal, a Cseh Péter Trió pedig Szabó Dániel zongoristával áll össze egy igazi örömzenélésre. A Grencsó 4 – Grencsó István, Benkő Róbert, Miklós Szilveszter és Dóczi Bence – egyedülálló formációja az improvizáció és a zenei kísérletezés határait fogja feszegetni, míg Tobias Delius, a nemzetközi hírű német szaxofonos, Ajtai Péter, a hazai avantgárd zene egyik meghatározó alakja és Miklós Szilveszter, a kortárs jazz egyik kiemelkedő képviselője is közösen lépnek színpadra.

Kapcsolódó
Ajtai Péter: „Édesanyám kinyitotta a telefonkönyvet, és másnap már mentem bőgőórára”
Improvizációesztétikából doktorált, tanult klasszikus zenét, hagyományos jazzt, ma már legfőképpen free jazzt vagy szabad improvizációs zenét játszik. Tanít, számos zenekarban muzsikál, egy százhúsz éves bőgőt nyüstöl. Ajtai Péter bőgőssel beszélgettünk.
Ingyenes programokkal készülnek a Liszt Ferenc és a Rákóczi téren, a gyerekeket pedig a Hunyadi térre jazzmatinéval várják.
A Jedermann Café-ban több este is éjszakai jammelést szerveznek, ahol a városban tartózkodó külföldi zenészek is bekapcsolódnak az örömzenélésbe.
A fesztivál sztárjai idén Shai Maestro izraeli zongorista, Jojo Mayer, aki Me/Machine című projektjével lép színpadra, Dhafer Youssef, aki a tradicionális arab dallamokat a modern jazz improvizációval és elektronikus hangzásokkal kapcsolja össze, Rabih Abou-Khalil, aki hallgatóit a Közel-Kelet varázslatos világába repíti, a lengyel származású basszusgitáros, Kinga Glyk, Nduduzo Makhathini, akinek szerzeményeiben a jazz és a zulu kulturális örökség találkozik. Megismételhetetlen élményt ígér a 30 years of e.s.t – Tribute to Esbjörn Svensson Trio, valamint Antonio Farao, John Patitucci és Gene Jackson triójának koncertje is.
Április 30-án, a Nemzetközi Jazznapon városszerte ingyenes koncertek sora mutatja be a jazz sokszínűségét.
Izgalmas crossover program A Sárkány. Imposztor. Vulkán. című drámakoncert: Tóth Viktor, Weisz Gábor, Víg Mihály, Kemény Zsófi, Boncz Ádám és Márton Ágnes előadásban a szöveg és a zene improvizatív jelleggel kapcsolódik össze. A JazzFest Budapesten lesz látható az Eco Flight című előadás világpremierje, amelyben a színház és a levegőakrobatika elemeit élőzenével, valamint képzőművészeti fényfestéssel ötvözik.
Az eseménysorozatot május 14-én Dresch Mihály „szeretetkoncertje” zárja, amelyen a jelenleg aktív három zenekara, a Dresch Quartet, a Dresch Alternativ Quartet és a Dresch Vonós Quartet mellett különleges vendégekre és alkalmi zenei találkozásokra is számíthat a közönség.
További információ itt érhető el.
Fejléckép: Dhafer Youssef (fotó/forrás: Bechir Zayene / JazzFest Budapest)