Az utóbbi évek egyik legsikeresebb afrikai produkciója, a Bassekou Kouyate & Ngoni Ba újraértelmezi mindazt, amit a rock és a mali blues a jelent. A zenekart vezető Bassekou Kouyate Maliban született a zenészek és történetmondók kasztjában, akiknek egyik legfontosabb hangszere a ngoni. Afrika legrégibb húros hangszerét több mint kétezer éve használják, a bendzsó, a lant, a guimbri és a gitár ősének is tekinthető. Bassekou mielőtt megalakította saját zenekarát, olyan sztárokkal játszott együtt, mint Taj Mahal és Toumani Diabaté, de Ali Farka Toure posztumusz lemezén is szerepelt. Az igazi világsikert azonban a négy ngoni-játékosra épülő Ngoni Ba hozta meg számára. Az együttes azért egyedülálló, mert a mali zenekarokban korábban legfeljebb egy ngoni kapott szerepet. Bár újítása miatt kezdetben azt gondolták róla, hogy megőrült, hamarosan sikert, sikerre halmozott.
A zenekar debütáló albumával elnyerte a BBC-től „Az év afrikai előadója" és „Az év afrikai lemeze" címet. Az I Speak Fula című albumot Grammy-díjra jelölték, a 2013-as Jama ko pedig „Az év albuma" lett az európai világzenei rádiósok listáján és számos szaklapban egyaránt. Együttesével Bassekou bekapcsolódott az Africa Express című projektbe is, melynek keretében Angliában Paul McCartney, John Paul Jones és Damon Albarn társaságában szerepelt.
A Bassekou Kouyate & Ngoni Ba sikerének köszönhetően mára a ngoni világszerte ismertté vált, s bebizonyították, ezen az univerzális hangszeren szinte mindent el lehet játszani. A nyugat-afrikai zenében úgy használják, mint a rockban a ritmusgitárt, és Bassekou erre még rá is erősít. Szakítva a hagyományokkal, a koncerten nem ülve, hanem állva szólaltatja meg, wah-wah pedált és erősítőket használva. Nem meglepő tehát, hogy az Independent kritikusa a világ legjobb rock and roll együtteseként emlegette őket, míg a Guardian szerint a riffek hallatán még a Motörhead tagjai is levegő után kapkodnának. Idén megjelent Ba Power című lemezük még az eddigieknél is intenzívebb lett, tovább erősítve a hangzást, amit már csak az afro-rock címkével lehet jelölni. Május 27-én a Müpában megmutatják, milyen az afrikai rock, míg a koncertet megelőző workshopon első kézből kaphatunk információt a griot tradícióról.