Hogy Steve Coleman óriási hatással volt a jazzre, az evidencia. Zenéje erősen táplálkozik abból és reflektál arra, amiben él, így nem hagyja figyelmen kívül a hiphop, a dancefloor, a posztbop hatásait, és nem idegenkedik a sokak számára szitokszó számítógépen előállított hangoktól sem.
A zongorista-zeneszerző Vijay Iyer, egyike azon muzsikusoknak, akik Steve Coleman közelében nevelkedhettek és ma már alapvető módon határozzák meg a jazz kortárs arculatát, így beszélt egykori mentoráról:
Számomra Steve ugyanolyan fontosságú alkotó, mint Coltrane. Ő is nagymértékben járult hozzá a zenei változásokhoz, helye van a muzsika pionírjainak panteonjában”.
A zseniális szaxofonos Chicago zűrös, ám zenei értelemben rendkívül inspiráló déli városrészében nevelkedett. Tizenhárom évesen kezdett szaxofonozni, fáradhatatlanul hallgatta a nagyok, köztük Charlie Parker – az édesapa kedvenc muzsikusának – felvételeit.
A hetvenes évek második felében Thad Jones és Mel Lewis bigbandjében zenélt, 1983 és 1990 között Dave Holland kvintettjének tagja volt. Az 1980-as évek közepe óta a nemzetközi jazzélet meghatározó és megkerülhetetlen alakja, aki vállaltan sokat tanult zenészpartnereitől: kitől improvizációt, kitől kompozíciós technikát, és egyikőjüket sem mulasztja el megemlíteni a vele készült interjúkban. Mindemellett zenekutatói és -gyűjtői tevékenységet is folytat, nyugat-afrikai, kubai, indiai tradíciókhoz nyúl vissza.
A Steve Coleman's Reflex Trio április 5-én a Világsztárok a Budapest Jazz Clubban sorozat részeként két koncertet is ad, 19:00-tól és 21:00-tól.